Belediye Başkanımız Fransa’nın Cote d’Azur bölgesinde, ülkede iş başında geçirilmesi gereken çok değerli zamanını harcarken, Başkan Savaş Bozat'ın ağzından BES'ten yine eylem uyarısı geldi... Anlayacağınız belediye kâbusu geri dönüyor… Belediye grevleri kapıda… Ama Bozat’ın açıklamasındaki şu vurguya bakınız lütfen: “BES olarak seçimden başarıyla çıkan Kadri Fellahoğlu’nun her türlü mücadelede yanındayız…” 
   Açıkçası, BES, işveren durumundaki belediye başkanıyla dayanışma halinde. Sendikayla başkan kol kola!.. Peki kime karşı yapılacak eyleml er?  Kuşkusuz ki,  Lefkoşa halkına karşı!..  Belediyeye olan vergi ve ücret mükellefiyetlerini sadakatle ve itaatle yerine getiren, ama ödediklerinin bedelini asla alamamakta olan masum Lefkoşa halkına karşı!..
   Böyle bir eylem türü dünyanın neresinde, çalışma hayatı tarihinin hangi bölümünde görülmüştür? Manzaraya bakınız: Sendika ile işveren dayanışma içinde, kol kola ve halka karşı!.. 
    *       *       *
   BES Başkanı Bozat, iki aylık ödenmemiş maaşları da sık sık hatırlatmakta. Ama bir Allahın kulu çıkıp da onlara hatırlatmıyor ki, grevde heba edilen yığınla iş gününün maaşları kendilerine ödenmiştir. Çalışma hayatının hangi kanununda vardır grevde geçen günlerin grevcilere ödenmesi?.. Üstelik sert eylemler sırasında Lefkoşalıların malı olan kamu alanlarına, başta Lefkoşa Belediye Sarayı’na,  büyük zararlar yapılmış, hatta başkanlık koltuğu polislerin gözü önünde yakılmıştır. Bunların bedelini de Lefkoşalılar vergileriyle ödediler.
Bu gibi ödemeler üyelerini greve götüren sendikalar tarafından yapılır. Oysa ki BES, topladığı aidatlardan üyelerine şimdiye kadar ne kadar parasal katkı yaptığını, eylem zararları için kaç para tazminat ödediğini açıklamaya hiç yanaşmamıştır. 
   Savaş Bozat’dan önceki sendika başkanı Aktolga bir ara böylesi bir açıklama yapılmasını ısrarla istemiş, hatta sendikayı kendinden sonraki yönetime devrederken bankada bıraktığı parasal birikimin milyonluk tutarını da deklare etmişti. Ne ki, karşıdan “tık” bile çıkmadı…
     *       *       * 
   BES Başkanı “yeniden eyleme gidiyoruz” diyor… Sanki eylemde değillermiş gibi!... Lefkoşa elden gitti, Lefkoşa kokuyor, başkent tarla farelerinin, zararlı böceklerin istilası altında, kanalizasyon atıkları yaşam alanlarında akıyor, asfalt yollar kevgirden beter oldu, belediye şebekesinin suyuna güvenmeyen Lefkoşalılar astronomik harcamalarla evlerine tankerle su taşıyorlar, başkente karartma geceleri yaşatılır ve saire, ve saire… Bu sorunları çözmekle yükümlü olan 1000 kişilik rekor ve aşırı personelin sendikası ise, hâlâ eylem peşinde!.. 
Lefkoşa’nın çöplerini bile diğer belediyelerden gelen araçlar ve ekipler kaldırıyor. Belediye araçları insan hatalarından kaynaklanan arızlarla işlemez durumda… Arıza mı, yoksa sabotaj mı bunlar? Doğrusu araştırılmaya değer... 
   Başarılı bir belediye başkanından iki tanığın yanında dinledim: "Şoförüyle birlikte Lefkoşa'ya hizmet için çöp arabası gönderdim. Adam geri döndü bir saat sonra. 'Niye?' diye sorduğumda 'efendim bu sıcakta çöp toplanmaz diye oradakiler beni geri gönderdi' dedi. Bazı çalışanlara dönük radikal önlemler alınması gerektiğini özel bir sohbetimizde söyleyen bu belediye başkanının ismini açıklasam yer yerinden oynar. 
    *       *       *
   Artırılan vergilerimizin tümü, beledi hizmet karşılığı almadan BES'in sevgili üyelerine gidiyor... Tüm belediye gelirinin yüzde 75’i personel için harcanıyor. Geriye kalan, borç taksitlerine bile yetmez. Ama bu koşullara karşın yine de sömürülmekte olan Lefkoşa halkına karşı eylem!.. Pes yani!..
   Yahu kardeşler; Lefkoşalı tümden taşın altında... Siz de biraz parmacıklarınızı olsun taşın altına koyunuz... Paris belediye çalışanları bile sizin haklarınıza sahip değiller... Bayram ikramiyeleri, yılbaşı ikramiyeleri, aile yardımları, grevde geçen günlerin ödenmesi... Yine de eylemlerden söz edersiniz... Vurun Lefkoşalılara bakalım; vurabildiğiniz kadar...
   Of be, bu Lefkoşa'dan göç mü etsek artık!..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31