Bugünkü UBP iktidarından önce CTP, bu ülkede beş yıl boyunca iktidardaydı.

İktidara gelirken aşağı yukarı UBP kadar oy almasına karşın tek başına iktidar olamadı. Ancak koalisyon iktidarlarında hatırısayılır bir ağırlıktaydı.

Annan Planı döneminin rüzgârıyla şişirmişti yelkenlerini ve güçlüydü. Ciddi bir siyasi sistem sorgulaması da yapabilirdi. Yapamadı…

Statükonun kaleleri çok güçlüydü ve bunları bir koalisyon iktidarında kuşatmaya giriştiği takdirde, Viyana’yı kuşatan Osmanlı ordularının, bir ihanet sonucunda beklenmedik bir noktadan gelen saldırı sonucu uğradığı bozguna uğramaktan çekindi. Koalisyon ortaklarına da tam güvenemedi açıkçası…

Kendi de biraz isteksiz davrandı, siyasi rejimle topyekûn kavga etmek yerine, onun bazı sivri uçlarının törpülenmesi, sistemin ıslahı üzerinde durdu.

Rejimin köklü bir şekilde değişmesi misyonunu, “tek başına iktidar olunmayan” şartlarda “tek başına omuzlamak” gerçekten mümkün olmayabilirdi. Geri tepmesi ihtimali de yüksek olurdu.

Gerçi insanlarımız çeyrek asır boyunca bu acımasız siyasi rejimin kurucusu UBP’den çektiklerinden değil, beş yıllık CTP iktidarından çıkardı öfkesini ve CTP de rejimin temellerine hiç kazma vuramadan iktidardan gitmiş oldu ama… Daha baştan rejime vurmaya başlasaydı, belki de ikibuçuk yıla ulaşmadan iktidardan gidebilirdi.

Keşke CTP rejimle baştan dişe diş kavga etseydi de, gidecekse o zaman gitseydi, zaten bu halk çeyrek asırlık zulmü unutarak, - bütün günahlarına rağmen – UBP’ni yeniden iktidara getirmedi mi?” diyebiliriz şimdi…

Evet… CTP, iktidar döneminin ilk ikibuçuk yılında hem acemilik çekti, hem de bazı kadrolar uzun yıllar sonra iktidara gelmenin zafer sarhoşluğuyla ciddi hatalar yaptılar. Ben de zaten TV’de yaptığım veya çıktığım bütün programlarda CTP’nin bu ilk ikibuçuk yıllık dönemini acımasızca eleştirdim.

Ve fakat yukarıda Allah var, inkâr edersek bizi yakar.

CTP, iktidar döneminin ikinci yarısında toplum yararına çok da büyük işlere imza attı. Statükoyu olduğu gibi deviremese dahi, en azından insan odaklı pek çok icraat gerçekleştirdi.

Bugün iktidar değişmiş olsa bile o dönemden kalan toplum yararına yapılan işler için hala insanlarımız “çok şükür” diyebiliyorlar.

Yani CTP, beş yıllık iktidarında insan odaklı olmayan rejimin köküne kezzap suyu dökemedi ama olası olduğunca devletin daha sempatik yüzünü topluma göstermeyi başardı, halkımız da en azından daha hoşgörülü, sistemin bazı sivri uçlarının törpülendiği ve insan odaklı icraatların da sergilendiği bir dönem yaşadı.

Bunlardan birisi, her zaman söylediğim gibi, en sert eleştirilere – bizim yaptığımız acımasız eleştiriler de dahil – demokratik tahammül göstermekse, diğeri de özellikle elektrik enerjisi alanında yaptığı adeta devrim nitelikli yatırımlardır.

Kim ne derse desin… Bugünkü iktidarın yönetsel beceriksizliklerinin eseri bazı elektrik kesintilerinin dışında, CTP döneminde elektriğe yapılan yatırımlar sayesinde 14 Aralık 2003 öncesi sıkıntıları bir daha yaşamıyoruz.

Bunun yanında… Bu ülkenin en can alıcı problemi olan ve UBP iktidarlarının hiçbir döneminde işin içinde insan hayatı olduğu için gereken önemi vermediği trafik dehşetine ve toplu katliama dönüşen trafikteki ölümlere ilk ciddi darbeyi kim vurmuştu hatırlıyor musunuz?

- Daha önce inanılmaz sayıda insanımızı trafikte kaybettiğimiz noktalara “hız tespit kameralarını” ülkeye getirtip konuşlandırarak, oralarda artık ölümlü kaza olmamasını sağlayan CTP iktidarının İçişleri Bakanı Özkan Murat…

Kaç gencimizin, fidanımızın, yakınlarımızın, eş-dost ve arkadaşlarımızın canları kurtuldu bu sayede biliyor musunuz?

Çocukları bu sayede ölümden kurtulan kaç anne-babanın hayırduaları gitmektedir CTP iktidarıyla onun İçişleri Bakanına tahmin edebiliyor musunuz?

Ve bugün “kameralar kalksın, kasisler sökülsün” propagandası yapan ölüm lobilerinin baskısıyla trafikte daha caydırıcı ve sert cezalar içeren tedbirleri almamakta direnenlere ne kadar beddua gittiğini de acaba bu ülkeyi yönetmeye çalışanlar tahmin edebiliyorlar mı?

Tahmin etseler iyi olur o beddualar kendilerine uğramadan…

İnsanlarımız da zaman zaman başlarını ellerinin arasına alıp, geçmiş iktidar döneminin bıraktığı pek çok hayırlı işin, bugünkü iktidar tarafından nasıl enkaza çevrilmekte olduğunu bir kez daha değerlendirmelidirler.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31