Dominik Cumhuriyeti’nde yaşayan ve Mirabal Kardeşler olarak adlandırılan 3 kız kardeş (Patria, Minerva ve Maria) 30 yıl boyunca diktatör olarak başta kalan Rafael Trijillo diktatörlüğüne karşı Clandestine Hareketini oluşturarak antifaşist bir mücadele başlattı. Göstermiş oldukları özgürlük ve insan hakları mücadeleleri sonucunda diktatörlük tarafından birçok cezaya çarptırıldılar. 25 Kasım 1960 yılında askerler tarafından kaçırılıp tecavüz edilerek vahşice öldürüldüler. 29 yıl sonra Birleşmiş Milletler, 25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması için Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan etti.

Uzun yıllardır kadına yönelik şiddete karşı yapılan mücadelelere rağmen günümüzde en yaygın insan hakları ihlali kadına yönelik şiddettir. Şiddetin en önemli sebebi olarak düşünülen erkek egemenliğinin kırılması düşüncesi, fiziksel, psikolojik, ekonomik ve cinsel açıdan kadınlara şiddet uygulanmasına sebep olmaktadır. Günümüzde gelişmiş ülkelerde bile her 3 kadından 1’i eşleri tarafından dövülerek şiddete maruz kalıyor. ABD’de %43, Bulgaristan’da %37, Thailand’da %54 ve G. Afrika %61 oranında kadınlar fiziksel şiddete uğruyor. Türkiye’de ise her 100 aileden 34’ü kadınlara fiziksel şiddet uyguluyor. Kuzey Kıbrıs’ta yapılan araştırmalar sonucu, kadınların %86,3’ü hayatında en az bir kere psikolojik şiddete ve 4’te 1’inin ise tecavüze ya da cinsel istismara maruz kalıyor.

Peki, şiddet kadınlar üzerinde nasıl bir etki yaratıyor?

İç organ yaralanmalarına, istenmeyen gebeliğe, HIV, baş ağrılarına, depresyona, korku ve anksiyeteye, azalmış öz benlik duygusuna, cinsel işlev bozuklukları ve intihar gibi kötü sonuçlara neden olabiliyor.

Yapılan her türlü engellemelere, dışlanmalara ve eşitsizliklere rağmen kadınlar mücadelelerini hiçbir zaman bırakmamış ve her toplumda çeşitli başarılara imza atmışlardır.

Kıbrıs Türk Toplumunda da kadınlar, eşit hak ve özgürlüğe sahip olabilmek için yıllardır mücadele vermektedirler. Tarihe bakıldığında 1931-1951 yılları arasında yardım amaçlı dernekler kuruldu. Daha sonra kadınlar da yurtdışında öğrenim görmeye başlayarak belirli mesleklerde (öğretmenlik, hemşirelik gibi) görev almaya başladılar, fakat 1977 yılına kadar aldıkları maaş erkeklerin aldıklarının yarısı kadardı. 1960 yılında seçme-seçilme hakkına sahip oldular. 1974’ten sonra Türk annelerine çocuklarını nasıl eğitecekleri veya toplumdaki rolleri konularında yol göstermek amaçlı Kıbrıs Türk Anneler Derneği’ni kurdular. 1977 yılında Dudu Soyer tarafından Yurt Sever Kadınlar Birliği kuruldu. Bu birliğin amacı, kadının toplumdaki toplumsal, ekonomik ve sosyal haklarını savunup eşitliğini sağlamaktı. 1990 yılında tüm kurum ve örgütler bir araya gelerek Kadın Platformu’nu kurarak 1995 yılında ‘kadınlara karşı her türlü ayrımcılığı önleme sözleşmesini meclisten geçirdiler (Derya, 2011). 2014 yılında ise kadın eşitliğini de içeren Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi Yasa Tasarısı oy birliği ile meclisten geçirilmiştir.

Günümüzde ise, gerek siyasi, gerekse bilim alanlarında önemli başarılara imza atan Kıbrıslı Türk kadınlar vardır. Örnek vermek gerekirse, bilim alanında ve Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin kuruluşunda önemli katkılarda bulunan Prof. Dr. Ufuk Taneri, Kuzey Kıbrıs’ta Fransız kültürü ve dilinin tanınması için yaptığı çalışmalar ve uzman olduğu alanda yapmış olduğu bilimsel araştırmalarıyla Prof. Dr. Biran E. Mertan ve daha bir çok başarıya imza atmış Kıbrıslı Türk kadınlarımızdan bahsedilebilinir (Ergüçlü, 2013). Buna ilaveten siyaset alanında ise Milletvekili Av. Fazilet Özdenefe, Feminist Atölye aktivisti ve Milletvekili Doğuş Derya ve Cumhuriyet Meclis Başkanı Dr. Sibel Siber önemli başarılara imza atmaktadır.

Bugünün anlam ve önemini sadece bugün değil her gün vurgulayarak unutmayalım, unutturmayalım. Unutulmasın ki, kadın, erkek, yaşlı, çocuk, genç, Afrikalı, Amerkalı veya Avrupalı tüm insanlar toplumda eşit haklara sahiptir ve ‘hayatta dövülerek işlenen tek şey sadece demirdir’.

 

Psk. Huri Yontucu

 

Soru ve Görüşleriniz için: huriyontucu@hotmail.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31