14 Mart 2020 Cumartesi 11:38
5428 Okunma
Akıncı'nın sivil darbe planı hükümete takıldı

Hükümet eğer Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından talep edilen OHAL kararını alsaydı ülkede demokratik düzen askıya alınacaktı.

OHAL nedir ?

Tabii Afet ve Ağır Ekonomik Bunalım Nedeniyle Olağanüstü Durum İlanı yan başlıklı Anayasanın 124 maddesi aynen; "Tabii afet, tehlikeli salgın hastalıklar veya ağır ekonomik bunalım hallerinde, Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, yurdun bir veya birden fazla bölgesinde veya bütününde, süresi üç ayı geçmemek üzere, olağanüstü durum ilan edebilir." der Peki bu madde gereği OHAL ilan edildiğinde ne mi oluyor? Olan şu Anayasa ile güvence hakkına alınan kişi hak ve özgürlükleri askıya alınıyor. Bu mudur istenilen? OHAL ilan edildiği an askıya alınabilecek temel haklar anayasanın 126 maddesinde şöyle sırlanıyor...

Peki bu madde gereği OHAL ilan edildiğinde ne mi oluyor? Olan şu Anayasa ile güvence hakkına alınan kişi hak ve özgürlükleri askıya alınıyor. Bu mudur istenilen? OHAL ilan edildiği an askıya alınabilecek temel haklar anayasanın 126 maddesinde şöyle sırlanıyor...

Kişi Özgürlüğü ve Güvenliği Madde 16 (1)

Herkes kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkına sahiptir. (2) Bir kişi, yasa ile öngörülmek ve yasanın gösterdiği biçimde olmak koşuluyla, ancak aşağıdaki hallerde özgürlüğünden yoksun bırakılabilir: (a) Yetkili mahkemece hakkında hüküm verilmiş bir kişinin tutukluluğu; (b) Mahkemece verilmiş yasal bir emre uymamaktan dolayı bir kişinin yakalanması veya tutukluluğu;

Konut Dokunulmazlığı Madde 20 (1)

 Kimsenin konutuna dokunulamaz. (2) Yasanın açıkça gösterdiği durumlarda, usulüne göre verilmiş mahkeme veya yargıç kararı olmadıkça, ulusal güvenlik veya kamu düzeni bakımından gecikmede sakınca bulunan durumlarda da, yasa ile yetkili kılınan merciin emri bulunmadıkça, konuta girilemez, arama yapılamaz ve buradaki eşyaya el konulamaz.

Haberleşme Özgürlüğü Madde 21 (1)

Herkes, haberleşme özgürlüğüne sahiptir. (2) Haberleşmenin gizliliği esastır. Yasanın gösterdiği durumlarda mahkeme veya yargıç tarafından yasaya uygun olarak verilmiş bir karar olmadıkça, bu gizliliğe dokunulamaz.

Gezi ve Yerleşme Özgürlüğü Madde 22 (1)

Her yurttaş, gezi özgürlüğüne sahiptir; bu özgürlük ancak ulusal güvenliği sağlama ve salgın hastalıkları önleme amaçlarıyla ve yasa ile sınırlanabilir. (2) Her yurttaş, dilediği yerde yerleşme özgürlüğüne sahiptir, bu özgürlük, ancak ulusal güvenliği sağlama, salgın hastalıkları önleme, kamu mallarını koruma, sosyal, ekonomik ve tarımsal gelişmeyi ve sağlıklı kentleşmeyi gerçekleştirme zorunluluğuyla ve yasa ile sınırlanabilir. (3) Her yurttaş, yurda girme ve çıkma özgürlüğüne sahiptir. Yurt dışına çıkma özgürlüğü yasa ile düzenlenir. (4) Hiçbir yurttaş, isteği dışında Devlet sınırları dışına çıkarılamaz ve aynı şekilde girmekten alıkonulamaz.

Düşünce, Söz ve Anlatım Özgürlüğü Madde 24 (1)

Herkes, düşünce ve kanaat özgürlüğüne sahiptir; kimse, düşünce ve kanaatlarını açıklamaya zorlanamaz. Düşünce suçu yoktur. (2) Herkes, düşünce ve kanaatlarını, söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hak, herhangi bir resmi makamın müdahalesi ve Devlet sınırları sözkonusu olmaksızın, kanaatını anlatma, haber ve fikir alma ve verme özgürlüklerini kapsar. (3) Söz ve anlatım özgürlüklerinin kullanılması, yalnız ulusal güvenlik, anayasal düzen, kamu güvenliği , kamu düzeni, genel sağlık, genel ahlak yararı için veya başkalarının şöhret veya haklarının korunması veya bir sırrın açıklanmasının önlenmesi veya yargının otorite veya tarafsızlığının sürdürülmesi için gerekli ve yasanın koyduğu yöntemlere, koşullara, sınırlamalara veya cezalara bağlı tutulabilir.

Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Hakkı Madde 32

Yurttaşlar, önceden izin almaksızın, silahsız ve saldırısız toplanma veya gösteri yürüyüşü yapma hakkına sahiptir. Bu hak, kamu düzenini korumak için yasa ile sınırlanabilir.

Dernek Kurma Hakkı Madde 33 (1)

Yurttaşlar, önceden izin almaksızın, dernek kurma hakkına sahiptir. Bu hakkın kullanılmasında uygulanacak şekil ve usuller yasada gösterilir. Yasa, ulusal güvenliğin, kamu düzeninin ve genel ahlakın korunması amacıyla sınırlar koyabilir. (2) Hiçbir yurttaş, herhangi bir derneğe üye olmaya veya herhangi bir dernekte üye kalmaya zorlanamaz. (3) Dernekler, yasanın öngördüğü durumlarda, yargıç kararıyla kapatılabilir; ulusal güvenliğin, kamu düzeninin ve genel ahlakın korunması bakımından gecikmede sakınca bulunan durumlarda da, yargıç kararına kadar, yasanın açıkca yetkili kıldığı merciin emriyle faaliyetten alıkonulabilir.

Kamulaştırma ve El Koyma Madde 41 (5)

Devlet: (ç) Anlaşmazlık çıktığı takdirde bir hukuk mahkemesince saptanacak tam ve hakkaniyete uygun bir tazminatın hemen veya yasanın belirleyeceği beş yılı aşmayan taksitlerle ödenmesi koşuluyla, Çalışma Özgürlüğü Madde 48 (1) Her yurttaş dilediği alanda çalışma özgürlüğüne sahiptir. Özel girişimler kurmak serbesttir. Yasa, bu özgürlüğü, kamu yararı amacıyla sınırlayabilir. (2) Devlet, özel girişimlerin, ulusal ekonominin gereklerine ve sosyal amaçlara uygun yürümesini, güvenlik ve kararlılık içinde çalışmasını sağlayacak önlemleri alır.

Çalışma Hakkı ve Ödevi Madde 49 (3)

Kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır. Ancak, hükümlülerin, hükümlülükleri süresince rehabilitasyon amacıyla çalıştırılmaları zorla çalıştırma sayılmaz.
 

Sendika Kurma Hakkı Madde 53 (1)

Çalışanlar ve işverenler, önceden izin almaksızın sendikalar ve sendika birlikleri kurma, bunlara serbestçe üye olma ve üyelikten ayrılma hakkına sahiptirler. Bu hakların kullanılışında uygulanacak biçim ve usuller yasada gösterilir. Yasa, ulusal güvenliğin, kamu düzeninin ve genel ahlakın korunması amacıyla sınırlar koyabilir. (2) Sendikaların ve sendika birliklerinin tüzükleri, yönetim ve işleyişleri demokratik ilkelere aykırı olamaz.

Toplu Sözleşme ve Grev Hakkı Madde 54 (1)

Çalışanlar, işverenle olan ilişkilerinde, ekonomik ve sosyal durumlarını korumak ve düzeltmek amacıyla toplu sözleşme ve grev hakkına sahiptir. (2) Grev hakkının kullanılması, yalnız ulusal güvenliği, anaysal düzeni, kamu güvenliğini veya bu Anayasanın herhangi bir kişiye sağladığı hak ve özgürlükleri korumak amacıyla yasa ile düzenlenebilir. (3) Yargıçlar, savcılar, silahlı kuvvetler mensupları, polis mensupları ve sivil savunma kilit personelinin grev hakkı yoktur. (4) İşverenlerin hakları yasa ile düzenlenir.

 

Anahtar Kelimeler:
Mustafa AkıncıOHAL
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Huri 2020-03-14 12:19:04

Yarın insanlar ölmeye başlayınca bunun hesabını verebilecek mi bu hükümet? Girnede sokaklar insan dolu

Avatar
:) 2020-03-14 12:00:16

BÖYLE BİR DURUMDA BİLE SİYASİ BEKLENTİLERİNİZ VARYA HERHALDE BU VİRUS KİME GİDECEĞİNİ BİLİR

Avatar
bestami 2020-03-14 12:18:35

bu yazıyı yazan mal herhalde

Avatar
Afferin Bullim 2020-03-14 12:48:37

Haa yaşa, iyi ki aydınlattın toplumu, yoksa mahvedeceklerdi bizi…. FESATÇILAR SİZİ. Tüm dünyayı etkileyen ve doğru tedbirler geç alınınca her hafta 10 katına artış göstererek yayılabilen bir salgın var (İtalya Örneği). Sen kalktın başka şeyler anlatın. Sanki bir okur yazar sensin. Bırakın böyle paranoyak ve şizofrenik davranışları artık. Bu yazılarınızı okuyup farklı düşünebilecek bir sürü insan var. Yönetenler olabildiğince sorumluluk sahibi davranıyor şu anda. Muhalefet yapma zamanı değil şimdi, birlikte hareket edip bu belayı en az zararla atlatma zamanıdır. Bunu yapabilecek toplumsal kapasitemiz olduğunu biliyorsun. Paniklemeye gerek.

Avatar
bestami 2020-03-14 12:27:57

bu haberi yapan mal mı

Misafir Avatar
yurttaş 2020-03-14 13:13:44 @bestami

Daniskası...

Beğenmedim! (1)
Avatar
Babayaro 2020-03-14 15:37:53

Bunlar ölmeyi, bayılmak sanıyor herhalde

Avatar
Polat 2020-03-14 16:52:32

Bre gusuno diger ulkeler coktan bu duruma gecti sen her hade illa muhalefet olsun diye sac,alan

Avatar
Busezon 2020-03-15 06:49:05

Mustafaiadis akincakis
Bana kalırsa hemen acilen kıbris,da parlemento bu rum uşağı ve rum aşıģı akincakisin soyunun araştırılması için araştırma önergesi vermeli.ya ana tarafından ya baba tarafından % 100 rum soyundan geliyor bence

Misafir Avatar
Yazıklar Olsun! 2020-03-15 15:09:59 @Busezon

Hassiktir ordan O...p.nun evladı...Sana alkış tutuyorz..Sende burada bişey yazdın diye sevin Allahın dallaması...

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Mersinli 2020-03-15 15:05:32 @Busezon

Senin ananın olduğu gibi lan dürzü...

Beğenmedim! (0)