17 Mayıs gününün önemini hiç bileniniz var mı?

17 Mayıs Uluslararası Homofobi Karşıtlığı Günü!

Peki, homofobi nedir bilir misiniz?

Eşcinsellere ya da eşcinselliğe yönelik irrasyonel kaygı, korku, nefret hoşnutsuzluk ya da ayrımcılıktır homofobi.

“Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtlığı Günü olan 17 Mayıs tarihi, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelimlerle ilgili tüm fiziksel, ahlaki veya sembolik şiddetlere karşı eylem ve karşı durma günüdür.” diyor bu mücadeleyi verenler.

***

Ayrımcılığa karşı insan haklarının geliştirilmesine ihtiyacımız var!

Ayrımcılıkları hayatımızdan silmeye ihtiyacımız var. Homofobik ayrımcılıktan, cinsiyet ayrımcılığına ve din, dil, ırk, milliyet… şeklinde devam eden her türlü farklılıklara karşı ayrımcılıkları tıpkı anayasamızın önerdiği gibi hayatımızdan çıkarmalıyız.

Bireylerin sırf cinsiyet kimlikleri ve cinsel yönelimleri farklı diye örgütlenme ve ifade hürriyetinin engellenmesine, ayrımcılıktan zarar görmesine daha ne kadar sessiz kalacağız? 

İnsan hakları çağdaş ve tartışılamaz ise, insanlar arasındaki hak ayrımcılığı kabul edilemez ise, nasıl oluyor da cinsiyet kimliği, cinsel yönelimi farklı bireylerin uğradığı haksızlıklar kolaylıkla kabul görebiliyor?

Bireylerin özgürleştiği, hep birlikte barış içinde yaşayabileceği bir dünyayı özlediğimizi söylemek kolay ve entelektüel bir yaklaşım ise, bunu uygulamak nasıl bu kadar zor olabilir?

Dürüstlüğü erdem kabul ediyorsunuz;

Onurunuzu ve şerefinizi korumak için çok çabalıyorsunuz;

Namusunuzu korumak uğruna çok uğraş veriyorsunuz;

Tüm sözlerinize eşitlik diye başlıyor, ayrımcılıkların olmadığı bir yaşamın peşinde koşuyor, insan hakları diye başlayıp, sonra da birilerinin bu haklardan mahrum edilmesine nasıl göz yumuyorsunuz anlamak mümkün değil.

Hayatın her alanında homofobik/transfobik tutum ve davranışlarla karşı karşıya kalan bireylerin varlığını bilmek, ama onları yok saymak ne özgürlük mücadelesi için, ne eşitlik arayışı için, ne demokrasi için ne de şeref için sözü edilebilecek bir tutum değil.

***

Dünya Sağlık Örgütü’nün, 17 Mayıs 1990’da eşcinselliği “Uluslararası Hastalık Sınıflandırması”ndan çıkardığını biliyor muydunuz?

O günden bu yana 20 yılı aşkın bir süre geçtiği halde, eşcinsellere ve translara yönelik damgalama ve ayrımcılık hâlâ devam ediyor.

Çağdaşlaşma yolunda ilerlediğimizi zannedenlere sormak istiyorum: Yoksa çağdaşlaşmaktan kastınız, kendi haklarınızı ve kendi yaşam koşullarınızı geliştirmek ile mi eş anlamlı?

En temel insan haklarından mahrum bırakılan bireylerin nefret saldırganlarının namlularının ucunda olmasına seyirci kalan herkesi öğrenmeye ve insan hakları bilgisini tazelemeye davet ediyorum.

Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği tanınmalı; tanınacak!

Anayasamızın dili  eşitlikçi, özgürlükçü ve demokratik olabilir. Ancak cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli ayrımcılıklara karşı bireyleri güvence altına almayan bir anayasa uygulamada eşitlikçi midir?

17 Mayıs Uluslararası Homofobi Karşıtlığı Gününü selamlıyorum!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5