Lefkoşa erken belediye seçimine sayılı günler kala seçim kampanyası tam gaz sürüyor. Demokratik hazımsızlığın göstergesi olan olumsuz davranış biçimleri maalesef bu seçime de kampanyanın daha ilk gününden başlayarak gölgesini düşürdü. Seçim panolarına yapılan saldırılar, sataşmalar, oradaki – buradaki sürtüşmeler demokrasideki kirliliği de diğer tüm kirlenmelerin yanında gündemimize taşıdı. Naci Talat Usar’ın mirası olan şu sorunun asıl bu demokrasi hazımsızları için sorulması gerekir: “Kimdir be ama bunlar?”
   Yaşanan o ağır krizlerden ve aşılması zor bir dağ gibi biriken sorunlardan sonra, Cemal Bulutoğluları’nın çok geciken istifasıyla birlikte Lefkoşa’ya yeni bir başkan seçilmesi gündeme geldiğinde hepimizin kafasına çakılan ve yorumlarımıza da yansıyan kaygıyı anımsatmak isterim. “Bu taşın altına elini kim koyar?” diye düşünmüştük.  Batan amiral gemisini suyun üstüne çıkartıp yüzdürmek, bu koşullarda imkânsızı başarmaktır. O nedenle mucizevi bir görevi üstlenebilecek babayiğit zor çıkar düşüncesindeydik.
    *       *       *
   Gelin görün ki, seçim söz konusu olur olmaz, gerçekten kaliteli, vizyon sahibi ve idealist adayların “bu işte ben varım” diyerek öne çıkması, karamsar kaygılarımızı dağıttı. Demek ki, değil taşın altına, kayanın altına bile elini koyabilecek görev insanlarımız vardır. Bu bile başlı başına kutlanmayı ve umutlanmayı hak eden bir göstergemizdir.   
   Sevindirici olan, kaliteli ve vizyon sahibi adayların birbirlerine saygıda kusur etmeden sürdürdükleri centilmence yarıştır. Bu düzeyli duruşun sandığa gideceğimiz güne dek sürmesini ve demokrasiyi kirletenlere de örnek olmasını dilerim.
   Kampanya ilerledikçe, parti adaylarının, seçilmeleri halinde görev sürelerinin 14 ayla sınırlı olduğunun bilincine vardıkları ve projelerini bu bilinçle açıklamaya başladıkları da gözleniyor. Daha inandırıcı, ayakları daha bir yere basan acil projeleri seslendirmeye yönelmeleri elbette ki “atma Recep din kardeşiyiz” tepkilerinden mesaj çıkarmış olmalarından kaynaklanır. 
   Güvenilirlik, doğruluk ve sorunların kaynağını bilerek konuşmak… İşte sağduyu sahibi seçmenin adaylardan beklediği yaklaşım biçimi budur.
    *       *      * 
   Yerel yönetim halka en yakın yönetim şeklidir. Otoriter ve üst düzey merkezi yönetim, yerel yönetim kadar yakın değildir halka. Büyüklüğü ne kadar olursa olsun bir yaşam alanının insanları kendi yaşam alanlarını düzene koymak ve o alan içinde toplu ve mutlu bir yaşamı gerçekleştirebilmek adına kendi yerel yöneticilerini seçerek iş başına getirirler. Onlara ödedikleri vergilerle mali kaynak yaratırlar. Günlük yaşamlarında, sokaklarında ve hatta evleriyle işyerlerinde yerel yönetimin görevlileriyle hep iç içedirler.
   Son bir yıldır Lefkoşa’da bu kural feci şekilde bozuldu. Lefkoşa halkı, kendi seçtiği, kendi iradesiyle görev başına getirdiği yerel yönetimiyle karşı karşıya kaldı. Vergileri ve ücretleriyle ayakta tuttuğu kendi yerel yönetiminden hizmet alamaz oldu… Dahası, yozlaşan bu yönetimin ihanetiyle karşı karşıya kaldı. Lefkoşalının ödedikleriyle yaratılan mali kaynaklar amacında kullanılmayınca, halkın yerel yönetimi hizmet veremez oldu. Borç kamburlarının altında ezilmeye başladı. Lefkoşa baştan başa bir batakhaneye dönüştü.
Başkentlilerin kendi yerel yönetimine güvenini kaybetmesi kaçınılmazdı. Bu güvensizlik ortamında halk belediyeye olan yükümlülüklerinden de kaçınmaya başladı. Çünkü ödediklerinin karşılığını alamıyordu. Lefkoşa’nın insanları, ödediklerinin hesapsız ve kitapsız şekilde saçma işlere yatırıldığını görmekten sinir küpüne döndü. Böylesi bir ortamda belediye tahsilâtlarının yüzde 25’e kadar gerilemesi doğal değil mi?
   Başkanlığa seçilecek adayın öncelikli görevi bu kaybolan kitlesel güveni yeniden yaratmaktır. Lefkoşa halkının güveni ve desteği sağlanmadan hiçbir başkanın başarıya ulaşabilme şansı yoktur. Ne oğlu olursa olsun; isterse Malkoçoğlu olsun. 14 aylık bir hizmet süresi için doğru, inandırıcı ve ayakları yere basan projeler işte bunun için çok önemli.          

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31