Mis gibi dağ kokusu içinde, pırıl pırıl bir köyün sokaklarında tanıdık tanımadık yüzlerce insanla Kıbrıs'ı yaşamak!

Meraklı gözlerle çevredeki her ayrıntıyı anlamaya, aklında tutmaya çalışan insanların, aile ile, eş dost ile geçirdiği keyifli bir Pazar günü!

Kıbrıs'ın kuzeyinde, bahar Pazarlarının vazgeçilmezine dönüşmeye aday panayırlar, 

Her köyde olsun mu olmasın mı? Gerekli mi değil mi tartışmalarına inat çoğalan, zenginleşen kültür 

Kıbrıs kültürünü yaşatmak, Kıbrıslılığın özünü gelecek nesillerimize aktarabilmek, Kıbrıs'ta doğup büyümüş çocuklarımıza Türkiye ve Avrupa hayranlığını aşılarken unuttuğumuz Kıbrıslılığı öğretememek önemsenmesi gereken bir konudur. Kıbrıs'ın haritadaki şeklinden gayrı bilgisi olmayan nesiller yetiştirmeye ramak kala, köyler çocuklarımızın imdadına yetişti. Hem köyleri, hem köylülüğü, hem her bir köyün niteliklerini anlattı hepimize ve çocuklarımıza.

Eğitim sistemimizden başlanarak içine düştüğümüz yozlaşmanın tesirini, daha fazla zarar vermeden sürdürebilmemizin en etkili yollarından bir tanesi haline dönüşen köy festivalleri ile panayırlarının bu anlamdaki önemi ve kültürel etkilerini anımsatmak bir köşe yazarı olarak atlanmaması gereken bir değer diye düşündüm.

Her hafta sonu, adım adım köylerimizi gezmemize sebep olan bu anlamlı etkinlikler dün de Kalavaç ile Gormacit'te (Koruçam) yaşandı.

***

Kültür, toplumdan topluma  değişen davranış ve yaşayış bi­çimlerinin ve dünya görüşlerinin ortaya koyduğu maddî ve manevî ürünleri oldu­ğuna göre, bu ürünleri oluşturan, yaşatan ve onlara  değer katan öğeler de çok yönlü ve çeşitlidir.

Örf ve adetlerimiz, beslenme ve eğlence alışkanlıklarımızın yanında konukseverlik anlayışını da açık açık gözler önüne seren Kalavaç köyünde yaşatılan  unutulmaz günlerden birine dönüşen 21 Nisan günü,  sözlü geleneğe bağlı olan halk bilgisinin (folklor) bir çok örneğine şahit olduk.

***

Kültürün belli başlı öğeleri nelerdir?

Bahsi geçen festivallerde, panayırlarda aktarılan ve yaşatılan belli başlı kültür öğeleri deyip geçmemek lazım:

- Dil

- Ekonomi

- Teknoloji

- Sosyal Kurumlar

- Örf ve Adetler

- Değerler ve tutumlar

- Estetik sanatlar (Grafik ve plastik sanatlar, folklor, müzik, dans, tiyatro)

- Semboller, Tabular ve Törenler

- Din

- Eğitim

Kalavaç tüm bu kültür öğelerini otantik bir halk mimarisi etkilerini de taşıyan köy sokaklarında o kadar güzel bir şekilde sentezleyen bir köy  ki, katılan misafirlerin kalpleri  "Kıbrıs, Kıbrıs" diye attı gün boyu!

Pırıl pırıl köy sokakları, bir çok belediyeye, özellikle Lefkoşa'nın seçimden önceki dönemlerdeki rezalet haline inat misafirleri kucaklıyordu.

***

Zaman içindeki siyasî ve sosyal akışı ve sürekliliği sağlayan ta­rihin izlerini  taşıyan Kalavaç,  özelde  köyün, genelde Kıbrıs'ın bütün kültür varlıklarının aksiyon haline geldiği bir güne imzasını attı. Atılan bu ve bunun gibi tüm imzalar sayesindedir ki, bizler geçmişimizde daha çok ilgilenir, gelecekte Kıbrıslılığın ve Kıbrıs kültürünün varolmaya devam etmesi için çaba sarfeder, ihtiyaç duyar olduk.

Bu festivallerin Kıbrıs'ta yaşamını sürdürmekte olan herkese sağladığı otantik Kıbrıs duygusunun önemi varoluşumuz için ve Kıbrıs'ın selameti için çok değerli bir çalışmadır. Bu çalışmalara emek harcayan, Kıbrıs köylerinin güzelliklerini hepimize hatırlatan tüm duyarlı dostlara kucak dolusu teşekkür borçluyuz.

Uzun yolumuza renk ve ahenk katan çalışmalarınız hiç bitmesin n'olur!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31