Hukuk devletlerinde devlete istihdam yükümlülüğü, hükümetlere bırakılmamıştır. Şirketlerde bile işe alımları, tayinleri, terfileri patronlar yapmaz. İşe adam almalar, tayinler ve terfiler, bu işin ehli özel birimlere ve yasal kurullara bırakılmıştır.
   Peki neden?..
   Bu işlerin adil ve hukuka uygun olabilmesi; bireylerin de, devlet bürokrasilerinin de, iş yerlerinin de zarar görmemesi için. Yönetici durumundakilerin devlette, şirket yöneticilerinin ise şirkette kişisel çıkarlarına uygun gruplaşmalar yaratmamaları için.
   Durum budur… Bizde de böyle olması gerekir ve yeniden bu konularda Amerika’yı keşfe çıkmak abesle iştigaldir.
     *       *       * 
   Dostlar alışverişte görsün, bizim ülkemizde de güya istihdamları kurallarına uygun olarak yapabilecek bir Kamu Hizmeti Komisyonu vardır!.. Yani kamuya hizmet verebilecek kişileri ince eleyip sık dokuyarak, sınavlardan geçirerek, onları ehliyetlerine ve işe uygunluklarına göre belirleyen komisyon!..
   Devlete alımlarda herkese fırsat eşitliği tanımak adına oluşturulan bu komisyonun yıllar içinde yöneticilerin popülist müdahaleleriyle yozlaştırıldığı yetmedi. İpe sapa gelmez son istihdam furyaları bir kez daha göstermektedir ki, bu komisyon politikacı tarafından saf dışı da bırakıldı. Politikacı hasbelkader hükümetin başındaysa, istihdamı istediği gibi, istediği kişiler arasından yapabiliyor. Öyle ya; devlet babasının çiftliği!..
   Yasal olmadığı gibi, ahlaki de değildir bu uygulama. Vicdanı da zerrece içermez. İşte o nedenledir ki, vatan evlâtlarıyla politikacıların ayakları altında futbol topu gibi oynanmaktadır. Yasal olmayan yollarla işe alınan vatan evlâtları da, tıpkı diğer işsiz bırakılan vatan evlâtları gibi güvencesizdirler. Potansiyel mağdurlardırlar... İktidarın değişmesi halinde bu çocuklar kendilerini kapı önünde bulmaktadırlar. Hatta görülmektedir ki, parti iktidarlarının değişmesi durumunda değil, bakanların değişmesi durumunda bile bir önceki erkin istihdam ettikleri kapı önüne konulabiliyor.
     *       *       *
   Şimdilerde istihdamlar konusunda herkesin kafasına bir soru işareti çengel atmıştır. Bu soru, bir kurultay seçiminde bile bunları yapmaya tenezzül edenlerin, bir genel seçim öncesinde bu tenezzülün limitini nerelere kadar yükseltebileceklerine dairdir…
   İşe ihtiyacı olmayanların bile gerçek işsizlerde mağduriyet ve üzüntü yaratarak işe alınmaları vicdansızlığın dik alâsını vurgulayan görüntüdür.
   Sırf iktidar partisinin yetkililerine yakın olabildikleri için, kendisi işveren durumundaki müessese sahipleri bile çocuklarını işe aldırtıyorlar. 
   Özel sektörde iş sahibi oldukları halde devlette istihdam edilenlerin yarattığı sıkıntılara da iş adamları “oldu olacak, bizi de işe alınız” diyerek tepki göstermediler mi?..
     *       *       *
   Bu hükümetin yetkililerinin programında “özelleştirme iddiası” var. Tabii ki öncelikle özelleştirebildikleri kendilerine emanet edilen hükümettir!..
   Kurumların özelleştirilmesi konusunda ise halkta hiçbir güven bırakmamışlardır. Bunun son örneği Ercan Devlet Havaalanı özelleştirilmesidir. Sokakta kalan çalışanlar nedeniyle bu özelleştirme sosyal bir faciayı da beraberinde getirdi.
   ETİ’nin gümrüksüz satış stantlarında çalışan ev–bark ve çoluk–çocuk sahibi 7–8, kişi Ercan özelleştirmesinden sonra kendilerini sokak ortasında buldular. Hiçbirinin gözyaşına bakılmıyor.
   Şu son istihdamların vicdanlı ve mantıklı yanı olsaydı, hükümetin özelleştirme politikası yüzünden işsiz bırakılan bu bir avuç insanımıza da hak tanınırdı. Ama besbelli onlar kurultay delegelerinin yakını değillerdir. Orhan Gencebay “batsın bu dünya” demişti. Ben de “batsın bu düzen” diyorum. Batsın ki, belki yerine daha adil bir düze çıkar…  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31