Lefkoşa Türk Belediyesi izinsiz ve kurallara aykırılıkları olduğu gerekçesiyle bir sürü inşaata ve binaya mühür vurdu, yasadışı büfeleri de toplamaya başladı. Tabii ki, canhıraş tepkiler var… 
   İşlerin bu noktaya gelmesinin önemli nedenlerinden biri de yıllardır süregelen denetimsizlik... Zamanında ve yerinde düzenli denetimler yapılmış olsaydı, sosyo–ekonomik yaraya dönüşen sorun bu boyutlara gelmeyecekti. 
   Belediye Başkanımız Kadri Fellahoğlu diyebilir ki “bu sorunlar benim başkanlığımdan önce oluştu…” Tamam da, Fellahoğlu döneminde inşaat denetimleri usulüne uygun olarak düzenli biçimde yapılıyor mu? Çevremize baktığımızda bu sorunun olumlu yanıtını verebilmemiz olanaksızdır. Sorumluluğun kapsama alanına hiç kuşkusuz Çalışma Bakanlığı da girmektedir… 
    *       *      *
   Olayın sosyal boyutu da vardır… Tartışılmaya değer bir konudur: Bir inşaattaki mesai süresi kaç saattir? Sabahın 08.00'inden, gecenin 19.00'una kadar bir inşaatta işçiler gürültülü şekilde çalıştırılabilir mi? İşçiler köle gibi çalıştırılmayı aslanın ağzındaki ekmek uğruna kabul etse de, çevre sakinleri bir inşaatın gürültüsünü 11 saat boyunca nasıl kabullenebilsinler? Yaşlılar var, hastalar var, uyutulmak istenen çocuklar var, işinden gelip evinin sakin ortamında dinlenmek isteyenler var… Ve hatta kendi ortamında sessizce ve kafa dinginliğiyle ekmek parası için çalışmak durumunda olanlar var. 
   Çalışma Bakanlığı'nın ve belediyelerin mutlaka bilgilerinde olan bu inşaatları hiç mi kontrol eğilimleri yoktur? Bu durumda olan inşaatları da teşhir etmek gerekir. İnşaatın bitirilmesinde rekor kırılacak diye, çevre sakinleri de, işçiler de bitiriliyor... İşte bu inşaatlara düzenli denetim yapılsa, kaçak ve izinsiz olanlar da zamanında saptanmış ve aykırılığın önüne erken geçilmiş olacaktır. 
   Ağırlığını inşaat işlerinin oluşturduğu özel sektörde çok ciddi bir sömürü vardır. İşçiler hem fazla saat çalıştırılmaktadır, hem de kendilerine düşük ücret verilmektedir. Hatta bazı iş kollarında haftada 7 gün, günde 14 saat ve 40 TL gündelik gibi aşırı bir emek sömürüsü yaşanmaktadır. 
    *       *       *
   1958’lerden beri elektrik müteahhitliği dolayısıyla inşaatların içinde ömür tüketen dostum Yılmaz Nasiboğlu, eskiden şantiyelerdeki iş saatlerinin sabah 07.00, öğlen yarım saat yemek molası ve saat 16.00’da paydos olduğunu, cumartesi ve pazarlarda çalışılmadığını anımsattıktan sonra şu bilgiyi verdi: “Acil bitmesi gereken işlerde, kimseyi rahatsız etmemek koşuluyla, tatil günlerinde de ve hatta gece geç saatlere kadar çalışılıyordu. İşçinin hakkı tabii ki ödenirdi. Eskiden inşaatlarda kalite vardı. Erken biten inşaat kaliteli anlamına gelmez. Şimdi bir bakarsınız gece geç saatlere kadar tuğla örme işi yapılır, sabah hemen sıvaya geçilir, gece geç saate kadar sıva işi bitirilir, bir gün sonra da boya işine başlanır. Eskiden elektrikçiler olarak bir sıvayı kesmek için anamız ağlardı. Şimdi dokunmaya korkuyorsunuz. Çünkü duvarlar yıkılabilir!.. Tabii ki bu tüm inşaat sektörü için geçerli değildir. 3, ya da 4 ayda biten bir ev inşaatından kesinlikle kalite aranamaz.”
   Çalışma hayatımız konusunda deneyimleri olan emekli bürokrat Fethi Günalp, mutlaka dikkate alınması gereken vurgulamalarda bulundu. Aynen paylaşıyorum: “Bir işçi günde 7 saat çalışıp bir binayı 30 günde tamamlarsa bir aylık maaşını alır ve Sosyal Sigorta ile İhtiyat Sandığı’na 30 günlük yatırım yapılır... Ayni işçi eğer günde 14 saat çalıştırılırsa o bina 15 günde bitirilir... Ama işçiye ek mesaisiz15 günlük maaş ödenir... Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı primleri de 15 gün üzerinden yatırılır... Özet olarak müteahhit hem çalışanı sömürür, hem sosyal fonları eksik ödemiş olur... Sonra da Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı batar!.. Özel sektörde genelde çalışma saatleri 10 ilâ 14 saat arasındadır... Bu fazla saatler için ne işçiye, ne de sosyal fonlara ödeme yapılır. ‘Çalış-Ma Dairesi’ ile İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigorta Dairesi müfettişleri maalesef gerekli denetim ve görevlerini yapmıyorlar.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31