Daha ziyade Türkiye’deki iç siyasi ve ekonomik gelişmelere bağlı olarak Türk Lirasının yabancı paralar karşısında değer yitirmesinden, bir başka deyişle yabancı paraların TL karşısında değer kazanmasından dolayı, tüm ithalâtını dövizle yapan KKTC adeta bir yangın yerine döndü. Bilhassa asgari ücretli, emekli ve bordroya mahkûm çalışanlar, iki yakalarını ve ay sonunu nasıl bir araya getireceklerinin şaşkınlığı ve yarattığı travma içerisindedirler.

Çalışan ve emeklinin bir yandan reel gelirleri döviz karşısında dibe vururken, ev, araba, borç taksitleri ile kiraları ve okul harçları tavan yapmaktadır. Bu durumda önlem alması beklenen Kalyoncu Hükümeti, onca öneriye rağmen önceleri bir şey yapamayız dedi. Daha sonra ikaz edilmiş olmalı ki bana göre sözde birkaç önlem aldığını açıkladı. Bu önlemlere en güzel tanımlamayı Salı günkü manşetinde “Ortam” Gazetesi yaptı. “Dağ fare bile doğurmadı”.

Hükümet gümrüklerdeki hesaplamalarda kullanılan kuru 90 günlüğüne sabitlemiş. Bunu yaparken de kurların en yüksek olduğu, rekorların kırıldığı Mart – Ağustos 2015 ayları ortalamasını almış. Buna da önlem demiş. Sevsinler böyle önlemi ve bu önlemi alanları. Diğer alındığı söylenen önlemleri hiç yorumlamayacağım. Çünkü tamamen göstermelik ve de işe yaramayan halkı etkilemeyecek olan önlemlerdir. Olumlu gözüken tek önlem gümrüklerdeki kur sabitlemesidir. Ben de bu köşeden bu önlemi savundum. Ama yok da kurların en yüksek olan ayların kur ortalaması alınsın. Sabitlenmesi gereken kur doların 2.2 TL olduğu kurdur. Çünkü Hükümet 2015 Mali yılı bütçesini hazırlarken dolar kuru 2.2 TL idi. Bu bütçede hesaplanan personel giderleri ile cari transferler hep bu kura göre hesaplanarak bütçeleştirildi.

Türkiye’nin KKTC’ne yapacağı hibe yardım ve krediler de dolar 2.2 TL iken hesaplanıp bütçeleştirilmiştir. Hal böyle olunca, TL’nin döviz karşısındaki değer kaybı yüzünden personel ve cari transferler sabit kalırken Hükümetin gelirleri kur farkı yüzünden artmıştır. Hükümet de bunu bize bir başarı olarak takdim etmiştir. Halbuki tüm çalışanlarla emeklilerin reel gelirleri 2014 yılından bugüne kadar dövizdeki yükseliş yüzünden %40 azalmıştır. Aslında Hükümet gümrüklerdeki kuru temel tüketim ithalâtında  $2.2TL olarak sabitlemelidir. Zaten hükümetin kur farkından dolayı diğer ithâl kalemlerindeki gelir artışı devam edecektir. Ama yine kurun 2.2 dolar olarak sabitlenmesinden dolayı hükümetin gelir kaybı, lüks ithalâta konacak ilâve fon, harç ve KDV artışı ile karşılanabilir. Ayrıca ithalâttan sonra tüketime sunulan lüks malların da dahildeki KDV ve harçları da artırılabilir. Örneğin lüks araçların  seyrüsefer ve kayıt harçları artırılabilir. Yetmedi işyeri ve oteller dışındaki özel konutlardaki yüzme havuzlarından metre kare başına yılda 100 TL ilâve vergi alınır. Gelir kaybını karşılamanın bir diğer önlemi de, bütçe hazırlanırken doların 2.2 TL olduğu kurdan hesaplanan ve bütçelenen TC Yardım ve Kredilerinde oluşan farkın TC’den talep edilmesidir. Tüm bu önlemler alındıktan sonra da çalışan ve emeklileri daha da esenlendirmek için, asgari ücret günün koşullarına göre artırılmalı, hokus poküsle değil, gerçek anlamda hesaplanan Hayat Pahalılığı ödeneği de her iki ayda bir eşel mobil yolu ile maaşlara yansıtılmalıdır. Ekonomi çarkının daha hızlı dönmesi ve büyüme sağlanması için de çalışan ve emekli maaşlarına artış yapılmalıdır. Maaş artışı ile çalışan ve emekliler daha çok tüketecekleri için dolaylı ve dolaysız vergiler yoluyla hükümetin de gelirleri artacaktır. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31