Şimdiki Kalkınma Bankası’nın müdürü Ahmet Atamer’in görev süresi 2 ay sonra doluyor. Şimdiden 'Atamer’in yerine kim müdür olacak?' diye uğraş veriliyor. Atamer başarılı bir müdür; zamanında ÖRP hükümette iken onu Turgay Avcı atamıştı. UBP hükümete gelince, sözleşmesi var diye onu görevden almadı. Ama 2 ay sonra görev süresi dolunca UBP’liler ne yaparlar bilemeyiz? Şimdiden bu göreve gelmek isteyenler, Atamer ÖRP’lidir diyorlar. Allah aşkına ÖRP mi kaldı? Yakında Avcı da fırsatı bulur bulmaz UBP’ye geri dönme ihtimali yüksek. Geri dönmesin de ne yapsın? Mademki amaç milletvekilliğini sürdürmektir, Avcı’nın yeniden seçilebilmesi için UBP’ye geri dönmesi şart gibi. Ha UBP’ye döndükten sonra kazanır mı onu şu an bilemeyiz? Ama her halükârda Avcı’nın ÖRP’de durması büyük bir risk. O riski de göze alacağını sanmıyoruz.

Her neyse; biz Kalkınma Bankası ile ilgili son gelişmeleri aktarmaya devam edelim. Gelen bilgilere göre; Atamer’in iki ay sonra yeniden Kalkınma Bankası’nda müdürlüğü devam etmesin diye bir taraftan eski Maliye Bakanı Salih Coşar kızını bu göreve getirmeye yeltenirken, diğer taraftan da Ercan İbrahimoğlu da Atamer’in koltuğuna göz dikenlerden biri. Coşar’ın kızı da İbrahimoğlu da şu anda genel müdür yardımcısı. Sizin anlayacağınız; Kalkınma Bankası’nda genel müdürlük yarışı başladı. Bize sorarsanız; biz Atamer’in devamından yanayız. Çünkü Atamer bu işi başarı ile sürdürüyor. Yine de bu konuda son karar UBP’lilerin.

 

CTP’LİLERİN “HAYIR”I UBP’LİLERİN EKMEĞİNE BAL SÜRDÜ

Bu ülkede bir gerçek var ki; kim hükümet ederse etsin, esas mesele icraatları ile vatandaşını değil, Ankara’daki hükümeti memnun etmesi gerekiyor. Yani; vatandaşın memnun kalamadığına Ankara hükümeti memnun kalırsa sorun yok demektir. Tıpkı geçmişte CTP hükümetinin seyrüsefer harçları konusunda yapmış olduğu zam gibi.

Hatırlayacağınız gibi; CTP hükümette iken seyrüsefer harçlarına büyük oranda zam yapmıştı. O dönemin muhalefet partisi olan Ulusal Birlik Partisi bu zammı eleştirmişti. Eleştirmekle kalmayıp vatandaşa zamı geri çekeceğini söylemişti. Vatandaş da buna inanmıştı. Ve nitekim 2009 milletvekilliği seçimlerinde UBP tek başına iktidara gelmişti. İlk icraat olarak da CTP’nin koymuş olduğu seyrüsefer zamını geri almaya çalıştı. Ama bunu başaramadı, çünkü Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi, müdürünü Meclis'e gönderip UBP’nin geri almak istediği zamı durdurdu. Bugün bakıyoruz Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti New York’ta Kıta Sahanlığı Anlaşması imzaladı. CTP; bu anlaşmayı parti meclisinde red etti. Bize göre; CTP iyi bir karar aldı. Yani; taksimi kabul etmedi. Ama karar Ankara’dan çıkınca kabul edemem yok.! Baş müzakereci Egemen Bağış anında CTP’nin “Hayır”ına karşılık verdi. “Bir daha gözden geçirsinler” dedi.

Yani; sıkıysa “Hayır” deyin gibi.! İşte CTP’nin “Hayır”ı UBP’nin yeniden ekmeğine bal sürdü. Burada esas mesele Ankara hükümetini memnun etmektir. UBP’liler bu konuda Ankara ile uyum içerisinde. Aslında UBP’liler gündemi değiştirmek isterler ise CTP’nin “Hayır”ına balıklama dalmaları gerekir. Bu konuyu tartışma konusu yapabilirler. Nasıl olmasa günün sonunda herkes Türkiye Cumhuriyeti’nin istediğine “Hayır” diyemiyecek. Bize göre; UBP’liler bu konuyu büyütsünler. Çünkü CTP’nin parti meclisinde Kıta Sahanlığı Anlaşması ile ilgili aldığı “Hayır” kararı kamuoyunda cılız kaldı.

 

UBP’Lİ DİLEKKAYA’LILAR BOŞ DURMUYORLAR

Dilekkayalı UBP’liler Garga sayfasının mudavini oldular. Her gün Haberdar Gazetesi'ni almadan duramıyorlar. Çünkü en güzel siyasi kulisler Haberdar Gazetesi'nde. Diyeceksiniz Dilakkaya’nın nüfusu ne? Vallahi nüfusu ne bilemiyoruz ama Dilekkayalı UBP’liler köy içerisinde siyasetsiz yapamıyorlar. Sürekli olarak da Garga haber merkezini arıyorlar. Farkındaysanız defalarca Dilekkaya köyündeki sorunlardan söz ettik.

Dün yine Dilekkaya’dan gelen telefonlar vardı. Hatta mesaj atanlar da oldu. Gelen bir mesajda şöyle diyordu. Dilekkaya köyünde oy birliği ile örgüt başkanlığına seçilen Hamit Emmi, Başbakan tarafından görevden alınıp, yerine en yakın dostu olan Hüseyin Lord’u atadı. Bunun üzerine UBP’liler Dilekkaya’da ayaklandılar. Devrilmiş muhtar ve yandaşları bu durumu hazmedememiş. O bakımdan Başbakan’ı devreye sokmuş. Şimdi imza toplayıp istifa etmeyi de göze aldılar. Yani; sizin anlayacağınız Dilekkaya’da UBP’liler hiç boş durmuyorlar. Onlar boş durmayınca bizi de rahat bırakmıyorlar.

 

EĞİTİM BAKANLIĞI MÜDÜRLERİNİ KORKU SARDI

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda bulunan bazı müdürleri görevden alınma korkusu tuttu. Bu da durup dururken nereden çıktı? demeyin... UBP’de her an herşey olabilir. Parti içi kavga daha çok hükümet dönemlerinde meydana geliyor. Bir paylaşım kavgasıdır gidiyor. Hükümet döneminde görev alamayan bazı UBP’liler görev alanları çekemez hale geliyorlar. O müdür oldu ben neden müdür olmayayım?

Garga’mızın Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı çevrelerinden aldığı duyumlara göre; Genel Orta Eğitim Dairesi Müdürü Mehmet Kortay ile İlk Öğretim Dairesi Müdürü Bumin Paşa son günlerde görevden alınma korkusu yaşıyorlar. Sakın ola dairesel başarısızlık olduğunu sanmayın. Bu korkular tamamen partisel. Dedik ya; parti içi hesaplaşmalar var. Her iki müdürün de partide çekemeyenleri var. Bunlar kim diye yazmamıza gerek yok çünkü her ikisi de kimlerin kuyularını kazdıklarını biliyorlar. Günün sonunda o kazılan kuyuya düşerler mi bilemeyiz ama? En azından biz Bumin ile Kortay’a dikkatli olmaları için bu yazıyı yazma gereği duyduk. Bundan sonrası artık onların işi. Bizden bu kadar...

 

 

MESAJI OLAN ALSIN

Sn.Hasan TAÇOY; Süpriz bir şekilde Başbakanlık yolunu tutar olmuşsun. Seni binada görenler taktik amaçlı buraya geldiğini söylese de bazıları beyaz bayrak mı açtı diye kendilerini alamadılar. Mehmet Tarpaz ile eski günlerin anısına diyorsan kimseye pek inandırıcı gelmedi bilginde olsun.

Sn.Ahmet UZUN; Metropol ışıklarındaki iş merkezinizin son sürat bitmeye doğru gittiğini söylüyorlar. Allah güç versin de altındaki dükkanların ne zaman kiraya çıkacağını soranlar var.

Sn.Murat ZEYTİN; Şu hafta sonları Girne sevdandan hiç vazgeçmediğin söyleniyor. 'Hafta sonu olmasa ne zaman eğleneceyik' dediğini duyar gibiyim. Haksız da değilsin. Arada farklı yerlere da git ki değişiklik olsun.

Sn.Özge TAŞKER; Kışa giriyoruz diye şeker ihtiyacımız arttı mı nedir anlayamadık? Vatandaş buna önlem olarak ne yapmalı diye soruyor zira yavaş yavaş kilo almaya başlıyoruz?

Sn. Özel KADIOĞLU; Bakıyorum da Cemal başkan ile aranızdan su sızmıyor. Bu durum bazılarını rahatsız edecek. Bizde bildiğin gibi düşmanımın düşmanı dostumdur anlayışı yaygındır. Yine de kıskananlar çatlasın.

Sn.Aydoğan TÜRAY; Çoluk çocukla tavla maçı yapmaya hala daha devam ediyorsun. Gücün yetiyorsa ortaya çık da benimle de bir tavla maçı yap. Kaç kezdir sana çağrı yapıyorum, bu teklifime bir türlü cevap vermiyorsun. Cevap vermeni beklemeye devam edeceğim...

Sn.Ali BAŞMAN; Lefkoşa merkezde yeni bir iş merkezi kurmak için arayış içine girdiğiniz söyleniyor. Bu yeni yerin piyasaya katkısı yanında iş imkanı sağlayacak olması en büyük temennimiz. Kolay gelsin.

Sn.Necmi SIDDIK; Şu sterlin yükselse bile emlak satışlarında düşme olmaması yastık altındaki paraların piyasaya girmesi demek değil mi? Vatandaş gördüğün gibi yatırımdan korkmuyor. Bol kazançlar dileriz.

Sn.Tangör ÖZGÜRGÜN; Gülin Hanım ve Kadın Kollarını eve davet edip güzel bir şekilde ağırlamışsınız. Eminiz ceviz macunu kadar kabak macunu da çok beğenilerek yenmiştir. Afiyet bal şeker olsun.

Sn.Halil FALYALI; Bu yıl favoriler MTG-Kaymaklı-Yenicami diyorlar. Sizce de öyleyse 2 hafta sonra oynanacak olan MTG-Yenicami maçının önemi daha da arttı demektir. Hak eden kazansın. Bol şanslar.  

Sn.Bülent YÜKSEKBAŞ; Şu Gönyeli’ye biraz destek çıkmanız gerekebilir. Ahmet Yönlüer ile bir araya gelmeniz iyi olacak. Bizim bildiğimiz Gönyeli erken zamanda toparlanabilecek güce sahip bir camiadır. Bir takım bir yıl şampiyon ertesi yıl kümede kalmaya oynarsa taşlar çok yerinden oynadı demek değil midir sizce? Gerçi şampiyonluklar çullisine olduğu biliniyor!

Sn.Kadir BEYOĞLU; Şu Dereboyu’na açmayı planladığınız Mezze isimli yeni yerin ne zaman bitip açılacağı konuşuluyor haberiniz olsun; zira inşaat halindeki yer Dereboyu'ndan geçen birçok insanın gözünden kaçmadı.

Sn.Suat GÜNSEL; Bir ilki daha başarmak için yola çıkmışsınız diyorlar. Babanızın hayali olan yerli araba üretimi konusunda düğmeye bastığınız ve GÜNSEL isimli aracı üretmeye başlayacağınızı duyduk. Biz bile inanmakta zorlansak da imkansız olmadığını ve sizin gibi bir yatırımcının bunu başarabileceğine ve halkın da desteğini alacağına şüphemiz yok. Merakla bekliyor ve izliyoruz.

Sn.Halim KAHVECİLER; Şu dövizi ne yapacayık? Sence sterlin 3’ü geçer mi? Tahminini söyle ki daha fazla gol yemeden ben da paramı ona göre yatırayım.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31