İçteki karmaşadan kimse başını kaldırıp, Kıbrıs Türk Halkına yeniden don-gömlek biçilmekte olduğuna parmak basmıyor. Arap ülkelerinde halkın meydanlara inmesini ve varolan yönetimleri devirmek istemesini sadece izliyoruz. Halktan yana olanlar “Nihayet Arap ve Acem  Ulusu da insanca yaşama hakkı elde etmek için başkaldırabildi” diyorlar.

Ama kimse bunun arkasındaki güçleri, olayları kimin, nasıl, neyi hedefleyip dizayn yaptığını inceleyip işaret etmiyor. Öyle kolay mı Tunus’tan başlayıp, Mısır’a sıçramak ve Yemen’e dalıp, Katar’dan ve hatta Cezayir’den çıkmak; İran’da bayrak açmak, Suriye, Lübnan, Ürdün’ü karıştırmak!...

Etrafımızda birşeyler oluyor. Herkes Ortaçağ yönetimleri çöküyor derken, bunların dünya petrollerinin büyük kısmına egemen olan ülkeler olduğu ülkeler oldukları da gözden kaçmıyor. LEGO’lar devrilirken kimin parmağının bunu başlattığı merak ediliyor; kimin sürdürmekte olduğuna dair iddialar etrafta uçuşuyor.

Biz Kıbrıs’a dönelim. ABD ve AB finansmanı ile adada çalışma yapan yabancı adeti artarken, yerel  firmalara da hayli iş ihale ediliyor. Annan Plânı hazırlanırken ve de referanduma sunulurken o zaman “Gizlilik” esastı. Türk ve Rum Halkından bu çalışmalara omuz verenler isimlerinin bilinmesini istemiyorlardı.

Bugün o isimleri saptayıp, soru sorduğunuzda da pek azı kabullenmektedir. Londra Havaalanında uçağa ilerlerken karşıdan gelmekte olan kalabalık bir grubun KKTC’den tanıdık isimler olduğunu görünce temas için el-kol salladım ama beni farkedenlerin kafileye komut vererek başka koridora daldıklarını unutmam.

Şimdi de Annan Plânı döneminin kokusu var havada! Sadece bu hafta bir kaç grupta 7 kişi ile görüşmek zorunda kaldım.Herkes basın mensubu olduğunu söylüyordu ama ben onların bize don-gömlek dikmek üzere burada olduklarını,yerel “Toplum Mühendislleri(?) ile kolkola çalışma yaptıklarını anlayacak durumundayım.Nitekim anketler yağmur gibi yağmaya başladı.BM’den tehditler  etrafa saçılıyor.

İçte yaratılan gerilim de boşuna değil. Bizi Türkiye ile karşı karşıya getiren  neden yok; ortada fol yok, yumurta yok. O  hâlde  paylaşılamayan ne?!

Yakında dış tezgâhın eserini birlikte göreceğiz.
                   
Milli Mücadele Lideri Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş “Cumhuriyet” gazetesine son derece önemli açıklamlar yaptı.Ben sadece iki paragrafı  seçtim.İşte o altın değerindeki değerlendirme:

1.DENKTAŞ-“Halen ateş-kes anlaşması  yaşadığımızı,Türiye’nin elini,eteğini çekse yok olacağımızı düşünerek hareket etmek gerekir. Ancak KKTC ekonomisini  canlandırmak için ambargolardan kurtulmak şarttır.Önceleri Avrupa Mahkemesinin gadrine uğradık. Türkiye’ye gümüksüz ihracat olanağı varken KKTC’de kurulmuş olan sanayi kuruluşları Türkiye-AB Gümrük Birliği anlaşması nedeniyle üretim gümrüğe tabi olunca, birer birer yok oldular.Yeni durum için master plân gerekmektedir.”

2.DENKTAŞ-“Kıbrıs’ın Türkiye için Stratejik önemi olduğunu Atatürk, İnönü ve Korutürk de söylemişlerdi. Kıbrıs Türkü 500 yıldır Kıbrıs’ta varlığını, Türklüğünü, dinini, korumuştur. Adanın Yunanistan’la birleşmesini engellemiştir. Anavatan ile müştereken milli bir davayı müdafaa etmiştir.1960 antlaşması, Lozan’da kurulan Türk-Yunan dengesinin üzerine bina edilmiştir. Bu anlamda stratejik önemi olan adada Kıbrıs Türklüğünün varlığı ve yaşamı da bu stratejinin bir gereğidir”.

İşte düğüm budur. Dıştan yapılan karıştırma bize bu temel unusrları unutturmamalıdır. Bu Anavatan Türkiye ve KKTC demektir.  
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31