25 Ekim 2012 tarihli ve “Biraz da Kıbrıs konusuna dikkat etsek…” başlıklı yazımda şöyle demiştim: “KKTC’de iktidar partisinin olaylı kurultayından dolayı köpüren sular henüz durulmazken bizim kendi içimizde bir çalkantı olduğunu sezinleyen Rum-Yunan ikilisi ile emperyalizme hizmet eden kişi ve kuruluşlar başımıza yine çorap örmek için harekette”. BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Alexander Downer’in “görüş birliği belgesinden” de bahsettikten sonra yazımı “Cumhurbaşkanı ve ekibi iç konuları artık kapatıp Kıbrıs konusuna eğilmeli ve Türkiye’deki gerekli birimleri de alarma geçirmelidir. Kapıda bizi yine kuzu postu bürünen bir kurt beklemektedir...” diyerek noktalamıştım.

Önceki gün Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş partisinin Kıbrıs konusundaki duruşunu ve önerilerini içeren bir basın toplantısı düzenledi ve toplantıyı şu cümlelerle açtı: “Yaratılan suni kargaşa içerisinde bizler içe odaklanmışken,bizim dışımızda cereyan eden gelişmeler sonucunda bir oldu bitti ile karşı karşıya kalma tehdidi altındayız. Halkımızın geleceği adına bizler, bugün iktidarda olanların, dış politika ve özelde Kıbrıs sorunu konusundaki bihaber davranışlarından son derece endişeliyiz ve rahatsızlık duymaktayız”. Sayın Denktaş aynen benim Ekim’de yaptığım gibi Cumhurbaşkanlığından başlayarak Kıbrıs görüşmeleri ile ilgili tüm birimlere uyanma zilini çaldı ve içteki bulanıklıktan kurtulup artık Kıbrıs konusunda gelişen endişe verici olaylara odaklanmalarını istedi.

Dünkü basını bir taradığınızda önerilerin basında yer almakla beraber çok da ön sayfalara ulaşamadığını görürsünüz. Ancak 24 saat geçtikten sonra bu sabahki gazeteleri incelerseniz Serdar Denktaş’ın ne kadar isabetli bir zamanlama ile Kıbrıs konusuna dikkat çekmeye çalıştığını da anlarsınız. Çünkü her gazete birinci sayfadan BM’nin Kıbrıs konusunda atmaya hazırlandığı adımları işlemiş. Cumhurbaşkanı bile UBP iç çekişmelerini bir yana bırakıp Kıbrıs konusunda beyanat vermiş. Demek ki Demokrat Parti ve Serdar Denktaş tam zamanında bu çok önemli gelişmeleri gündemimize taşımış ve liderlik makamındakilerle ve halkımıza da “dikkat” demiştir.

Ben olası “görüş birlikleri belgesinden” çok çekinmekteyim çünkü hepimiz hiçbir konuda gerçek uzlaşı sağlanmadığını bilmemize rağmen öğrenebildiğime göre BM bu belgede sanki de uzlaşı varmış gibi birçok hassas konuyu listeleyecek ve listede olan konuların artık müzakere edilemeyeceği kuralını getirecek. İşte bu çok tehlikeli ve kabul etmememiz gereken bir şeydir. Bana sanki de bize masada kabul ettiremediklerini bu şekilde kabul etmişiz havası vererek elimizi zorlayacaklar gibi geliyor.

Demokrat Parti’nin önerilerine bir göz atarsak istikrarlı olarak savundukları fikirlerin yanında yeni öneriler de getirdiklerini görüyoruz. Başlıklar şöyle:

1-Ucu açık görüşme sürecini kabul etmiyorlar ve süreç sonunda sonuca ulaşılmaması halinde KKTC vatandaşlarını kapsayan bir referanduma gidilmesini istiyorlar

2-Münhasır ekonomik bölge konusunun görüşmelerde yeni bir başlık olarak ele alınmasını istiyorlar

3-KKTC olarak AB Gümrük Birliği kapsamı içerisine alınmamızı talep etmemizi ve uluslararası hukuk çerçeverinde bunu zorlamamızı öneriyorlar

4-Kurucu ortaklık ve egemen eşitlik haklarımızdan ve iki ayrı demokrasi uygulamasından taviz verilmemesini kırmızı çizgi olarak tekrarladılar

5-Yerleşime açık bölgelerimizin toprak tavizi kapsamına alınmamasını istediler ki bu Güzelyurt’lu vatandaşlarımızı rahatlatacak bir istemdir.

6-Kapalı Maraş’ın özel bir düzenleme ile (Maraş Vasilik Yasası) KKTC sınırları içerisinde ve KKTC yönetiminde yerleşime açılması.

7- Ada üzerinde var olan iki idare arasında, “siyasi tanınma” unsurunu karşılıklı olarak şart koşmaksızın “iki idareli” ilişkileri başlatmak.

Kıbrıs konusunda kesinlikle kapalı kapılar ardında bir şeyler pişirilmektedir. Dikkatli ve hazırlıklı olmalıyız. Demokrat Parti’nin sunduğu yapıcı önerileri de değerlendirip görüşme sürecine hazır bir görüşme ekibi gece gündüz çalışmalıdır. Yoksa hazırlıksız yakalanırsak 2013 çok kötü bir yıl olabilir…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31