26 Mart 2020 Perşembe 19:13
3388 Okunma
Akıncı: “Maaşlı kesime mutlak tavır, bankalara ise ricacı olmak doğru değil”

Koronavirüs salgınının tüm dünyada sağlık önlemlerinin yanı sıra ekonomik önlemlerin de acilen alınmasını gerektirdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, nitekim çok sayıda ülkenin salgının yol açtığı ekonomik tahribatı azaltmak için çeşitli önlemler alma yoluna gittiğini söyledi.

Ülkemizde de dün hükümet tarafından bir dizi kararın açıklandığını belirten Akıncı, “Açıklanan kararlara ilişkin dikkat çeken ilk husus; toplumun neredeyse tüm kesimlerinde yoğun bir tepkiye yol açmış olmasıdır” dedi.

Akıncı, pek çok ülkede açıklanan önlemler esasen toplumsal paniği yatıştırmaya dönük, ilave destek sağlayan ve güven veren adımlar içerirken bizde açıklanan paketin maalesef tam tersi bir etki yarattığını dile getirdi.

“KESİNTİLERİN NEREYE VE NASIL KANALİZE EDİLECEĞİNDE DE BELİRSİZLİK VAR”

Cumhurbaşkanı Akıncı şöyle devam etti: “Önlemleri, toplumsal beklentiyi karşılamaktan uzaklaştıran hususların başında, pakete de ismini veren “toplumsal dayanışma” kavramının gerektirdiği sosyal adalet ruhunu yeterince yansıtmıyor olması gelmektedir. Bunun yanında önlemlerin uygulanmasına ilişkin açık, somut ve veriye dayalı açıklamalar getirilmemiş olması toplumun bu pakete dönük inancını iyice sarsmıştır.”

Açıklanan önlemlerin en dikkat çekici yönlerinden birinin ise, kamu görevlilerinin maaşlarından yapılan kesintilerin oluşturduğunu kaydeden Akıncı, “Siyasi makamlardan ve üst düzey yöneticilerden toplumsal güveni artırmak üzere artan oranda kesinti yapılması yerinde bir adımdır” dedi.

Öte yandan diğer kamu görevlileri arasında da maaşlardan bir miktar kesinti yapılabileceği konusunda yaygın bir anlayış gözlemlenmekte olduğunu dile getiren Akıncı, buna rağmen, kesinti miktarlarının hangi hesaplamayla ve hangi ihtiyacı karşılamak üzere belirlendiği konusundaki belirsizlik, orta gelir grubuna mensup çevrelerde haklı tepkilere neden olduğunu ifade etti.

Akıncı, kesintilerin nereye ve nasıl kanalize edileceğinin de belirsizlik içinde bırakıldığını söyledi.

“KAMU DIŞINDAKİ YÜKSEK GELİR GRUPLARI DA KATKI YAPMALI”

Akıncı açıklamasına şöyle devam etti: “Orta gelirli çalışanların maaşlarında ciddi kesintiler yapılırken, kamudakiler dışında kalan yüksek gelirli kesimlerden herhangi bir katkı sağlama yönüne gidilmemesi sosyal adalet duygusuna ciddi şekilde zarar vermiştir.”

“MAAŞLI KESİME MUTLAK TAVIR, BANKALARA İSE RİCACI OLMAK DOĞRU DEĞİL”

Akıncı, maaşlı kesimlere ilişkin mutlak kararların alınırken, bankaların uygulamalarına yönelik tavsiyelerle yetinilmesinin de doğru bir yaklaşım olmadığını kaydetti.

“HEM İNSANİ DEĞİL HEM DE SOSYAL PATLAMA RİSKİ TAŞIR”

“Belirsizliğin çarpıcı bir örneği üçüncü ülke yurttaşlarına ilişkin yaklaşımda da sergilenmiştir. Ülkemizde çalışan üçüncü ülke yurttaşları konusu “aldığımız duyumlara göre çoğu zaten ülkelerine döndüler” denilerek, bir varsayım üzerinden gerekçelendirilmiştir. Ortada yine veri yoktur” diyen Akıncı, ne kadarının döndüğünü kimsenin bilmediğini söyledi.

Akıncı, “Dolayısıyla kalanların kendi kaderine terk edilmesinin içerdiği insani zafiyet bir yana, yarattığı sosyal patlama riski de belli ki hiç hesaba katılmamıştır” şeklinde konuştu.

“Önlemler bir salgın üzerine ve sağlık sistemi zaten sorunlu bir ülkede açıklandığına göre sağlık yönlü bir içeriğe de sahip olmalıydı” diyen Akıncı, anlaşıldığı kadarıyla paket hazırlanırken konuya bu yönden bakılmadığını dile getirdi.

Bilakis pakete sağlık sorunlarını daha da artıracak vahim eklemelerin yapıldığına dikkat çeken Akıncı, “Örneğin temizlik, hijyen ve sosyal hizmetler yönünden daha da güçlendirilmesi gereken belediyelerden kesinti yoluna gidilmesi son derece yanlıştır. Hele bu dönemde belediyelerle siyasi partileri eşitleme mantığı bütünüyle sorunludur” dedi.

“HÜKÜMET ADALET ZEMİNİNDE KONSENSÜS ARAYIŞI İÇİNDE OLMALI”

Akıncı sözlerini şöyle tamamladı: “Bu tür kararlarda tüm kesimlerin desteğini sağlamak her zaman mümkün olamayabilir. Fakat başarı için adalet zemininde konsensus hedeflenmelidir. Oysa bizde hemen hemen hiçbir kesimin açıklanan paketten memnun olmadığı ortaya çıkmıştır. Bu durumda hükümetin atması gereken en doğru adım, daha katılımcı bir anlayışla, sosyal adalet ilkelerine uygun ve daha iyi çalışılmış bir dizi önlem üzerinde çalışmaya başlamasıdır. Ayrıca yerel kaynakları akıllıca ve sosyal adalet ilkesi çerçevesinde kullanmaya gayret ederken, dış kaynak temini için çaba harcamak da gereklidir.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sg 2020-03-26 19:28:26

Doğru söze ne denir.. baştan sona kadar fiyasko kararlar alindi

Avatar
Ergün 2020-03-26 21:10:10

Akıncı bu durumdan kendine siyasi rant çıkarmaya çalışma seni de gördük..o makamda devlete ne katkın oldu bugüne kadar

Misafir Avatar
Dickmenli 2020-03-27 12:43:07 @Ergün

Ergün muallim yergün GÖTS

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
bay 2020-03-27 12:39:28 @Ergün

Be Redif . Kaç defa yaptı madem bilin söyle. adet yerini bulsun diye gitti. Yarım saat sonra da gaçtı. sonra da benden sonra karar aldılar diye ağladı. sıkarsa sonuna kadar kalsın. adam gibi başkanlık yapsın . ne gaçar? hepsi da aynı b... soyu

Beğenmedim! (2)
Misafir Avatar
Londralı 2020-03-27 12:03:56 @Ergün

Dolu dolu bişeyler söylemek istedi bu ERGÜN arkadaşımız ama maalesef tek kelime edemedi..Geri tepti..Yazık..

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
Redif 2020-03-27 11:39:52 @Ergün

Be "adap" arkadaş,Akıncı kaç defa topladı bakanlar kurulunu haberin yok galiba senin..Ukalalık etme,yakışık almıyor..

Beğenmedim! (3)
Misafir Avatar
Öğrenci 2020-03-27 11:28:04 @Ergün

Muallimim öğrenci olarak bu şekilde hitap edenin desteklemenizi kınıyorum Yazıklar olsun senin gibi muallime

Beğenmedim! (7)
Misafir Avatar
adap 2020-03-27 11:26:32 @Ergün

Yergün edepli ol. doğru. Akıncının yetkisi var . Bakanlar kurulunu toplayıp başkanlık yapmaya. ne halt etmeye seyreder da sonradan öter. bugüne kadar topluma yönelik ne yaptı? aleyhte olmaktan başka???

Beğenmedim! (6)
Misafir Avatar
Muallim 2020-03-27 11:26:04 @Ergün

Bravo be Yergün arkadaş..Çok doğru demişsin...Ergün'e nasihatımdır "Sözünü hiç tartmadan söylüyorsan eğer,aldığın cevaptan da incinmeyeceksin" ....

Beğenmedim! (2)
Misafir Avatar
Yergün 2020-03-27 11:22:56 @Ergün

Hassiktir ordan bre..GÖT..Akıncı'nın neyini gördün be geri zekalı..Laf olsun muhalefet olsun diye bişey bilirmiş gibi konuşuyorsun..

Beğenmedim! (3)
Avatar
Gibri 2020-03-26 19:29:43

Başkan bir dönem daha Cumhirbaşkınlığınız bu ekonomik paket ile garantilendi ,hem da ilk turdan , tanrı tüm kıbrıslıları korusun .

Avatar
Covid-19 Bulaşması 2020-03-26 21:12:22

.maske belirti göstermeden bulaşmışları engellemek için şart. Mecburi olmalı..çeşme suları dezenfekte usulleri düZenlenmez ve lağımlar ülke çağında sürekli düzenlenmezse hastalık durmaz..Solunum cihazı akciğeri çöpe çevirir. Yoğun bakımdada yürü

Avatar
Sg 2020-03-26 19:30:23

Görüyoruz ki gene özel sektör çalışanları basta olmak üzere kimse düşünülmeden sadece kendi kasalarını düşünerek alınan kararlar. Bize verilecek olan 1500 TL'yi sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı olmak üzere kişi başına aylık aldınız senelerce

Avatar
e 2020-03-26 20:03:45

e hükümet sen değilmin, sende olmalı yetkiler, son imzalar.

Misafir Avatar
Zarif 2020-03-27 11:35:23 @e

Be arkadaş bunlar hükümete söylenir yani Tatari'ye söylenir...Cumhurbaşkanına değil..Sn.Akıncı hükümet değil..Kendini düzelt lütfen..

Beğenmedim! (1)
Avatar
Sg 2020-03-26 19:32:30

Şimdi de sadece sadaka verir gibi 1500 TL veriyoruz diye hava atarsınız.

Misafir Avatar
Zarif 2020-03-27 11:33:52 @Sg

Be arkadaş bunlar hükümete söylenir yani Tatari'ye söylenir...Cumhurbaşkanına değil..Kendini düzelt lütfen..

Beğenmedim! (0)
Avatar
DİKMENLİ 2020-03-26 23:25:20

Sakin ol şampiyon SEÇİMLERr ertelendi!!!!...