“17. Ulusal İlköğretim Matematik Olimpiyatı’na” ülkemizden katılacak öğrencilerin T.C vatandaşı olması gerekiyor. Yarışmaya katılacak olan öğrenciler okul yönetimlerince seçilecek; bireysel başvurular kabul edilmeyecek.

Bu içerikteki bir yazı Genel Ortaöğretim Dairesi Müdürü tarafından onaylanarak TÜBİTAK’ın bir aracısıymışçasına olarak okullara gönderildi.

***

Bizim komşunun kızı iki yıldır TÜBİTAK’ın matematik yarışmalarına hazırlanıyordu.

Öğretmenleri de ailesi de son derece ümitli ve destekçiydiler.

Zaman geldi çattı.

Fakat kızımız bu yarışmaya gidemeyecek. Çünkü kendisi sadece KKTC vatandaşı…

Yüce Türkiye Cumhuriyeti’nin fermanı TC uyruklu öğrencilere özel davet gibi adeta... Aslında TÜBİTAK’ın çağrısında “KKTC vatandaşları katılamaz” ibaresi olsaydı daha net ve kısa bir ifade ile anlatılmak istenen gene anlatılmış olurdu.

Çok şükür bizim bakanlık da gereken aracılığı yaparak görevinde kusur etmemiş oldu. Bu sayede, okullarımızda okumakta olan TC uyruklu Türkiye Cumhuriyeti’nin çocukları, kendi devletlerinin ve kendi memleketlerinin etkinlik ve fırsatlarından mahrum kalmamış oluyorlar.

E bizim çocuklarımıza da bir bardak soğuk su ikram etmekten başka çaremiz kalmıyor elbette.

Kısacası bizim devlet de, bizim bakanlık da TC’nin buradaki yurttaşlarına TC’nin fırsatlarını haber veren aracı bir kurum görüntüsüne kavuşmuştur.

Sonrada devletiz, bakanlıklarımız var kurumlarımız var diye ortalıkta dolaşıyoruz öyle mi?

***

Ferman açık seçik ortaya koymuş işte:  Siz katılmıyorsunuz diyor Kıbrıslı ailelerin TC kimliği almamış çocuklarına. Siz hele bir şöyle köşede durun diyor. Sizden ne köy olur, ne de kasaba diyor. Eğer birer TC kimlik kartı da siz edinirseniz, ancak o zaman belki sizi bizim uluslararası olimpiyatlarda görürüz diyor.

***

Bu kelimenin tam anlamı ile hakarettir.

Dayatmadır!

Saygısızlıktır!

Açık açık Kıbrıs’ın Kuzey’inde yaşayan Kıbrıslıları hiçe sayarak, yeni birer kimlik kartı belgesi edindirmek ve sonrasında da allah bilir hangi siyasal ve ekonomik emelleri, üzerimizden gerçekleştirmenin planlarından sadece bir tanesidir.

Kim uyuşturuyor şu bizim seçilmiş yetkilileri de bütün bu olan bitenleri görmek istemiyorlar.
Nasıl bir uyuşukluk ki bu, seslerini çıkaramıyorlar?

Kim veriyor bu tür fermanların, başka bir devletin bir kurumu tarafından benim devletime dayatılması hakkını… Nasıl veriyorlar?
Tarih boyunca birçok haksızlığa maruz kaldığımız söyleniyor ya hani…

Azınlık oluşumuzu kullanarak, haklarımızı, kültürümüzü, yaşam biçimimizi her türlü değerimizi hiçe sayarak tarihin birçok döneminde bizi yok saymak için Kıbrıslı Türklere zarar verenler olduğunu; 50’lerde, 60’larda ve 70’lerde Kıbrıslı Rumların bize yaptığı kötülükleri anlata anlata bitiremeyen tarih kitapları gelecekte Türkiye’nin bu yaptıklarını nasıl anlatacak kim bilir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasında, Kıbrıs’ın Kuzey’inde de azınlıktayız. Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı okullarda bulunan öğrencilerine davet gönderen TÜBİTAK’ın bunu 3-5 öğrencinin de haberi olsun diye gönderdiğini düşünmüyorsunuz herhalde.

***

Tanıtılamayacak bir devlet kurulmasını destekleyip, ardından kendisi bile kurdurduğu bu devleti tanımayan bir devlet karşısında el pençe divan durmakla kimlerin neler kazandığı, sıradan vatandaşın ise neler kaybettiği gün gibi ortada.

Buna dur demek, bunu sorgulamak ve hatta neden kendi yurdumuzda ikinci sınıf muamelesi görüyor olduğumuzun sebeplerini bize açıklamalarının günü geldi de geçiyor bile.

Kendi memleketimde daha fazla dışlanmaya, daha fazla görmezden gelinmeye, daha fazla başkalarının rahatı için yaşam sürdürmeye niyetim yoktur.

Bundan sonraki mücadelemizin adı Kültürel Varoluş Mücadelesi değil “Bağımsızlık Mücadelesi” olmalıdır.

NOT: Şu TÜBİTAK Meselesinde yetkili ağızların açıklamada bulunması şarttır. Açıklamada bulunamamaları, işbirlikçi ve maşa olduklarını açık açık ortaya koyacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31