Cumhurbaşkanı Eroğlu, geçenlerde yaptığı bir konuşmada Türkiye ile imzalanan ekonomik ve mali protokolün yeniden gözden geçirilip, yeni bir plan hazırlanmasını istedi.

Kulaklarıma inanamadım doğrusu!

Başbakan iken altına imza attığı  protokolü, Cumhurbaşkanı iken reddeden ve yanlış bulan bir siyasi, o zaman ortaya çıkıp ‘ben yanlış yaptım, özür dilerim’ deme cesaretini de gösterebilmelidir.

Siyasette eğer devamlılık söz konusu ise, hem şimdiki hükümet bu protokolü uygulamak zorunda hem de imzayı atan ama şimdi Cumhurbaşkanı olan Eroğlu, imzasının arkasında durma cesaretini gösterebilmelidir.

 

divider4.20111225224512.png

Elimde UBP’nin 2009 yılındaki seçim bildirgesi var;

Birkaç gündür onu inceliyorum, UBP iktidar olmadan önce ne söylemiş, iktidar geldikten sonra ne yapmış diye merak ettim.

Özellikle KİT’ler konusunda söylenenler dikkat çekici;

Hele de KTHY, DAÜ, Vakıflar, Kıb-Tek ve Eti gibi kuruluşların battığı açıklanan bildiride bu kuruluşların mutlak suretle ayağa kaldırılacağı söyleniyor.

Oysa geldiğimiz noktada, KTHY’ye kilit vurulalı bir seneyi geçmiş, DAÜ’nün belli bölümleri satılmış, Vakıflar artık tel tel dökülüyor, Kıb-Tek’in özelleştirilmesi tartışılıyor, Eti de çok yakında özele devredilecek.

divider4.20111225224512.pngBurada sayfalar dolusu vaatleri sıralayacak değilim.

Çünkü, 2009 yılında verilen sözlerin hemen hepsi yerine getirilmemiş, ne sağlıkta, ne eğitimde, ne tarımda, ne de sosyal yaşam ve adalet konusunda yapılan vaatler havada kalmış, aksine geldiğimiz noktada bir çok kesimde geri adımlar atılmıştır.

Partizanlığın ve popülizmin dibi kazınacak derken, aksine yine hortlatılmış, parti yandaşı olmayanlar dışında hiç kimseye ekmek kapısı sağlanmamış, bunu yaparken bile partili küstürülmüş ve ihtiyaçlılardan daha çok, üst düzey yöneticilerin çocuklarına öncelik sağlanmıştır.

divider4.20111225224512.pngDiyeceğimiz odur ki, biz 2.5 yılı aşkın bir süredir, hükümeti eleştirirken hep bu verilen sözleri gündeme getirerek bu eleştirileri yapmışızdır.

Oysa Küçük hükümetini eleştirirken, aslında Eroğlu’unn seçim bildirgesi üzerinden eleştiri yaptığımız için, şimdi başbakana düşen kendi plan ve projelerini sil baştan yaratmak ve Eroğlu’nun da dediği gibi, Türkiye ile imzalanan mali ve ekonomik protokolü bir kez daha gözden geçirmek, bunu yaparken de hem muhalefetin hem de sivil toplum örgütlerinin fikrini de almak olmalıdır.

Eroğlu bile kendi imzası bulunan protokolü eleştirebiliyorsa, bunu değiştirmek ve günün koşullarına göre uyarlamak İrsen beyin de hakkıdır.

divider4.20111225224512.pngOkur Mektubu

“Sümer Aygın sözünde durmadı”

“Sn Levent Özadam aşağıdaki yazımın okur mektubu olarak yayınlanmasını rica ederim.

24 Ekim 2011 tarihinde Haberdar gazetesinin Serbest Kürsü köşesinde okur mektubu olarak yayınlanan  ‘Duyarlı Bir Girneli’ imzası taşıyan yazı Girne Belediyesi ile ilgili idi. Yazıda Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın’ın  Karaoğlanoğlu sanayi bölgesi yanındaki çöp toplama istasyonundaki işleri meclis kararı olmadan özel ve ayrıcalıklı bir şirkete verdiği bu mektupta belirtilmiştir. Burada biriken çöpler bu inşaat şirketi tarafından dikmen çöplüğüne taşınacak denilmişti.

Sümer Aygın da bu mektubun yayınlandığı gazetenizin aynı sayfasında bir açıklama yapmış ve yazılanların çoğunu kabul etmişti. Çöp taşıma işinin özel bir şirkete verdiğini ve aylık 20.000 TL’ye anlaştığını belirtmiştir.bir aylık bir süre için bu işi özel bir inşaat şirketine kendisinin verdiğini belirtmişti. Aradan 55 gün geçmesine rağmen bu iş henüz ihale edilmedi.bu özel inşaat şirketi bu işe halen devam etmektedir. Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın sözünü tutmadı. Size ve basın aracılığı ile Girnelilere verdiği sözü de tutmamış oldu. Konu meclis üyelerine sorulduğu zaman bu işin 27 Ekim tarihinde meclisin ihale kararını oybirliğiyle aldığı söylendi, ancak Sümer Aygın ihale işini yapmadı. Özel şirket belediyenin parasını ihalesiz ve diğer taşımacılık şirketleriyle alay edercesine almaya devam ediyor.

Bu işi ihale etmek bu kadar zor mu? Ancak niyet belli; Bu özel inşaat şirketine her zaman olduğu gibi ayrıcalık tanınıyor. Girne halkı belediye de olup bitenleri yakından takip ediyor. Belediye meclis üyeleri ise ne imzalarına, ne de kararlarına sahip çıkabiliyor. Tüm partilere mensup meclis üyelerinin usulsüz ve ihalesiz işlere niye karşı çıkmadıkları da ayrı bir konudur.

Sayıştay soruşturmasının yapıldığı günlerde aynı meclis üyeleri ihalesiz mal ve hizmet satın alınmasına onay vermeye devam ediyorsa meclis üyelerinin durumu da sorgulanmalıdır.

Girne halkı, meclis üyelerini kendilerine çıkar sağlamak için seçmedi.

(Girne’den bir Haberdar Gazetesi okuru)

divider4.20111225224512.png

gunun-fotograf_.20111225223424.jpg

divider4.20111225224512.png

MESAJ KUTUSU

Sayın Ersin TATAR, 13. Maaş konusundaki çelişkili açıklamalar hem vatandaşın hem de esnafın moralini bozuyor. Her kafadan ses çıkacağına bir kişi konuşsun ve geç de olsa bir tarih versin.

Sayın Işılay ARKAN, GAÜ limonluk arazisi konusunda inanılmaz telefonlar almaya başladık. Çeşitli şaibeli işlerin olduğu iddia ediliyor. İhale sonucu ne oldu, kim kazandı, hangi şartlarda kazandı şeffaf bir şekilde açıklarsanız ne ala. Aksi halde bize gelen bilgileri yayınlamak zorunda kalacağız.

Sayın Talip ATALAY, sessiz ve derinden bir operasyonla her an o makamdan indirilebilirsiniz. Perde gerisinde karanlık oyunlar oynanıyor ve sizin makamda gözü olanların sayı her geçen gün artıyor.

Sayın Mehmet DOLMACI, Ekonomik Örgütler Platformu’nun yeni eylemlere hazırlandığını duyduk. Eğer elektrik kapama eylemi gibi olacaksa hiç olmasın daha iyi. Bundan sonra çok daha organize olmak zorundasınız, yoksa inandırıcılığınız kalmayacak.

Sayın Ahmet BENLİ, evdeki hesap çarşıya uymamış ve nüfus sayımı sonrasında bölge nüfusunun 7 bin eksildiğini öğrenince ateşiniz yükselmiş. Acaba diyoruz açılan ve kapanmayan çukurların içine düşmüş olmasınlar. Bir kontrol edin bakalım.

Sayın Önder GAZİ, emekli olduktan sonra kendinizi tamamen spora ve temiz havaya adamışsınız. Bu arada Rum tarafına geçerken de bisikletinizi tercih etmeniz gözlerden kaçmıyor. Çocukluğunuzun geçtiği mahalleler nasıl eskisi gibi duruyor mu?

Sayın Faiz SUCUOĞLU, Lefkoşa İlçesi’nin yeni yıl balosunda salona sığmadığınız ve partililerin koridorlarda oturduğu söyleniyor. UBP Lefkoşa’da gitti gidiyor derken ilaç gibi yetiştiniz doğrusu. Sizin yeriniz artık Meclis salonunun ön sıraları olmalı.

Sayın Mehmet ÇANGAR, her geçen sene vergi listesinde aşağı basamaklara doğru düştüğünüz gözlemleniyor. Düşenin dostu olmaz aman aklınızdan hiç çıkarmayın olur mu?

Sayın Hüseyin ÖZGÜRGÜN, kabine içinde bir bakan var ki size karşı dost gibi görülüp ama arkadan fena atıp tutuyor. Kanatlı olayının da baş mimarlarından haberiniz olsun. Kulağıma gelenler hiç hoş şeyler değil.

Sayın Reha ARAR, bizim ülkenin vefası ancak bu kadardır. Siz ödülleri dışarıda toplarken, içeride esameniz bile okunmaz. Moral bozmaya gerek yok, yola devam.

Sayın Osman TABAK, Cumartesi günü tavlada hezimete uğrayınca kendinizi acılı çiğ köfteye vurmuşsunuz. Köfteleri devirdikçe de maşallah hiç susmamış, eski başkanlık günlerini yad etmişsiniz. Aman mide spazmına dikkat!

Sayın Mehmet ADAHAN, yağmurlar bölge halkına illallah çektirmeye başlamış. Bölgenin önde gelenlerinden Ahmet Ülker yağmurlu havalarda ulaşımı sağlamak için sandal kiralamayı düşünüyormuş. Dostlar acı söyler değil mi?

Sayın Ersan SANER, Cuma günü Turunçlu’da temel atma töreninde siz konuşma yaparken, yolun yarısının kapanmasından dolayı bir araç kayarak takla atmış ve merak edip kazayı sormamışsınız bile. Vatandaşın gözünden hiçbir şey kaçmıyor ve bu günlerde çok hassas.

Sayın Koral BOZKURT, vergi listesine bakınca artık sektörün en tepesinde olduğunuz da göze çarpıyor. 41 kere maşallah, nazar değmez inşallah. Yakanıza bir mavi boncuk takmakta yarar görüyoruz, zira çekemeyeniniz çok.

Sayın Tevfik GÖREN, son yıllarda bölgenizin gözde kişisi oldunuz ve daha şimdiden hem belediye başkanlığı hem de milletvekili adaylığı teklifleri alıyorsunuz. Aman hemen karar vermeyin ve tansiyonu ölçmeden balıklama dalmayınız.    

Sayın Turgay KONTİ, büyük geçmiş olsun damarlar size kötü bir oyun oynamış. Madem ki anjiyo başarılı geçti artık evdeki tüm pastırmaları komşulara dağıtmakta yarar var değil mi? Hatta mangal ve şişleri de verirseniz fena olmaz. Acil şifalar dileriz.

Sayın Şahin SAPSIZOĞLU, 45 dakikayı bulan fıkralarınız fena değil ama dinleyenler sonuna gelinceye kadar başını unutuyormuş. Biraz özetlerseniz daha iyi olacak diyorlar. Bu arada babanıza büyük geçmiş olsun, muhakkak bir hal çaresi bulacaksınızdır.

Sayın Mahmut TEKİNAY, 600 metre karelik eve bir türlü sığmadığınızdan yakınıyormuşsunuz. 60 kişinin rahatlıkla sığabileceği koca eve iki kişi nasıl sığamıyorsunuz anlamakta güçlük çekiyoruz. Bu işte bir terslik olmalı.

Sayın Turgay AVCI, sizin hiçbir şeyden haberiniz yok ama, Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Eğitim Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı’nda hep sizin adınız konuşuluyor. Bu işte bir hinlik var ya biz de anlamış değiliz.

Sayın Mete ÖZMERTER, kamu bankalarını geride bırakıp vergi listesinde en üst sıraya çıktınız ya ne mutlu size. Artık yeni binaya bir değil üç tane şömine yaptırsanız hakkınızdır. Yeter ki bacalar dumanı geri tepmesin.

divider4.20111225224512.pngGünün Fıkrası : Bir an önce!

 

Temel 20 senedir Almanya’da yaşıyormuş.

Bir gün göçmen bürosuna gidip Almanya’dan kesin dönüş yapacağını söylemiş.

Göçmen bürosundaki Almanlar Temel’i tanıyorlar, seviyorlarmış.
Sormuşlar ;

-”Niye dönüyorsun” diye.

Temel “homoseksüeller yüzünden” demiş.

Bürodakiler şaşırmış;

-”Seni rahatsız filan ediyorlarsa hemen bir şikayette bulun, gereğini yaparız.

Buradan bu yüzden ayrılmana değmez” demişler.

Temel “beni rahatsız etmiyorlar” demiş.

Bürodakiler yine şaşırmış:

-”Peki neden gidiyorsun?”

Temel cevaplamış: “Burada 20 yıl önce homoseksüellik yasaktı, 10 yıl önce serbest oldu, 5 yıl önce de evlenmelerine izin çıktı. Homoseksüellik zorunlu olmadan dönmek istiyorum.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31