Bizler,Anavatan Türkiye ve KKTC olarak “Kıbrıs ve etrafındaki sularda” varolan petrol ve gaz alanları konusunda karar vermeyi beklerken,Rum-Yunan ve Israil tarafından yaratılan şeytan üçgenine örümcek ağı serilmekte.

Rum ve Yunan basınına baktığımızda yazımın başlığına aldığım etkin sözleri görürüz.

Dünya’nın anladığı dilden konuşmak,Batı dünyasının özlemlerine yanıt vermek,bu arada da Israil’i Türkiye’nin yanından çekip almak, ana politika olarak sergilenmektedir.

Konu İngiliz Üs bölgesindeki açık denizde, Piskobu körfezindeki petrol yatakları olunca bunu araştıran ve bulan Rusya da işin içine girmektedir.

Geçmiş günlerde yazdım;bugün de yinelemek isterim.

1960’dan başlayan “Su macerası” nihayet uyayan dev tarafından uygulamaya kondu.

En geç 2013’de borularla Anadolu suyu Kıbrıs’a ulaşacak ve her bakımdan can verecektir.

Bu su sayesinde bırakınız tertemiz içme suyuna kavuşmayı,tarih boyunca Kıbrıs’ın “Zahire ambarı” olarak nitelendirilen Mesarya ovasında artık kuru değil sulu tarım yapılacak,KKTC’nin nufusu kadar yeni nufusa ihtiyaç olacaktır.

Tarım ve Hayvancılık tavan yapacaktır.

İhracat patlayacaktır.

KKTC’nin dış yardıma gereksinimi olmayacaktır.

Bu başarıya imza atılırken,yarın değil bugün “Petrol ve gaz yatakları” hakkında da karar vermek ve uygulamaya geçmek gerekmektedir.

Rumun telâşının ana nedeni,göz koyduğu enerji yataklarını koruyamayacağı için önce Israil’i, sonra da Batı ve Rus gücünü yanına çekmektir.

Konu sadece Piskobu körfezi ya da GaziMağusa körfezi açıklarındaki Levant  yatakları değildir.Konu bu enerji kaynaklarını kullanarak tüm Kıbrıs’a egemen olmaktır.

O kadar ki Türkiye deniz ve hava gücüyle baş edemeyeceğini bilen ”Kıbrıs( Rum)Cumhuriyeti”,Israil ile paslaşmanın ve araç-gereç sağlamanın yollarını aramaktadır.

Rumlar, “Türkiye’nin, 12’nci parsele yönelik düşmanca veya kötü niyetli faaliyette bulunmasının artık bir teori olmaktan çıktığını” iddia ederek aleni destek sağlamaya çaba harcıyorlar.

Hristofyas Hükümeti, Rum basınında yaygara kopararak,  “Kıbrıs  direkt tehlikede”diye duyurmakta  ancak bazı gazetelerde “Savunma Bakanlığı gerekli tedbirleri almıyor” başlığını kullanarak oyun oynamaktadır.

Güya  “RMMO’nun, elindeki bütün bilgi ve bulguları inceledikten sonra, “Türkiye’nin Rum hidrokarbon yataklarına karşı düşmanca veya kötü niyetli saldırıda bulunması tehlikesinin doğrudan ve mevcut olduğu”iddiasını ortaya  saçtı.

Amaç boğulur gibi yaparak Türkiye’nin müdahale etme olasılığını bertaraf etmek üzere etraftan yardım sözü almaktır.

Çünkü Hristofyas’ın Yunan  eksenli kukla ordusu,karada,denizde ve havada Türkiye’nin karşısında dikiş tutturacak konumda değildir.

“İsrail’in  halen petrol ve gaz bölgesindeki  çıkarlarını korumak için planlar yaptığı” Rum istihbaratı tarafından ortaya atılan balon olup buna “ Rumlarla  bu alanda da işbirliği ve hatta RMMO’nun ihtiyaç duyacağı yüzer imkanları sağlamayı önermesinin ihtimal dışı olmadığı” safsatasını yayarak Israil’i işin içine çekmeye çaba harcamaktadırlar.

”Türkiye ve Yunanistan dışında, artık İsrail’in de sahneye, güçlü şekilde girmekte olduğunu vurgulayarak” gönüllerindekini sağlamaya çalışmaktadırlar.

Hatta “İsrail için tek çıkış yolu Kıbrıs ve Yunanistan’dır. İsrail artık Kıbrıs’ı ve Yunanistan’ı AB ile arasında köprü olarak görüyor” martavalını  masaya sürerek,akıllarınca Telaviv’e aba altından sopa gösterme numarası yapmaktadırlar.

İşte bu noktada gerçek anlamıyla KKTC’nin devreye girmesi,Türk Petrol Şirketlerine  arama ruhsatı vermesi ve onların da zaman geçirmeden bu işe soyunması gerekmektedir.

Çünkü petrolü bulan işleyecek,uzaktan tehdit sallayan seyrecektir.

Bu dünya böyle bir dünya…

Kaldı ki Anadolu suyuna kavuşan, petrol ve gaz kaynaklarını işleyen bir kKTC,refaha kavuşacak, güneydeki Rum Cumhuriyetine hiçbir gereksinimi olmayacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31