Güvenilir kaynağım, geçtiğimiz Ocak ayında AKSA’nın Kıb-Tek’e sattığı elektrik için KWs’a 24 kuruşluk fatura kestiğini söyledi. Bu 24 kuruşun içinde yakıt, işletme, amortisman, vergi ve kira giderleri de vardır. Yani AKSA, kilovat saatını 24 kuruşa sattığı elektrikten kâr ediyor ki, üretimine devam ediyor. Kıb-Tek yapılan anlaşma gereği AKSA ne kadar elektrik üretirse almak durumundadır. Buna göre de Kıb-Tek AKSA’dan KWs’ı 24 kuruşa aldığı elektriği Faturalarda ilk 250 KWs dilimine giren gariban tüketiciye, sözde indirimden sonra 44 kuruşa satmaktadır. Arada nerede ise AKSA’nın satış fiyatına denk gelecek kadar KWs’ta tam 20 kuruş fark vardır. Bunun adı soygundur, kazıktır. Bu soyguna rağmen, ben bir tüketici olarak hak ettiğim hizmeti alamazsam, kapkaranlık sokak ve caddelerde canım avucumda yürürsem ve de Kıb-Tek de borç içinde yüzerse, bu kazığı niye yiyorum?

                                         ***

Geçen ay gelen elektrik faturamda sokak aydınlatma ve maktu ücret %100 zamlı idi. Kıb-Tek yetkilileri bunu faturaların geç okunmasına bağladı. Bu ay benim evimin elektrik sayaçları 26 günde yani 4 gün de erken okundu. Ancak Aralık ayında Maktu ücret 15.72, sokak aydınlatma da 6.84 iken sırasıyla Ocak ayında 30.69, 17.25 ve erken okunan Şubat ayında ise 20.21 ve 11.53 oldu. Yani Şubat maktu ve aydınlatma ücretleri Aralık ayına göre daha pahalıdır. Benim Şubat ayı tüketim tutarım 266 KWs’tır. Güya 250 KWs’a kadar 44 kuruştan hesaplanacaktı. Halbuki benim faturamda ilk 225 dilim 44 kuruştan hesaplanırken, geriye kalan 39 KWs 50.8 kuruştan hesaplandı, Bunun adı nedir eski Sayıştay Başkanı İsmet Akim? Siz yaptığınız 1 kuruşluk indirimi maktu ve sokak aydınlatma ücretlerine yaptığınız zamla 2 ayda fazlası ile geri aldınız. Geri kalan 10 ayda da bu şekilde giderseniz, indirdik dediklerinize aslında bindirmeye devam edeceksiniz. Lütfen bunun adını da siz koyun.

                                          ***

Yukarıdaki paragraflarda yazdıklarım işin bir boyutu. AKSA’nın kârı dahil 24 kuruşa size sattığı elektriğin KWs’ını siz en ucuz 44 kuruştan halka satıyorsunuz. Üstelik AKSA’nın size fatura ettiği elektriğin içinde maktu ücret de yoktur. Siz AKSA’dan 24 kuruşa aldığınız elektriği halka en ucuza 44 kuruştan satıyorsunuz. Üstelik buna milyonlarca lira tutan maktu ücreti de ekliyorsunuz. Sizin diesel santrallarla AKSA’nınkiler aynidir. Ancak halkı kazıkladığınız fark nereden geliyor ve bu fark nereye gidiyor? Partizanca yapılan istihdamlara mı? Bedava elektrik verdiğiniz sermayeye mi? Nere gidiyor eski Sayıştay Başkanı Akim? Sen Sayıştay Başkanı olurken Kur’an’a el basıp dürüst ve tarafsız olacağına dair şeref yemini etmiştin. Belki Kıb-Tek’in başına getirilirken ayni yemini vermedin ama, şeref üzerine edilen yemin her zaman geçerlidir. Kıb-Tek’e yapılan istihdamlar gerekli miydi? Gerekliyse bu istihdamlar nerelere yapıldı ve şu anda bu yeni işe alınanlar ne iş yapıyorlar? İstihdamlar daha ne kadar zaman devam edecektir? CTP’li olmadıkları için Kıb-Tek içerisinde yerleri değiştirilen veya onların tabiri ile sürgün edilenler kaç kişidir? Bu kişiler yetersiz görüldükleri için mi yerleri değiştirildi veya sürüldüler? Yerlerine atananlar o işlerin üstesinden gelebilecek liyakatta oldukları için mi atandılar, yoksa iyi birer partili oldukları için mi? Kıb-Tek’te fazla mesai altında her ay kaç para ve kimlerin cebine girmektedir? Dürüstüğüne inanıyorum İsmet Akim. Lütfen şeffaf ol ve sorularıma kamuoyu önünde cevap ver. Ver ki bu soygunun daha ne kadar zaman devam edeceğini ve yemeye devam edeceğimiz kazıkları da, boyutunu da bilelim. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31