25 Ağustos 2017 Cuma 09:16
10 bin öğrenciden 7 bini burslu

LYS sonuçlarının Ağustos ayı içerisinde açıklanması ve Atatürk Öğretmen Akademisi ile Lefke Avrupa Üniversitesi arasında imzalanan protokol, üniversiteleri ülkenin gündeminde tutmaya devam ediyor. LYS sonuçlarına göre KKTC üniversitelerine kayıt yapma hakkı kazanan öğrenci sayısında %10 azalma olması kimi çevrelerde tedirginlik yarattı.

Üniversite çevrelerinde YÖK’ün uygulamaya koyduğu “başarı sıralaması”nın bu düşüşte etkili olduğu söylenirken gelen öğrencilerin de büyük oranda burslu bölümleri tercih ettiği gözlemlendi.

Burslu öğrenci sayısı çok fazla

Öğrencilerin KKTC üniversitelerini tercih etme kıstaslarına bakıldığında rakamlar bursun en önde olduğunu gösteriyor. Türkiye’den öğrenciler ancak burslu olmaları halinde KKTC üniversitelerini tercih ediyor. Bu da 2017 rakamlarına ciddi şekilde yansıyor.

Yüzde 70’i burslu

2017’de KKTC’de yükseköğretime başlayacak olan öğrencilerinde yüzde 70’i burslu olarak KKTC’de okuyacak. KKTC’de okuyacak öğrencilerin başarıdan ve nitelikten fazla bursa baktığını gösteriyor. Hal böyle olunca üniversitelerin öğrenci niteliğinde de düşüş meydana geliyor.

10 bin 794 öğrenciden 7 bin 796’sı burslu

Rakamlara bakıldığında bu yıl KKTC’de okumayı tercih eden 10 bin 794 öğrenciden 7 bin 796 tanesi yüzde yüz, yüzde 75, yüzde 50, yüzde 25 burs oranlarından birini aldı. Geriye kalan 2 bin 980 öğrenci ise ülkemizde burssuz öğrenim görecek.

Gözler Sınıf Öğretmenliği bölümünde

Atatürk Öğretmen Akademisi’nin Lefke Avrupa Üniversitesi ile yaptığı protokol sonrasında gözler KKTC üniversitelerinin Sınıf Öğretmenliği bölümüne çevrilmesine neden oldu. KKTC’de faaliyette bulunan ve ÖSYS aracılığı ile Türkiye’den öğrenci kabul eden üniversiteler arasında sınıf öğretmenliği bölümü sadece YDÜ, LAÜ, DAÜ, UKÜ ve GAÜ’de bulunuyor.

Sınıf öğretmenliğinde burssuz okuyan sadece 2 kişi

Sınıf Öğretmenliği bölümüne toplam 320 kontenjan ayrılırken bu kontenjanların sadece 120 tanesi, yani sadece yüzde 37.5’inin dolduğunu gösteriyor. Sınıf öğretmenliği bölümünü tercih eden 120 öğrenci arasında sadece iki kişinin ücretli olması dikkat çekerken diğerlerinin çeşitli burslardan yararlanıyor.

“Burs yoksa öğrenci de yok”

Yüzde 50 burslu sınıf öğretmenliği bölümlerini bile çok az kişinin tercih etmesi YÖK’ün “başarı sıralaması” uygulamasının etkisi olduğu belirtildi. Havadis’e konuşan bir üniversite yetkilisi “burs vermezsek bu bölüme öğrenci gelmez, gelenlerin büyük bir çoğunluğu da burslu” dedi.

LAÜ Lefkoşa Kampusu listede yer alıyor

ÖSYM’nin yayınladığı listelerde dikkat çeken bir nokta da AÖA ile LAÜ arasında imzalanan protokol öncesinde LYS kitapçığında LAÜ Lefkoşa Kampüsü’nün yer almasıydı. LAÜ Lefkoşa Kampüsü’nde (yani AÖA)  LYS sonuçlarına göre 20 tam burslu öğrenci 2017-18 öğretim yılında öğrenim görecek. Sendikalar AÖA-LAÜ arasında imzalanan protokolü sendikalar mahkemeye taşımıştı. Bu gelişmelerden sonra LAÜ Lefkoşa Kampüsü’nde(AÖA) öğrenim görecek tam burslu 20 öğrencinin ne olacağı merak konusu oldu.

KKTC ÜNİVERSİTELERİNDE SINIF ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜNE YERLEŞEN ÖĞRENCİ SAYILARI

Yakın Doğu Üniversitesi(YDÜ)

Burs Şekli       Kontenjan       Gelen Öğrenci

Tam Burs        6                      6

%75 Burs        34                    24

%50 Burs        14                    0

Ücretli            6                      0

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi(UKÜ)

Burs Şekli       Kontenjan       Gelen Öğrenci

Tam Burs        8                      8

%75 Burs        27                    14

%50 Burs        17                    0

Ücretli            8                      0

Doğu Akdeniz Üniversitesi(DAÜ)

Burs Şekli       Kontenjan       Gelen Öğrenci

Tam Burs        6                      6

%50 Burs        26                    1

Ücretli            28                    1

Girne Amerikan Üniversitesi(GAÜ)

Burs Şekli       Kontenjan       Gelen Öğrenci

Tam Burs        7                      7

%75 Burs        11                    8

%50 Burs        21                    0

Ücretli            21                    1

Lefke Avrupa Üniversitesi LAÜ

Burs Şekli       Kontenjan       Gelen Öğrenci

Tam Burs        12                    12

Tam Burs        20                    20

%75 Burs        12                    12

%50 Burs        36                    8

Ücretli            0                      0

Havadis Gazetesi

banner22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Aytunç Aypars 2017-08-25 12:22:03

Bir üniversitenin reklamı o üniversitenin mezun verdiği ögrencilerdir. Sen Kardeşim o ögrencileri sırf para kazanmak bağlamında senelerce okulundan mezun etme 4 senelik yada hazırlık dahil okuldan mezun etme ve 7 sene minimun sürede genel çoğunluğunu mezun et sonrada deki aileler KKTC ye çocuklarını okumak için yollasın. kira bedelini her ay 350 sterlin de yurt fiyatları daha nicesi.... neden yollasınlar kardeşim çocuklarını. Özel okul ise Türkikeyede de artık oldukça zafla var. Önce Düşünün sonra yazın neden gelmezler diye....

banner5

banner31