Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) Yeni Yönetim Kurulu geçtiğimiz gün Ekonomi ve Enerji Bakanı’nı ziyaret ettiler. Ziyaretin amacı hem yeni göreve gelme, hem de bakan Atun’dan göreve başlarken yeni talimatlar almak. Atun geçmişte yapılan yanlışlardan dolayı artık yeni yönetim kuruluna daha temkinli davranıyor. Sütten dili yandı, yoğurdu üfleyerek yemeye başladı. Eeee haksız da değil yani.!

Mesela; bu ilk görüşmelerinde  Satın Alma Şube Amirliği Bölümün’e garanti olarak bakılan Hüseyin Damdelen’in, Bakan tarafından üstü çizildigi ve kesinlikle olamayacağı talimatını verdiği söylendi. Bunun sebebi ise Kurumu uğrattığı Hurda ihalesindeki milyarlarca Lira zarar ve Bölümündeki işlev ve Otorite eksikliği. Gelen bilgilere göre; başka bir amir arayışı içine girdikleri ve bayağı bir zorlanacakları söyleniyor. çünkü o işi yapabilen ve o bölümde geçmişi olan ihaleleri satın almayı sözleşmeleri bilen birini arıyorlar.  Alınan başka bir duyum ise; Konuralp’in sadece göstermelik bir başkan olduğu ve Başbakan tarafından gerekli ikazları yapıldığı ve tüm yapılacak işlemlerde tamamamen Hasan Ercen Asbaşkan tarafından yapılacağı ve asbaşkanın onayı ve katılmayacağı bir toplantının olamayacağını öğrendik.

Kısacası; bundan böyle KIB-TEK’te atılacak her adım Bakan’ın ve Başbakan’ın onayı ile gerçekleşebilecek. Yeni Yönetim Kurulu’nun göstermelik ve iş ola bir yönetim kurulu olduğunu söyleyebiliriz. Önümüzdeki süreç özelleştirmelerin yapılacağı bir süreçtir. O bakımdan; KIB-TEK’te yönetime girenler eskiden olduğu gibi yetkili olamayacaklar. Sadece alacakları talimatları uygulayacaklar. Gelen başka bir habere göre ise; yönetim kurulu başkanı Hüseyin Konuralp’in yönetime girmek için çok uğraştığı ancak bu yapılan ilk toplantıdan sonra yönetime gördiği için de pişman olduğu söyleniyor. Konuralp artık eski Konuralp olamayacak. KIB-TEK ile ilgili gelişmeleri sizlere duyurmaya devam edeceğiz.

GÖKMEN’İN ORDA NE İŞİ VARDI

Protokol imzalamak amacı ile hafta sonu adamızda bulunan Türkiye Ulaştırma Bakanı Mehmet Habip Soluk protokolü KKTC devleti ile imzaladı imzalamasına ama protokol görüşmelerinin yapıldığı Artemis Otel’de dikkatlerden kaçan önemli bir gelişme yaşandı. Her iki devletin yetkilileri tarafından imzalanan protokol bir yana hükümet yetkililerinin bulunduğu protokol masasında ÖRP İskele Milletvekili Mustafa Gökmen’de bulunuyordu. Gökmen; protokol masasında hangi sıfatla bulunuyordu. Anladık kendisi bir milletvekili ancak başka bir partinin Milletvekili. Maliye Bakanı Ersin Tatar ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner protokol görüşmelerinde yer alırken, Mustafa Gökmen’in orada ne işi olduğunu bizler çok merak ediyoruz. Hatta birlikte yemek  de yedikleri söyleniyor. Bu konuda kim açıklama yapacak çok merak ediyoruz.?

SAYIŞTAY GİRNE BELEDİYESİ’Nİ İNCELEMEYE ALDI

Girne Belediyesi ile ilgili çok şeyler yazılıyor. Belli ki artık bu yazılanlar mide bulandırdı. O bakımdan Sayıştay Girne Belediyesi’ni denetlemek için Girne Belediyesi’ne memurlarını gönderdi. Edindiğimiz bilgilere göre; geçtiğimiz Pazartesi’nden beridir inceleme yapan Sayıştay Memurları sadece basında çıkan yazılarla ilgili değil, bazı belediye meclis üyelerinin şikayetleri üzerine denetime alındığı söyleniyor. Bize gelen bilgilere göre; Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın’ın kurduğu BELPAZ şirketi ile ilgili de birçok usulsüzlüğün olduğu söyleniyor. Girne belediyesi ile ilgili Girne belediyesinde inceleme yapan Sayıştay memurları en az bir hafta daha çalışma yapacakları söyleniyor. Girne belediyesi ile ilgili Sayıştay’ın hazırlayacağı rapor merak ediliyor. Sizlere gelişmeleri duyurmaya çalışacağız.

KIRAVATI ÇIKARMAK KOLAY

Mecliste dün kıravat şov vardı. Demokrat Parti genel başkanı Serdar Denktaş ile CTP Mağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer’in kıravat şovları vardı. Meclis tüzüğüne göre; kürsüye kıravatsız çıkılmaz ancak Denktaş ile Soyer hükümetin anayasaya aykırı hareket ettiğini ve hükümeti protesto etmek için kıravatlarını çıkardılar. Bizler de soruyoruz; kıravatı çıkartmak kolay. Eğer hükümet gerçekten anayasaya aykırı hareket ediyorsa, bıraksınlar kıravat çıkarmayı milletvekilliğinden istifa etmeyi denesinler. Öyle kıravat çıkarıp da şov yapmak toplumun faydasına değil. Eğer toplumun faydasına birşey yapmak istiyorlarsa milletvekilliğinden istifa etsinler de görelim.

NAZIM ÇAVUŞOĞLU BOMBAYI PATLATIYOR

Kim ne derse desin; Nazım Çavuşoğlu İskele Milletvekili olarak İskele-Karpaz’ın yıllar süren mağduriyetine bir nebze olsun merhem oluyor. Bölgenin yıllardır ihmalini ortadan kaldırmak bir anda mümkün olmasa da, artık İskele bölgesinde de hizmetlerin yavaş yavaş kıbırdandığı gözlemleniyor. Milli Eğitim Bakanılığı döneminde birçok okulun yıllar süren bakımsızlığına neşteri vurup altyapı ve fiziki eksikliklerine büyük oranda çözüm getirirken, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı olarak KKTC’de bu güne kadar en büyük ve en geniş sosyal konut arsası dağıtımına imza atmaya hazırlanıyor. Garga’larımızın İskele sınırüstü bölgesinde 2000 sosyal konut arsasının gençlere dağıtımı için çalışmaların bittiği ve müracaatların alınmaya başladığı yönünde. Yeni bir kent yaratılması için geriye sayım başladı dersek isabetli olur. Ne diyelim; halka hizmet kutsal bir görevdir. Umarız bir an önce arsalar dağıtıır ve altyapıları da tamamalanır.

MESAJI OLAN ALSIN

Sn.Serap DESTEGÜL; Londra'dan döndüğünden beri ortalarada yoksun. Kendini kaybettirdin diyorlar bilesin. Arada görünmek iyi olacak.

 

Sn.Ersan SANER; Ülkeye turist geliyor diye seviniyoruz ama Ercan'ın tuvaletleriyle fırtınadan kopan tabelalara ne demeli. Bu işe bir an önce el atmanızı bekliyoruz.

 

Sn.Eylem ŞAKİR; Yeni eviniz hayırlı ve uğurlu olsun. Güle güle oturmanızı dileriz.

 

Sn.Turgay AVCI; Maşallah Kaplıca tatil sitesinin açılışında devlet bakanı gibi görüntü çizdin. Hayırdır ufukta birşeyler mi var.? Sen ilk önce UBP tabanı ile barışmaya bak zira ortalık kalkıp oturacak.

 

Sn.Dengiz KÜRŞAD; Kardeşinizin doğum günü partisindeki danscıları hiç boş bırakmadığını söylüyormuşsun. Profesyönellere taş çıkartırım diyorsan o başka...

 

Sn.Günay OZAN; Özellikle yazlıkların olduğu bölgelerde hırsızların kol gezmesi vatandaşı huzursuz ediyor. Bu işe bir el atsanız da gece devriyeleri artırılsa iyi olacak zira her gece bir olay duyuyoruz.

 

Sn.Fatma SABRİ; LL404 plakalı siyah mercedesini arada yıkat. Toz topraktan biraz daha arabayı tanıyamayacayık.

 

Sn.Kemal DÜRÜST; Sayıştayı zan altında bırakıp sıyrılmaya çalışıyorsun ama gelen bilgiler sayıştaya bu konuda hiçbirşey sorulmadığı yönünde.

 

Sn.Gözde KÜÇÜK; Survivor bitti diye üzülme yakında benzerleri yine olur. Ben en çok Taner'i göremeyecem diye üzülürüm ama neyse. OHHH YEEE!!!

 

Sn.Salih TODDS; Düğün yorgunluğunu atabildin mi? Gerçi çok yorulmadığını söylediler. Tek taraflı olunca daha sakin geçmiş.

 

Sn.Hüda AKSOY; Bu aralar Hasan Taçoy'un başbakanlıktan çıkmadığını söylüyorlar. Hayırdır eski defterleri DELETE mi ettiniz.?

 

Sn.Süreyya GÜRSES;Kadın kollarının çalışmalarıyla ilgili zaman zaman yazılarımız çıktı. Garga olarak ne görürsek, ne duyarsak onu yazar, yazdıklarımız da doğru çıkar. Geçenlerde birilerine Erdemli'ye gidecem dedin ama gitmedin. Yanlış yaptığın gibi başkan olarak da tavrını koyamadın.

 

Sn.Mehmet SALİH YILDIRIR; Kovboy şapkasını sıcaklardan korunmak için mi takan yoksa tanınmamak için mi?

 

Sn.Ertuğrul HASİPOĞLU; Cumartesi Pazar demeden her boş vaktinde vatandaşla iç içe olup sohbetler yaptığını duyuyoruz. Maraş'daki tavla maçları Özel Kadıoğlu'yla yaptığınız maçlardan daha mı çekişmeli geçer yoksa.?

 

Sn.Ulaş KIVILCIM; Kimse yüzüne söylemiyor ama personelin hiçbiri senden memnun değil. Bizim bildiğimiz müdürler yöneticidir ve toparlayıcı olur. Volkan hoca'yı örnek almaya bak.

 

Sn.Kamil KAYRAL; Bu yoğunlukta düğüne nasıl hazırlanın çok merak ederim. Maşallah müsteşarlık yetmezmiş gibi İhtiyat Sandığı yönetim kurulu başkanlığı çıktı, o da yetmezmiş gibi düğün. Allah güç versin ne diyelim.ki kaşarlanmışların fink attıgı yada onların itekledigi ajannımsı gambaz türlü adamlar yenisininde içine eder.bu ülkede herkes hakkı kadarına razı olmadıgı ve haksız yoldan elde ettigi gerek makam gerekse maaş skalalarının yerle bir edilmedigi bir düzen tutmaz ve bu halkda bunu yutmaz ne diyoruk be ahbabım bundan önce aldı bitti gurtuldu diye bişey yok hepsi kökten sil baştan elden geçecek kim ne aldı verdi bakılacak kim kimi gayırdı kim kimin hakkını hukugunu yedi bitirdi bir hesaplaşma olması gerekir.bu durumda bu başarılamaz çünkü herkes bu suçun ortagıdır peki herkes bu bedeli ödermi hayır ödemezse ve sen kalkarda bundan sonra diye vicdanların kabul etmeycegi bir uygulama başlatırsan başarısızlıkla sonuçlanır. kökten herşeyi şeffaf olan bir yönetim ve anasaya olması gerekir.varmı öyle bir yasa ve hukuk bizde vatandaşı koruyan yoktur bir bakalım anayasa mahkemesi ne kadar astronomik maaş çeken varsa koruyan bir karar alabilirken yeni genç bir insanın kamuda ayni yerde ayni iş yapacak olanla arasına %200 ile maaş farkı koyabiliyor şimdi böylesi bir hukugun vatandaşı korudugu kabul edilemez... onlarıda değiştireceksin kökten yasa anayasa gelmesi gerekir.devletinin olmayan parasıyla 6 ayda bir sıraya koydugu müsteşar alemleri hesabı sorulması gerekir.sil baştan hepsinin kökten elden geçirilmesi gerekir yeni baştan bir maaş skalası gerekir yok eski yeni hepsini içine alan bir sistem gerekir ve artık devlet sütcülük,yogurtculuk yapması gerekir diye saçma sapan karşı duruşlar ortadan kalkmalıdır.bir devlet ilkin var olurken toplumunun bu türden yerleri var etmesi mümkün olmadıgından,başında bu işlere girer ancak sonrasında bu işleri artık kendi halkına devreder telefon,elektirik,süt,patates filan bu işlerle devlet ugraşmaz ugraşsada yandaş çalıştırdıgından ve angut sendikacılarınki profesyonel devlet memuru artı sendikacı oh ne ala memleket be sıfır risk bir ülkede çalışan hakkını almalıdır ve hakkı kollanmalıdır özel sektörle devlet ayni şartlara gelmelidir hatta özel sektörü tercih etmeyenlerin aptal oldugu bir yapı kurulmalıdır dünyada bu böyledir amerikada polis olsan salak muamelesi görür çünkü yetegin yokmuda bu işemi kaldın gözüyle bakarlar aynasız diye alay edilirsin.bizdede özelin önde devletinse geride oldugu bir mekanizma kurul

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31