KKTC denen bu kurumsal yapının genel bütçesi TC yardım ve kredilerine rağmen bu yıl 500 milyon liranın üstünde rekor bir açık verecektir. Hernekadar bu Hükümetin başı ekonomi iyi gidiyor dese de, aslında iyi giden ekonomi, hükümet edenlerle yandaşların ekonomileridir. Bu Hükümet yeni kurulduğunda, programında kayıt dışı ekonomi ile mücadele edileceği yazılıydı. Halâ yazılıdır. Ancak eski Vergi Dairesi Müdürü Göksel Saydam’ın da ifade ettiği gibi, bugün bu kurumsal yapıda kayıt dışı ekonominin boyutu %70’e varmış. Yani bu CTP Hükümetçiği KKTC ekonomisinin 70’ini kontrol edemiyor ve vergilendiremiyor. Bunu söyleyen de bu CTP Hükümetçiğinin 2 bakanı ile birlikte Ticaret Odası için “KKTC’de kayıtdışılık, nedenleri ve çözüm yolları” adlı rapor hazırlayan Göksel Saydam’dır. Kayıt dışı ekonomi ile mücadele edip bütçe gelirlerini artıracağına, CTP Hükümeti sıkı mali politikalar nedeni ile elini sürekli halkın cebine sokmaktadır. KKTC Ekonomisinde kısır döngü yaratan sıkı mali politikalarına rağmen, gelirler artmadığı gibi, bütçe açığı da büyümektedir. Açığı küçültebilmek için CTP Hükümeti, tasarruf edecek diye öğretmen ve sağlık çalışanı istihdamı yapmadığından, eğitimde de, sağlıkta da kaos yaratılmasına sebeb olmaktadır. Nitekim birçok okulda grev yapılırken, doktorların ve sağlık çalışanlarının da grevi kapıdadır. Ayni hükümetçik, para yok gerekçesi ile asgari ücreti artırmazken, kaldıracağını söz verdiği Göç Yasasına da dokunamamakta, narenciye üreticisini ödeyememekte, teşvik primlerini vermemekte, özel sektöre olan kamu borçlarını da ödememektedir. Bu durum piyasanın var olan likit sıkıntısını daha da artırmaktadır. Halbuki yapılması gereken, altında iki bakanının da imzası bulunan kayıtdışılıkla mücadele programını hayata geçirmek, böylece piyasada darlık ve pahalılık yaratmadan devlet gelirlerini artırmaktır.

                                          * * *

Kayıtdışılıkla mücadelede bana göre atılması gereken ilk adım “Nereden Buldun Yasası’nın” hayata geçirilmesidir. Böylece borç ile arsa alan eski bakanların, borçlarını nasıl ödeyip de milyon sterlinlik inşaat yaptıklarının sırrı çözülsün. Bugün de bakan olan bir bakanın, ilk bakanlık döneminde var olan 3 milyon liralık borcunu nasıl ödediği ve daha sonra Londra’da okuyan kızına lüks bir semptte milyon sterlinlik ev alabilmesinin sırrına da nail olabilelim. Ayni şekilde hiçbir yerde kaydı bulunmayan kişilerin, nasıl olur da lüks içinde yaşabildiklerini de öğrenelim. Nereden Buldun Yasasından sonra, önce işçisini, sonra devleti, sonunda da sosyal fonları çalan iş insanı kılığındaki yüzsüzlerin peşine düşelim. Nasıl olur da bir işyerinde çalışanların %90’dan fazlasının asgari ücretle çalışır gösterilip, yatırımlarının da asgari ücrete göre yapılmasını sorgulayalım. Profesyonel kasiyer çalıştırmayan birçok işletmenin KDV fişi kesmemesinin de önüne geçelim. Tabiiki önce kamu çalışanlarını çalışır yani fal duruma getirelim. Bir Sosyal Sigortalar Müfettişi ayda bir defa teftiş gerçekleştirirse, vergi yüzsüzlerinin, önünü kesemezsiniz. Hava ve deniz limanları hepsi de elinizin altında. Sizden gizli limanlardan karınca bile giremez. İthalât rakamları elinizde. Haydi kayıt dışılığı kayıt altına alın ve elinizi halkın cebinden çekin. Kıbrıs Türkünü sürekli Türkiye’ye el açar besleme durumundan kurtarın. Aslında tüm bu söylenenleri yapacak olanların ve yandaşlarının sicillerinin temiz olması gerekir. Aksi halde bu çark onları da sarabilir.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31