Yahudi ırkı, büyük mefkûreleri olan, nesiller boyu bu mefkûreler uğruna mücadele veren, müthiş dayanışma ruhuna sahip, örgütleyici ve “tuttuğunu koparır” şeklinde nitelendirilebilecek kadar da iş bitirici bir ırktır. Bu ırkın dayanışmacı ve örgütleyici mensupları çok uzun vadeli projeler yapmak ve bu projelerini adım adım gerçekleştirmekle ünlü… Hep düşünürüm; Kıbrıs Türk halkı da bu özelliklere sahip olabilseydi bu ülkede neler yapamazdık diye!..

   Son yıllarda Yahudi yatırımcıların Kıbrıs’a duyduğu ilgiye dair dilden dile dolaşan söylenceler, içinde bulunduğumuz zaman diliminde somut örnekleriyle gündem yaratmaya başladı. Güney Kıbrıs’ın olağanüstü umut bağladığı gaz ve petrol yataklarıyla ilgili olarak İsrail Devleti’nin Kıbrıs Rum Yönetimiyle yaptığı ciddi bağlantılar ve Baf Havaalanı’nda İsrail Hava Kuvvetlerinin yararlanabilmesi adına başlatılan girişimler son zamanların flaş haberleri olarak yankı yaratmaktadır.

   Her zaman “düşmanım düşmanı benim dostumdur” yaklaşımı içinde olan Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Türkiye’deki AKP iktidarının İsraille restleşmeye başlamasını bir fırsat olarak değerlendirdiğinin kanıtı, Rum – İsrail yakınlaşmasının gittikçe yoğunlaştırılmasıdır.

   Tabii şimdi ben burada bir komplo teorisini üretme peşinde değilim ama, Türkiye – İsrail ilişkilerinin kimi gizemli yönlerini de görmezlikten gelebilmek olanaksızdır. Baksanıza; tüm dünya Türkiye – İsrail ilişkilerinin gittikçe gerginleştiği gibi bir ilüzyonla oyalanırken, Türkiye İsrail bağlamında çok büyük bir riski göze alarak, kendi topraklarında İsrail için nükleer güvenlik şemsiyesi oluşturulmasına olanak tanıyor. Hatta İran’ın “bir savaş halinde Türkiye de hedeflerimiz arasında olur” tehditlerine rağmen… Peki hani nerede o Türkiye – İsrail restleşmesi?!..

   Bu manzaralar, minik Kıbrıs’ın insanları olarak içinde bulunduğumuz çok büyük bölgesel oyunların belirtileri olarak algılanmalı

   İsrail, Güney Kıbrıs’la diplomatik, stratejik ve ticari ilişkilerini geliştirirken Kuzey Kıbrıs’a karşı da duyarsız değildir. Yahudi iş adamlarının Kuzey Kıbrıs’ta özellikle emlâke çok pervasız bir şekilde yatırım yapmakta oldukları artık sır olmaktan çıktı. Yahudi yatırımcılar, niteliğine pek bakmadan, ister Türk, isterse eşdeğer koçanlı olsun; ister deniz kenarında, isterse kırsalda olsun satışa çıkarılan her toprak parçasına talip olmakta. 

   KIBRIS ekibi olarak yerel yönetimler bağlamında Karpaz’da yaptığımız incelemeler sırasında, CTP iktidarı döneminde çıkarılan Karpaz emirnamesinin en fazla Yahudi emlâkçilerin işine yaradığını öğrendik. Bu emirname nedeniyle arazilerini geliştiremeyecekleri ve büyük zarara uğrayacakları düşüncesine kapılan nice Karpaz insanı, malını elden çıkarma yolunda Yahudi emlâkçilerle buluştular, topraklarını onlara sattılar. Karpaz’daki Yahudi ekonomik gücünün ne denli geliştiğinin bir başka somut örneği de Yeni Erenköy bölgesinde inşa edilen modern marinadır. Bu marina Yahudi sermayesiyle yapıldı. İtiraf etmeliyim ki, geçen sonbaharda bu marina bölgesine girdiğimde hissettiklerim, İngiliz egemen üssü Dikelya bölgesine girdiğimde hissettiklerimle aynen örtüşmüştü. Burada çok değişik bir statü, iklim ve coğrafya var. Bu özellikler ise vatan toprağımızda bizden olmayan bir coğrafya parçasının içinde olduğumuzu duyumsatır. Yaygınlaşan Yahudi etkisinin hangi boyutlara yöneldiğinin bir diğer göstergesi de, Girne’de açılan sinagog. Sinagoglar, Yahudi yerleşiminin açık sembolleridirler.

   Avukat Barış Mamalı’nın bir yerel hukukçu olarak elindeki verilere dayanarak geçen hafta yaptığı açıklamalar, özellikle internet ortamında büyük ilgi gördü ve yankılar yarattı. Mamalı’nın tartışmaları tetikleyen iddiaları ve öngörüleri içinden sadece bir tekine işaret etmek isterim. Hukukçu Mamalı, KKTC topraklarının en az yüzde 15’inin şu anda Yahudi yatırımcıların koçanlı malı olduğuna vurgu yaptı. Yahudi yatırımcıların ülkemizdeki bu emlâk gücünü onların mefkûreci, dayanışmacı, örgütleyici ve iş bitirici özellikleri açısından değerlendirmek, bu ülkenin her düşünen insanının görevi olmalıdır.

   Şimdiye kadar kaç dönümlük KKTC arazisinin Yahudi yatırımcılara koçanlandığının açıklamasını Sayın İçişleri Bakanımızın resmi ağzından dinlememizin artık zamanı gelmiştir kanısındayım.             

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31