Kardeşin kardeşi çekemediği bir memlekette yaşıyoruz artık, nerde kaldı siyasiler birbirleri ile anlaşacak da Ülke halkı için birlikte çalışacaklar. 


Yok böyle bir şey, hiçbir zamanda olmadı. Muhalefet her daim hükümeti eleştirir, ortaya da yeni hiçbirşey koymadan eleştirir hem de. 

Sonrasında muhalefet hükümet olur ve aynı film çark eder gider. Sonra bir bakarsınız ki gün gelir ortaya yüzmeyen, gezmeyen her taraftan su alan bir geminiz olmuş.

Yabancı ülkelere gittiğim zaman gözüme ilk çarpan yollarda dilenen insanların dışında evden işe işten de eve giden insanlar olur. Mutlulukları ya da mutsuzlukları yüzlerine yansır. 

Ya hüzünlü dalgın olurlar ya da dinamik. Aynı gözlemi KKTc için yaptığımızda ise sinirli, agresif ve sürekli şikayet eden bir toplum görürsünüz karşınızda. 

İnsanların mutsuzluğu ve mutluğu tamamen çalışma hayatları ile ilintilidir. Eğer gelceği olan bir işte çalışıyorsak, yarınımız iyi kötü tamamsa ve gelir düzeyimizde ortanın üstündeyse sevgilimizle de aramız iyi olur aile ile geçimimiz de. 

Bu böyledir. İyi işlere sahip olan ve gelecek kaygısı olmayan toplumlar daha sağlıklı toplumlardır. 

Bakın bakalım biz öyle miyiz? Sürekli yakınan, şikayet eden, kabul etmeyen, konuşma sırasında bile acele eden ve en nihayet haklarımıza sahip çıkmayı önemsemeyen bir toplumuz. 

Savaş sonrası bizim topluma hiç yaramamış. Gelelim konumuza bu girişten sonra. Her şeyin başı para. Her ay sonu yaklaştığında gazetelerin bazıları Sosyal Sigorta emeklilerinin ödenemeyeceğini ya da para olmadığını, özel bankalardan borçlanılacağını yazar durur. 

Bunu birazda tenkit etmek için yapar gazeteler, bana artık saçma geliyor. Bu devletin haddinden fazla yorgun bir mali yükü var. 

CTP Hükümetinin son altı ayında mali yapının ne hale geldiğini hepimiz çok iyi biliyoruz. 

Kelime anlamıyla maliye batmıştı ve bu ayıbı görmezden gelen bakanları vardı hükümetin. 

İnsan günü birlik sıkıntısını çözebilir de artık emekli olup da ay sonu maaşı bekleyen insanların elinden pek bir şey gelmez.

SONAY ADEM’DE UĞRAŞMIŞTI VAKTİ ZAMANINDA AMA…

CTP Hükümeti döneminde Çalışma Bakanı olan Sonay Adem sosyal hayatı düzenlemek ve halkın çalışma hayatını güçlendirmek adına sosyal güvenlik yasasını gündeme getirmiş ve uzun tartışmaların ardından bu yasa yürürlüğe girmişti. 

Hatırlıyorum Sonay beyin  Yasasına da içten karşı çıkanlar olmuştu ama parti bir bütün olarak yasanın hayata geçmesi için gereken desteği vermişti. 

Sonay beyi takdir etmek lazım yan gelip yatmayıp çalışma hayatını düzenlemek için uğraşan bir bakandı.

TOKEL’E DE AYNI TEPKİLER GÖSTERİLDİ

Ama bu yasa beklenen başarıyı sağlayamadı; sağlayamadı ki CTP’nin ardından UBP Hükümetinin ilk  Çalışma Bakanı olan Türkay  Tokel, hala kan kaybı durmayan Sigortaları kurtarmak adına bir başka yasayı gündeme getirdi. 

Türkay  beyde bir bir sendikaları dolaşmış ve yasanın gerekliliklerini anlatmıştı. Sendikalarla hiç arası düzelmemesi nedeniyle ciddi tartışmalar ve zorluklar yaşamıştı görev süresince.

ÜNVERDİ’YE ACIMASIZCA MUHALEFET ETMEK

Netice itibarıyla bir türlü belini doğrultamayan Sigortalarımız her ay sonu Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın devreye girmesiyle maaşları ödüyor ve yoluna devam ediyor. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi’nin  teknik ekibiyle birlikte özellikle son iki aydır inanılmaz bir uğraşı var. 

Evet şimdi de sahne de Şerife hanım Hükümet adına bir yasayı savunuyor. Sendikalar sanırım hiç bu kadar ziyaret edilmemişti bir bakan tarafından ve hiçbir bakan ortak uzlaşı bulmak adına hiç bu kadar eleştirileri göğüslememişti. 

Gerek içten gerekse dıştan “sen bu işten ne anlarsın” propagandası yapıldı Bakan Ünverdi’ye ve yapılmaya devam ediliyor. Sanki Şerife hanımın yerinde herhangi başka bir bakan olsa batmış olan Sigortaları kurtarmak adına çıkış yolu aramayacak?

Bakınız her iki hükümet döneminde yaşanan süreci anlattım size. Sosyal Güvenlik Yasasına karşın yapılan çeşitli şekildeki muhalefeti sokaktaki vatandaş iş ola bir muhalefet olarak değerlendiriyor, bunu da böyle bilin. 

Çünkü her partinin bu ülkede bir geçmişi var ve sen O görevdeyken ne yaptın diye yapıştırıyor soruyu vatandaş. Cevap? Cevabı yoktur böyle soruların. 

Adet, gelenek böyledir; sırası gelen eleştirilir ve eleştirir, işte bu nedenle bir yere varmıyoruz.  

Evet Sosyal Güvenlik Yasasının bugün Meclis Genel Kurulunda sınavı var ve dıştan değil, içten bir sorun çıkmazsa yasa hayat bulacak. 

Etkileri şimdi değil belki yıllar sonra hissedilecek bir yasa için, dünya 63-65 yaşında emekliliği yaşarken biz mangalda kül bırakmadık. 

Sanıyor musunuz eleştirenler halkın menfaatine eleştiriyor, değil beyler değil. Maksat konuşma olsun. 

TDP Hükümet yüzü görmedi bu nedenle tenzih ettim Çakıcı’yı; Hangi parti bugüne kadar ne yaptı ki Sigortalar hala ayağa kalkamadı?

Kamuoyu önce bir şans vermeli; zaten başarısızlığın cezasını halk ödetiyor siyasetçiye.
Şimdiden hayırlısı olsun, diyemiyorum…
 


İSTEMEM AMA YAN CEBİME KOY

DGP Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu’nun basın toplantısındaki açıklamasını okudum. 

Tahsin bey “DP ile birleşmek bize yakışmaz” diyor. Açıklamasını okuyan birçok vatandaş “ istemem ama yan cebime koy” deyimini yakıştırmış. 

Bakar mısınız Allah aşkına şu diyaloğa “ Serdar bey gel birleşelim ne sen bir yere varırsın ne biz” diyor Tahsin beye, O da Serdar başkana “ciddi misin diye sorup ciddiyim” yanıtını alıyor ve diyor ki Tahsin başkan “burası bunu konuşmaya uygun değil”.

Şimdiii; madem ki DP ile yürümek sana yakışmaz Tahsin başkanım ne demedin Serdar beyin yüzüne beraber  “ne münasebet? Seninle birleşmek bize yakışmaz ” da burası yeri değil deyip açık kapı bıraktın? 

Serdar başkan ki siyasette en olgun dönemini yaşıyor, iş ola MYK’sına bir şey olmasa seni sunmazdı?
 SUCUOĞLU’NU TEBRİK YAĞMURUNA TUTMUŞLAR

UBP Lefkoşa İlçe Başkanı Dr Faiz Sucuoğlu birçok parti tarafından da kıskanılan ilçe başkanlarından biri. Sosyal ilişkilerinin iyi olması nedeniyle örgütlenmeyi iyi başarıyor. 

Geçtiğimiz akşam Lefkoşa Merit Otel’de UBP Lefkoşa İlçesinin Yeni Yıl Yemeği vardı ve bu yemeğe beklenenin üstünde 457 gibi rekor bir sayı katıldı. 

Başbakan İrsen Küçük de gecede coşkulu bir konuşma yapmış, gecenin başarılı geçmesinden ötürü İrsen bey dahil Faiz beyi tebrik edenin haddi hesabı yokmuş. 

Ne heyecan ne heyecan, hade belki erken seçim olur. 
 TALAT’A TEPKİLER ARTIYOR

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın görüşlerine hepimiz değer verir ve satır aralarını mutlaka inceleriz, ne mesaj var diye. 

Ancak son zamanlarda yapmış olduğu açıklamalar  yalnızca UBP-DP-TDP tarafından değil CTP’nin belli kesimlerince de “Talat’ı siyasi hırs bürüdü” şeklinde yorumlanıyor. 

Çokça eleştiri alıyor Mehmet Ali bey. Ben Sn Cumhurbaşkanı’nın siyasi hırsı olmadığını çok iyi biliyorum ama genel bir tepkidir aldı başını gidiyor, benden söylemesi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31