Eski Sayıştay Başkanı ve de güya hesap adamı İsmet Akim, Kıb Tek’in başına atandığı zaman bayağı sevinmiştim. Kıb Tek’i partizanlıktan uzak tutacak, yolsuzlukların üzerine gidecek, aşırı fazla mesaileri önleyecek ve Kıb Tek’i özelleşmeye değil, özerkleşmeye hazırlayacaktı. CTP MYK üyesi de olan Akim, tam tersine icraatlarla Kıb Tek’i bana göre hızla uçuruma götürüyor. Hiçbir yolsuzluğun üzerine gitmedi. Bilâkis Pazar günü CTP’nin başına geçmeye çalışan Talat, “Kıb Tek’te büyük yolsuzluklar ve işe gitmeden para alan personel vardır” diyerek Akim Yönetimindeki Kıb Tek’e göndermede bulundu. Akim ne yaptı? Münhalsiz ve sınavsız sanki de babasının çiftliği imiş gibi, Kıb Tek’e 160 istihdam yaptı. Düşen petrol fiyatlarına rağmen ve Aksa’dan kilovat saatını 24 kuruşa aldığı elektriği bize en düşük tarifeden 44 kuruştan sattı. Aylık 15 lira olan maktu ücreti bize 40 lira artı KDV olarak ödetiyor. 7 lira olan ve çoğu da yanmayan sokak lâmbalarının da ücretini 20 lira yaptı. Tüm bunların üzerine Kıb Tek’in 2014 yılında 9 milyon lira kâr yaptığını açıkladı. Komediye bakın ki, geçen hafta toplanan Bakanlar Kurulu Kıb Tek’in işlerinin yürütülebilmesi için Kıb Tek Yönetimine 30 milyon lira borçlanabilmesi için yetki veriyor. Hani ya Kıb Tek kâr eden bir kuruluş haline gelmişti?

                                        ***

Anımsayacaksınız. İrsen Küçük yapılan ilk UBP Kurultayında mahkemelik olunca ve mahkeme kararınca, Kurultayın yenilenmesi gerekince, yüzlerce UBP Delegesinin yakınlarını geçici işçi statüsünde kamuda istihdam etmişti. Tarih tekerrürden ibarettir diyenler yine haklı çıktılar. Geçtiğimiz günlerde İsmet Akim, Sonay Adem ve Ferdi Sabit Karpaz Bölgesindeki köylerde CTP delegelerini ziyaret ederek, kendilerine oy verilmesi karşılığında iş vaadinde bulundukları, bölge delegeleri tarafından iddia edildi. Bu istihdamlar nereye yapılacak? İsmet Akim de orada olduğuna göre elbette Kıb Tek’e yapılacak. Öyle ya, Kıb Tek Akim’in babasının çiftliği nasılsa. Ayni şekilde münhalsiz ve sınavsız onlarca CTP delege yakınının Vakıf ve Koop. Bank’ta istihdam edildiklerini de biliyoruz. Yetmezmiş gibi CTP Kurultayı arifesinde Koop. Bank’ta 43 kişilik bir de personel alım münhali açıldı. Ömer Kalyoncu bile “Yapılan istihdamların büyük bir yanlış olduğunu ve bunun CTP Kurultayının iradesine yapılmış bir müdahale olduğunu” açıklamıştı. O zaman bize de bu beyzadelere “İrsen Küçük’ten farkınız var mı” diye sormak düşmez mi? Sahiden Akim, Adem ve Sabit beyler. İrsen Küçük’ten farkınız nedir? Biraz insaf edin ve insanların en büyük derdi olan aş ve işi silâh olarak kullanmaktan vazgeçin. İnsanlar kendi hür iradeleriyle partiyi 14 Hazirandan sonra kimin yöneteceğine karar versinler. Bu arada CTP’li delegelere de bir hatırlatmam olacak. Ferdi Sabit ve Sonay Adem’in meslekleri nedir? Bugüne kadar sahip oldukları mesleklerini herhangibir yerde icraa ettiler mi? Yani bugüne kadar somut yani elle tutulur birşeyler üretmişler mi? Yoksa meslekleri siyaset mi? Siyaset meslek olamayacağına göre, artık CTP’nin yakasından düşsünler. Bıraksınlar da biraz da gençler CTP’ni yönetsin.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31