Bir gazeteci örgütümüzün başkanı olan çok sevgili bir arkadaşım dünkü gazetesindeki köşe yazısında, “… Tüm dünya bas bas bağırıyor: İntihar, hele de intihara teşebbüs haberini yapmayınız, büyütmeyiniz, ön plana çıkarmayınız, öyküleştirmeyiniz…”

   Yüzde yüz haklı mı?

   Hayır değil!

   Belki yüzde 50 haklı…

   Neden?

   Çünkü tam karşı görüşü savunanlar da var… “Haberi yapın, çünkü yaşam kurtarmaya yardımcı olursunuz” diyenler çok… Hem de çok ağır isimler; çok önemli psikiyatri uzmanları ikinci görüşü savunuyor… 

   Kaldı ki; “ön plana çıkarmayınız” diyor arkadaşım ama sürmanşette haber yayınlanıyor… 

   Neyse; “intihar”, kesinlikle çok önemli “haberdir”… Ve yazılmalıdır… 

   Manşete çekildiydi, çekilmediydi, çekilmeli miydi, çekilmemeli miydi tartışmasına da gerek yoktur. Çünkü her gazetenin bir “karar vericisi” vardır. Tüm sorumluluk da o karar vericiye aittir. Siz çekmezsiniz olur biter… Ama her şeyi, KIBRIS’a saldırı sebebi saymak ciddi bir kompleks haline geldi… “amacımız hayat kurtarmak, bu yüzden intihar haberi yapanları, ön sayfaya çıkaranları eleştireceğiz” diyorsunuz ama hepiniz “önden veriyorsunuz”… Herkes işini yapsın lütfen… Başkasına karışmadan… 

   İngiltere’de “The Editors' Code of Practice” yani “editörlerin uygulama kuralları” içerisinde “intihar”dan da bahsedilir.

   Ve şöyle denir:

   “… İntiharı yazarken, intihar yöntemi hakkında haddinden fazla detaya girmeyiniz”…

   KIBRIS gazetesi, intihar haberlerini yayınlıyor; yayınlayacak da… 

   Farklı görüşler var diyoruz; evet bir görüşe göre, “tetikleyici” olabiliyor ama öteki görüşe göre de tam tersi; “yaşam kurtarıcı” da oluyor.

   The MediaWise Trust, The National Union of Journalists (NUJ) ve The International Federation of Journalists (IFJ) adlı biri vakıf ikisi sendika üç kurumun katkıları ile İngiliz Ulusal Gazeteciler Sendikası’nın (NUJ) “ilkeleri” de belirlenmiştir.

   Bu ilkeler; iki farklı görüşü üyelerine aktarıyor ve kullanımı “kendi iradelerine” terkediyor.

   “Medya ve İntihar – Gazeteciler için gazetecilerden rehber” adlı çalışmada intihar haberlerinin yaşam kurtardığı savunuluyor.

   Keith Hawton ve Kathryn Williams, dünyaca ünlü Oxford Üniversitesi adına yaptıkları psikiyatri bilimiyle ilgili çalışmalarda, “hassas bir şekilde hazırlanan intihar haberleri can kurtarıcıdır” diyebilmişlerdir.

   Üniversitenin adına dikkat çekmek istiyorum. Oxford… Bölüm, Psikiyatri…

   İntihar haberdir.

   Yazılmalıdır.

   Yazılacaktır.

   KIBRIS gazetesi’nin asıl hedefi; vatandaşlarımızı ama daha çok yetkilileri uyarmaktır.

   Son dönemde adı sıkça anılan ve intiharların ikisinde kullanıldığı belirlenen zehirin ithalatının yasaklanması ötesinde; raflardan kaldırılması gerekmektedir.

   Devlet, yarından tezi yok, bu konuda girişim başlatmalı.

   Ama aslolan, intiharın çözüm olmadığını hepimizin, herkesin bilmesidir.

   Bu konuda Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) “tanınsak da tanınmasak da” yardım istemeliyiz… En kısa zamanda, Cumhurbaşkanlığımız veya varsa Dışişleri Bakanlığı’mızın ilgili birimleri BM yetkilileri ile temasa geçmeli ve bu konuda toplumun eğitimi açısından destek istemelidir.

   Adım gibi eminim ki anında destek gelecektir.

   WHO Suicide Prevention Project (Dünya Sağlık Örgütü İntihar Önleme Projesi) adlı bir çalışma grubu, bir örgüt vardır.

   İşi budur… İşleri budur…

   Önce bunları bilelim; yardım isteyelim; sonra neyin haber olup olmadığına okuyucularımız karar verecektir.

   Devlet, bu konuda bir an önce tedbir almak zorundadır.

   Tedbirin en başında geleni de toplumu dinlemeyi becermektir.

   Moral açıdan mesela ilk yapılması gereken, “Biz toplumumuzun emrindeyiz” deyip; petrol depolama işinden vazgeçildiğini açıklamaktır.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31