Her ne kadar da bazı ülkeler belli internet sitelerinin erişimine sansür ve yasak uygulasa da, internetin diğer kitle iletişim araçlarına kıyasla daha özgür olduğu iddia edilebilir.

Yıllar önce insanlara yenilik sağlayan teknolojiler ile ilgili birçok söz söylendi. Bu sözlerle birlikte de birçok gaflar yapıldı. İletişim teknolojileri hakkında da gerek ömürleri gerek ise işlevleri hakkında açıklamalar yapılmıştı. Bunların büyük bir kısmı da doğru kehanetler olmadı. Televizyon konusunda en iddialı sözlerden birini “Twenty Century Fox”un kurucularından Darryl F. Zanuck söylemişti. 1944 yılında: “Televizyon en geç altı ay içinde piyasadan silinecektir. İnsanlar her akşam böyle bir kutuya bakmak istemez” şeklinde konuşan Darryl F. Zanuck, sanıyorum yüzyılın en talihsiz açıklamasına imza atmıştı.

TV sinemayı geçiyor

Darryl F. Zanuck’ın bir sinema şirketinin kurucusu ve ortağı olduğu göz önüne alındığında, televizyon ile ilgili kötümser ve küçümseyen sözleri daha net anlaşılıyor. Televizyonun sinemaya rakip olabileceği ilk başlarda düşünülemediyse de kısa sürede televizyonculuğun yayın politikasındaki çeşitlilik sebebiyle sinemayı geride bırakmayı başardığı söylenebilir. Zanuck’ın söylediği gibi televizyon bırakın altı ay içinde piyasadan yok olmayı, yerini daha da pekiştirerek insanların günlük hayatının merkezinde konumlanmayı başardı.

Erişim farkı bulunuyor

Her yeni teknoloji gündeme geldiğinde insanlar Darryl F. Zanuck’ın görüşlerine yakın ifadeleri dile getirebiliyor. Radyo icat edildiğinde gazeteyi, sinemanın gazete ve radyoyu, televizyonun diğerlerini ve en son internetin de tüm medyayı yok edeceği beklentisi insanlarda hep olmuştur. Ancak görüyoruz ki her ne kadar da söz konusu pastadan farklı farklı dilimler alsalar da, her biri de kendine özgü yayın anlayışları olan farklı iletişim araçları olarak dikkat çekiyorlar. İnternet kitle iletişim araçlarının tümünü içinde barındırdığı ve mobil olduğu için yeni teknolojiler arasında önemli bir avantaja sahip olduğu söylenebilir. Gazeteyi, radyoyu, sinemayı ve televizyonu bu platformda bulabilirsiniz. Ancak halen daha birçok ülkede internete erişenler ile erişemeyenler arasında ciddi bir fark bulunuyor.

untitled-2-374.jpg

“Benzemez Kimse Sana”

Bir de tabii ki internetin daha özgür bir kitle iletişim aracı olma özelliği bulunuyor. Her ne kadar da bazı ülkeler belli sitelerin erişimine sansür ve yasak uygulasa da, internetin diğer kitle iletişim araçlarına kıyasla daha özgür olduğu iddia edilebilir. En azından alternatif sunuluyor. Söz konusu özgürlüğün birçok ülkede denetlenememesinden mi geliyor bilinmez, ama geçenlerde Türkiye’de bir ulusal televizyon kanalında izlediklerimden sonra, internetin daha az denetlendiğini düşünmeye başladım. Star TV’de yayımlanan “Benzemez Kimse Sana” isimli eğlence programında, ağza alınmayacak ve televizyon ekranlarında söylendiğinde kanala ciddi sıkıntılar yaşatabilecek küfürler yer alıyor. Küfürlerin kaynağı Huysuz Virjin diye de tanınan ve söz konusu programda jüri üyelerinden birisi olan, Seyfi Dursunoğlu. Televizyonlarda küfür konusunda ciddi önlemler alınıyor. Radyo Televizyon Üst Kurulu tarafından denetlemeler yapılıyor ve gerek görüldüğünde de caydırıcı cezalar o kanalın reklam pastasından aldığı paya göre kesiliyor. Yani herkesin ödediği ceza da ayı olmuyor.

untitled-1-663.jpg

Ekranda yayımlayamıyoruz

“Benzemez Kimse Sana” programında Seyfi Dursunoğlu’nun söylediği küfürler televizyon izleyicileri için “bipleniyor”. Yani bir ses ile kapatılıyor. Böylece izleyici Dursunoğlu’nun ne söylediğini belki tahmin ediyor, ama tam olarak da duymuyor. Çocukların terbiyesi ve etkilenmesi için alınmış bir önlem gibi algılanabilir. Buraya kadar bir sorun yok zaten. Ancak sorun şu ki, sizin “bip” sesini duyduğunuz anda alttan bir yazı geçiyor ve görüntüleri bipsiz izlemek için: www.benzemezkimsesana.com internet adresine gidebileceğiniz işaret ediliyor. Yani biz bunları televizyon ekranlarında yayımlayamıyoruz, siz isterseniz internetten montajsız ve “biplenmemiş” görüntülere ulaşın mesajı veriliyor.

Küfür dışındaki mesajlar

Açıkçası küfrün televizyon ekranlarında pazarlandığını söyleyebiliriz. Konuyla ilgili internet sitesine girildiğinde Seyfi Dursunoğlu’nun çok rahat bir şekilde programda küfür ettiğini görürsünüz. Tabii bunlar bize televizyon ile ulaşmıyor ve daha özgür bir platform olan internet vasıtası ile izleyebiliyoruz. Türkiye’de internet ve bilişim suçlarıyla ilgili yasa olmasına rağmen, internet halen daha yanlış kullanıldığında zarar verebilecek bir iletişim aracı olabiliyor. Söz konusu eğlence programında daha fazla reyting sağlayabilmek için Seyfi Dursunoğlu yoğun bir gayret gösteriyor. Çevremdeki birçok öğrenci ve arkadaş sırf Dursunoğlu’nun şakaları, küfürleri ve dansları için programı izliyor. Oysa programdan küfür dışında alınabilecek çok önemli dersler de bulunuyor. Program sosyal yardım amaçlı yapılıyor. Hem yardıma ve ilgiye muhtaç dernekleri tanıtıyor hem de bu derneklerdeki vatandaşların sorunlarıyla ilgili kamuoyu yaratıyor. Bizler küfre gülen bir millet olduğumuz için programdan aklımızda kalan da sadece küfürler oluyor.

Bipsiz görüntüler internette

Küfrün daha rahat bir şekilde kullanıldığı iletişim araçlarından sinema ve internet olarak dikkat çekiyor. Televizyon, radyo ve gazeteler bu konuda daha dikkatli davranıyor. Hal böyle olunca da televizyonlar yasadaki boşluktan da faydalanarak küfür içeren montajsız görüntüleri internet sayfaları üzerinden yayımlıyorlar. Benzer bir durum Survivor isimli yarışmada da yaşanıyor. Kişiler tartışmalar sırasında küfürleştiği zaman, bipsiz görüntüler internette dikkat çeken bir manşet ile bizlere sunuluyor. Merak uyandıran bu dilden dolayı da birçok kişi tıklayarak ne olduğunu izlemek istiyor. 

untitled-2-373.jpg

 

BİPSİZ: “Benzemez Kimse Sana” programında Seyfi Dursunoğlu’nun söylediği küfürler televizyon izleyicileri için “bipleniyor”. Ancak internette görüntüler sansürsüz ve “bipsiz” sunuluyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31