Ülkemizde kamu hizmetlerinden yana genel bir memnuniyetsizlik var. Kamu hizmetinin verildiği devlet dairelerine gitmesi söz konusu olduğunda oralarda karşılaşacağı tavırları ve manzaraları çok iyi bilen vatandaşın tüyleri diken diken olmaktadır.
  
“Vatandaşın kamu hizmetleriyle barıştırılması gerekir” diyenler çok haklı bir yargıda bulunmaktadırlar…
  
Mevcut yoz sistem, kamu görevlisine “Civil servant”; yani “Halkın hizmetkarı” konumunda olması gerektiğini çoktan unutturmuştur. O kadar ki, elinde bulundurduğu yetkileri vatandaşa sıkıntı yaşatma bağlamında kullanan memurlara sıkça rastlanmakta ve onlar tarafından tedirgin edilen vatandaş derdini anlatabilecek makam bulamamaktadır.
  
Gittikçe yozlaşan ve hantallaşan kamu hizmetlerinin hem halka ve hem de devlete getirdiği ağır külfet yüzünden o sektörde reform yapılması kuşkusuz ki acil ihtiyaçtır.
Ne ki, hazırlanan bir yasanın reform nitelikli olup olmadığını görebilmek için, o yasanın yaşama geçirilmesini beklemek gerekir.
  
Çünkü geçirilen yasaların uygulamada pek etkili olamadığı, bu ülkede alıştırıla geldiğimiz bir diğer acı feodalitedir... Hazırlanan tasarının en önemli özelliği AB uyum yasalarından biri olması. Demek ki yürürlükte olan kamu hizmetleri mevzuatımız AB kriterlerine ve kültürüne uygun bir mevzuat değil.
     *      *      *
  
Vizyon ve kararlılık çok önemlidir. Ki biz, bu değerlerden maalesef fazlasıyla yoksunuz. Vizyon belirleme konusunda enfes ve çağdaş görüşlerimiz var. Boyuna yazarız, çizeriz konuşuruz. Ama sıra bunları yaşama geçirmeye geldiğinde hep yan çizeriz.
Sözün özü, lafla peynir gemisi yürümez!..
  
Şimdi gündemimizde olan AB kriterli kamu reformu; partizan, popülist ve kayırmacı uygulama ve atamaları durdurma adına yapılacak; değil mi?..
  
Bugünkü yöneticilerimizin vizyonu buysa ve AB kriterlerine saygı varsa, halen kamu hizmetlerinde olup bitenler neyin nesidir öyleyse?..
  
Münhal ilan etmeden ve Kamu Hizmeti Komisyonu’nu yok sayarak istihdamlar yapmak… Haklarında vatandaşın şikayette bulunduğu görevlileri inadına kollamak… Mesai saatlerine uyumsuzluğa ve disiplinsizliğe göz yummak… Laubali çalışma ortamlarına sessiz kalmak… Üçlü kararnameyle kendinin atadığını görevden alıp yerine bir başkasını atamak…  Teslim aldığın müşavir sayısını boyuna artırmak… Sistemci ve ilkeli olmak yerine, eyyamcı ve kaypak olmak…
  
Yani kamu hizmetlerini yozlaştıran bu tür yasa dışılıklardan devleti arındırmak için ille de reform mu yapmak gerekir?..
  
Bırakınız reformu, yürürlükteki Kamu Görevlileri Yasası da aslında popülist, partizan ve kayırmacı davranış ve uygulamalara cevaz vermeyecek niteliktedir. Ama bunun önemsendiğini pek göremiyoruz.
     *      *      *
  
Asla es geçemeyeceğimiz bir konu daha var, lütfen dikkat buyurun:
  
Tasarlanan reform üzerinde memur sendikalarıyla konsensüs sağlanması bir diğer önemli gerekliliktir. Çünkü sendikaların donatıldığı yetkiler, onların benimsemedikleri yasaların çarkına çomak sokacak güçtedir.
  
Şimdi bunu neden anımsatmak ihtiyacını duydum?..
  
Çünkü Kamu Görevlileri Yasası’nda yapılmak istenen değişiklikleri memur sendikalarının içlerine sindiremediklerini, şu anda göstermekte oldukları tepkilerden anlıyoruz. Bu sendikalar, AB yandaşı olduklarını öne sürmelerine rağmen, AB uyum yasaları çerçevesinde yapılmak istenen reforma karşı çıkıyorlarsa, bunun anlamını da ciddiyetle tartışmalı…     

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31