CTP’nin koalisyon ortağı UBP’den bile sır gibi sakladığı ve Hükümetin düşmesine neden olan 2016/18 yıllarını kapsayacak olan, TC-KKTC Ekonomik Protokol Taslağını nihayet dün CTP yayın organı Yeni Düzen Gazetesine sızdırarak kamuoyunun bilgisine getirdi. Bana göre bu ekonomik protokol imzalanır ve aynen yürürlüğe girer ve de uygulanırsa, KKTC’nin de Kıbrıs Türkünün de ruhuna el Fatiha. Aynen Hatay örneğinde olduğu gibi, KKTC’nin Türkiye’ye ilhakına 5 var demektir. Bugünlere nasıl ve niçin geldiğimiz sorusuna dürüstçe yanıt aradığımız zaman, suçun büyüğünün bizde, yani Kıbrıs Türk Toplumunda olduğunu görürüz. 1974’den sonra kurulan ganimet düzeni sayesinde, üretmeden kazandık. Kazandıkça semirdik. Daha fazla semirmek için, doyumsuz bir şekilde ve de sonunu düşünmeden, üretmeden daha fazla yemeye çalıştık. Siyaseten başarısız olmalarına rağmen, sürekli ve karşılıksız olarak bizi daha çok yedirecek olan, siyasileri seçtik. Onlar da koltuklarını koruyabilmek uğruna, içinden çıktıkları topluma dayanacaklarına, onursuzca Türkiye’nin her dediğine evet demişlerdir. Sahip olduğumuz tüm kurumlar da, siyaset uğruna batırılmış ve kapatılmışlardır. Bu kurumların batmasında bizi yönettiğini sananlar kadar, o kurumlarda çalışanların da, bağlı oldukları sendikaların da günahı ve payı vardır. Kamuyu ve kamu üst yönetimini liyakatsiz insanlarla doldurup, iş yapamaz ve hantal bir yapıya bürünmesine sebep olduk. İlk gelen paket, sanırım 2000 yılında idi. Bana göre uygulasaydık, belki de ondan sonra gelen paketler daha da yumuşak olacak veya hiç olmayacaktı. Ama o zaman muhalefette olan CTP, o pakete “Ankara’nın Paketi, Yıkım Paketi” diyerek halkı ayaklandırdı. “Bu memleket bizimdir, biz yöneteceğiz” diye halkı sokaklara döktü. Döktü de ne oldu? Bırakın memleket yönetmeyi, her ay sokak aydınlatması için ödediğimiz milyonlarca liraya rağmen, sokak lambalarını yakmaktan aciziz. CTP’nin Hükümet olduğu dönemde deveyi havutu ile götürdüler. Reform yapılmayan her geçen gün bizi Türkiye’ye avuç açar duruma düşürdü. Ben eminim ki, TC de bunu bilerek ve isteyerek seyretti. Neticede bugün TC’nin her istediğini yapmak durumuna düşürüldük.

                                               ***

Sızdırılan Taslak Protokole gelince. Türkiye önceden Kıb Tek’in özelleştirilmesini isterdi. Bizimkiler ise Özerkleştirilmesinde ısrar ediyorlardı. Bugüne kadar Kıb Tek’i özerkleştirmek adına ne yaptılar? Kocaman bir hiç. Sadece 130 daha yandaş partiliyi, hizmette rekabet edebilirlikte 140 ülke arasında 128. olan Kıb Tek’te istihdam ettiler. Yıllardır her gelen hükümete tüm kesimlerden İhtisas Mahkemeleri kurulması ile İcra Yasasında değişiklik yapılması konusunda talepler iletildi. Kulak arkası edildi. Bugün dayatılan pakete, onlarla birlikte yargıda yapılması istenen kabul edilemez maddeler de kondu. Sosyal Sigortalardaki kayıt dışılığı bu küçücük ülkede gideremediğimiz için, bana göre yüksek olan sigorta primlerinin daha da artırılması maddesi protokole kondu. Fonların acilen kaldırılması demek, zaten adeta oksijen çadırında yaşam savaşı veren yerel üreticilerin tamamen yok olması demektir. Sormak gerekir. Türkiye de mütekabiliyet esasına göre KKTC’den TC’ne satılacak tüm mallardaki fonları da sıfırlayacaklar mı, yoksa standartların arkasına saklanıp kapıları kapalı tutmaya devam mı edecekler? Sağlıkta alınan ücretlerin artırılması yanında ek katılım ücreti de alınacak olması, TL kullanmak zorunda bırakılan ve her gün fakirleşen halkımızı hastanelere gidemeyecek duruma getirecektir. Bu pakette hiç iyi şeyler yok mu? Elbette vardır. Ancak paketin bütününe baktığımız zaman, gideceğimiz köyün minareleri gözükmüştür.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31