Gümrük Dairesi memurlarının son günlerde ele geçirdikleri kaçak sigaraların Mağusa Serbest Liman bölgesinden kaçırılmış olabileceği bildirildi. Gümrük ve Rüsumat Dairesi Müdürü Mustafa Çobanoğlu’nun gazetemize verdiği bilgiye göre; Dilekkaya’da bir depoya yapılan baskında ele geçirilen 5 bin 150 karton kaçak sigaraların Mağusa Serbest Liman bölgesinden kaçak olarak Güney Kıbrıs’a götürülmeye çalışıldığı vurgulandı. Gelen bilgilere göre; Mağusa Serbest Liman bölgesi tam bir sorma gir hanı. Yeterince tedbir alınamadığı için kaçakçılığın merkezi haline gelmiştir. Limanda bulunan sigaralar Arap ülkelerine gitmeden kaçak yollardan iç piyasaya ve Güney Kıbrıs’a gitmektedir. Yakalananlar yanında yakalanmayanları da hesaba katarsak, Mağusa Serbest Limanı resmen kaçakçılara hizmet etmektedir. Gelen bilgilere göre; limandan sadece sigara değil içecek ve çimento da kaçırılmaktadır. Mağusa Serbest Liman KKTC ekonomisine can vereceğine üç beş kaçakçıya hizmet etmektedir. Gerekli tedbirler alınmadığı taktirde kaçakçılık devam edecektir.

Değirmenlik kalkınma kooperatifi incelemeye alındı

Kooperatif şirketler mukayyitliği usulsüzlük olduğu gerekçesiyle Değirmenlik Kalkınma Kooperatif’inde inceleme başlattı. Garga’larımızın Değirmenlik çevrelerinden aldıkları bilgilere göre; bir ihbarı değerlendiren Kooperatif Şirketler Mukayyitliği Değirmenlik Kalkınma kKoperatif’inde usulsüzlük tesbit etti. Konu ile ilgili soruşturma devam ediyor edinilen bilgilere göre; Değirmenlik Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı usulsüzlükle ilgili savunma yaptı.

Beratlı; “ CTP eskisi gibi olacak”

CTP MYK üyesi Dr.Nazım Beratlı, 5 Haziran’da yapılacak olan CTP kurultayında genel başkanlığa aday olacağını açıkladı. Beratlı önceki akşam Kanal T’de yayınlanan Harun Denizkan’ın hazırlayıp sunduğu GAK TV programının konuğuydu. Beratlı aday olacağını canlı yayında açıklarken, genel başkanlığı kazanması halinde özlenen eski CTP’yi bugünün şartlarına göre uyarlayacağını söyledi. Beratlı’nın adaylığı programa katılan birçok CTP’li tarafından takdirle karşılandı ve Beratlı’ya destek verecekleri söylediler. Beratlı ayrıca genel başkan olduğu takdirde emanetçi başkan olmayacağını da dile getirdi.

Başbakan Pazar günü de çalıştı

Başbakan İrsen Küçük, normalde Cumartesi günlerini başbakanlıkta geçirirdi ama dün Pazar olmasına rağmen, gününün büyük bir bölümünü akşam saatlerine kadar Başbakanlık’ta geçirdi.  Güvenilir kaynaklardan elde ettiğimiz bilgilere göre; Başbakan kabineye son şeklini vermek için dün Başbakanlık’ta mesai yaptı. Gelen bilgilere göre  başbakan Salı veye Çarşamba günü yeni kabineyi cumhurbaşkanına sunması bekleniyor.

Çaluda kendinden emin

UBP Güzelyurt Milletvekili  Ahmet Çaluda kendinden emin bir şekilde bakan olacağını söylüyor. Bu cesareti kimden alıyorsa, Çaluda kendini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görüyor. Çaluda dün Lefke bölgesinde bir aile ziyareti sırasında bakan olacağını duyurdu. Hatta bakan olduğunda ailenin bir ferdini işe alacağını da söyledi. Vallahi Çaluda öyledir dediyse mutlaka bir bildiği vardır. Yakında kokusu çıkacak nasıl olmasa.

GARGA’DAN SIR ÇIKMAZ

Derhal istifa edin

Kıbrıs Vakıflar Bankası Yönetim Kurulu üyeleri bugün ilk iş olarak istifalarını vermelidirler. Pardon.! Cem Pişmiş hariç. Bugüne kadar kimleri işten attılarsa mahkeme almış oldukları kararları kendilerine iade etti. Kıbrıs Vakıflar Bankası devletin bir bankası. Bu bankanın yönetimi yanlış yaparsa istifa etmesi gerekiyor veya istifa etmezlerse Başbakan derhal yönetimi görevi almalıdır. Bundan bir süre önce bu yönetim 14 banka çalışanını işten atmıştı. Mahkeme işten atılan 14 kişinin işe dönemlerinin kararını verdi.

Vakıflar Bankası Yönetim Kurulu bundan ders almamış olacak ki; geçtiğimiz günlerde de Vakıflar Bankası Genel Müdürü Aytaç Sönmez’i görevden almaya karar verdi. Sönmez’in Lefke belediyesine limit aşımı suçu işlediğini gerekçe gösterdiler. Bugün Lefke belediyesi ile ilgili herhangi bir limit aşımı kalmadı böyle bir gerekçe suç sayılmıyor. Vakıflar Bankası Yönetim Kurulu 6 üyeden oluşmaktadır. Başkan Mehmet Salih Yıldırır, Av. Saffet Nadiri, Selin İnan, Derviş Ekşici, Hilmi Can ve Cem Pişmiş’ten oluşuyor. As Başkan Cem Pişmiş haricinde bütün yönetim kurulu üyeleri Aytaç Sönmez’i suç işlediği gerekçesi ile görevden almışlardı. Üstelik de görevden alırlarken, Sönmez mahkemede davayı kazanırsa istifa edeceklerini duyurmuşlardı.

Geçtiğimiz Cuma günü mahkeme Kıbrıs Vakıflar Bankası Genel Müdürü Aytaç Sönmez’i haklı buldu ve bugün yeniden görevine geri dönmesine karar verildi. Şimdi aynı yönetim kurulu ile genel müdürün birlikte çalışması bu saatten sonra uygun olmaz. Genel müdür görevine devam edeceğine göre; beş yönetim kurulu üyesi istifa etmelidir. Genel müdür Aytaç Sönmez’in sözleşmeli olduğu ve 30 aya yakın daha görev süresi bulunduğu, ayrıca yönetim kurulu Aytaç’a 600 bin TL tazminat ödeyip Aytaç’ı Vakıflar Bankası genel müdürlüğü görevinden alma yetkisine sahiptirler. Lâf aramızda; eğer bu yönetim kurulu üyelerinde biraz vijdan var ise hemen bugün istifa etmeleri gerekiyor. İstifa etmeleri için de peşlerini bırakmayacağımızı söylemek isteriz.

Bu arada As Başkan Cem Pişmiş’le de çok uğraştıklarını biliyoruz. Aytaç Sönmez’e sahip çıktığı ve red oyu verdiği için onu istenmeyen yönetim kurulu üyesi olarak ilan etmişlerdi. Bu yönetim kurulunun çalışanlar üzerinde hiçbir otoritesi kalmamıştır. Geçtiğimiz aylarda bir otel ile ilgili bazı şaibeli durumlarının olduğunu da biliyoruz. Bütün bu olanlardan sonra umarız bugün istifalarını verirler ve Kıbrıs Vakıflar Bankası’na da büyük bir katkı sağlamış olurlar. Bekleyip göreceğiz...

 

MESAJI OLAN ALSIN

Sn.Dr.Okan DAĞLI; Doktorluk mesleği kutsal bir meslektir.! Bu mesleği seven görevinde başarılı olur. Sevmeyen meclise gider. Sizde bir dönem meclise gittiniz ama meclis size yakışmamıştı. Şimdiki görev yeriniz size çok yakışıyor, üstelik de herkes sizden memnun.

Sn.Salih KULAK; Başkan olmanın yolu UBP’den mi geçiyor.? Duyduğuma göre; son günlerde sık sık Mağusa UBP ilçesine uğruyormuşsun.

Sn.Ali NAZİF; Sizinle uğraşan o kadar çok insan var ki; sessiz kalışınıza hayret etmemek elde değil. Bu suskunluğunuza hayranım dersem yalan olmaz.

Sn.Cenk TAHTACI; Aldığım bilgilere göre; bütün kiralık daireleri doldurmuşsunuz. Hatta Özer Boyacı’nın sizden çok memnun olduğunu işitiyorum.Demek ki; sizde işinizi tam yapanlardansınız.

Sn.Mehmet DUBARA; Kantara KKTC’nin akciğeridir. Aldığım bilgilere göre; Kantara’daki otelin bitmesi için hız vermişsin. Doğrusunu istersen Kantara’ya otel çok iyi olacak.

Sn.Hüsnü FALYALI; Yeni arabanız hayırlı uğurlu olsun. İnan ki çok yakıştı.

Sn.Mehmet ÇAKICI; Son olarak Garga’lar diyarı Mağusa’da Petek Pastanesi’nde görüldünüz. Garga’larım soruyor; ne iş diye.?

Sn.Dr.Aytekin ÇOLAKOĞLU; Doktorluğun yanında, bestede yazıyormuşsunuz. Yoksa Dr.Arif Albayrak’ın yolunda mısınız sizde.?

Sn.Ayer ENİN;Sanki CTP iktidardaymış gibi sizi UBP kanatları altına aldı.

Sn.Erhan BOLKAN; Bulunduğunuz kurumun müdürü olunca sizi çalışma arkadaşınız Engin Sedat da görmüyormuş. Çevrenize biraz zaman ayırın.

Sn.İbrahim KÖROĞLU; Duyduğuma göre; Ertuğrul Hasipoğlu’nun özel kalem müdürlüğünü yapıyormuşsun.

Sn.Akil AĞAOĞLU; Sultan Kraner ile anlaşmak acenteler birliği başkanlığı yapmaktan zormuş. Ne dersiniz.?

Sn.Aykut SATVET; Mağusa’da galericileri bir çatı altına toplayarak birlik kuracakmışsınız. Hadi hayırlısı...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31