Küreselleşmenin etkilemediği bir alanı bulmak artık çok zor olsa gerek. Özel hayatlara kadar girmeyi başaran küreselleşme, hiç çekinmeden ve büyük bir gururla kendini göstermektedir. Kimlerin, hangi kurumların ve hangi ülkelerin küreselleşmeden fayda sağladığını bir tarafa bırakacak olursak, küreselleşme kavramının kendisi bile birçok araştırma konusuna ilham kayanğı olmuştur. Küreselleşmenin binbir yüzü ve binbir şeklinden bir tanesi de hiç şüpesiz küreselleşmenin kamu yönetimine etkisidir.

Ülkelerin küreselleşmeden etkilenme oranları, soyal, kültürel, ekonomik, coğrafik ve bunlar gibi bir çok etkene ve etmenlere bağlıdır. Durum böyle olunca da her ülkenin kamu yönetim sistemi küreselleşmeden farklı oranlarda etkilenmektedir. Her ülke küresel olduğu oranda kamu yönetim sisteminin küreselleşmesine olanak tanımaktadır. Doğaldır ki küreselleşmeden etkilenen bir kamu yönetim sisteminde, tüm sistemin yeniden yapılandırılması gerekmektedir. Söz konusu yeniden yapılandırmada ise kamu personeli büyük bir rol oynamaktadır. Yıllardır alışılagelmiş olan kamu presoneli yönetimi, bir de bakmışız ki kamu personeli işletmesi haline gelmiş. Bu kavramı olumsuz anlamda kullanmıyorum. Aksine söz konusu kavram devlet yönetimini daha etkin bir hale dönüştürülmesinde başlıca rolü oynamaktadır.

Liyakat sisteminin oluşmadığı devlet yapılarının bu sistemde yer alması mümkün görünmemektedir. Bir devlet görevlisinin gerekli bilgi ve tecrübe ile donanmış olması hem vatandaşın hem de devletin menfaatinedir. Kamu görevlilerinin iş bölümünün, uzmanlık alanlarına göre belirlenmesi kaçınılmaz bir kuraldır. Atama ve yükselme kriterleri oluşturulurken dikkat edilmesi gereken kuralların en başında bunlar bulunmaktadır. Ayrıca, kamu personeli alımlarında ve atamalarında cinsiyet eşitliği de büyük önem taşımaktadır. Bunu farklı anlamlara çekmek yersiz olur. Aslında anlatmak istediğim şey de pek de yoruma açık değildir. Cinsiyet eşitliği, hepsi bu. Kadınlar kamu görevlisi olmalıdır demiyorum. Fırsat eşitliğinden bahsediyorum. Ayni durum bir toplumdaki azınlıklar için de söylenebilir. Veya özürlülere devlet kadrolarında verilmesi gereken fırsatlardan da bu kapsamda bahsedebiliriz. Bunlar ve bunlar gibi birçok konu kimilerine göre önemli kimilerine göre önemsiz ama devlet yönetimindeki hassas ve bir okadar da önemlii konulardan.

Şimdi diyeceksiniz ki küreselleşme bunun nedesinde? Bana sorarsanaz küreselleşmenin olumlu taraflarını da bazen hatırlamak ve hatırlatmak gerek. Kamu personeli yönetimine at gözlükleriyle bakmamak gerek. Küreselleşen dünyada kamu presonelimizi küresel düzeylere çekemiyorsak, kamu yönetim sisteminin ileriye gitmesi mümkün değildir. Hani diyoruz ya önce insan. İşte tam da fırsatı. Önce kamu presonellerinin ilerici, teknolojik yenileiklerden haberdar ve küresel nimetlerden yararlanabilir bir düzeye çekelim, sonrası kolay. Ancak küresel bir kamu presoneli bizlere küresel bir kamu yönetim hizmeti sağlayabilecektir. İşe ancak doğru yerden başlarsak, işin sonucu da doğru çıkar yoksa... yoksasını zaten birçok farklı devlet yönetimlerinde görmekteyiz. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31