14 Aralık 2018 Cuma 12:49
585 Okunma
Bakan Atakan, 2019 projelerini açıkladı

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Atakan, 2019 projelerini şöyle sıraladı:

“Dipkarpaz-Manastır yolu, Ercan Havalimanı yeni terminal bağlantı yolu, Ercan Havalimanı-Atatürk Öğretmen Akademisi arasındaki yol, Mevlevi – ODTÜ bağlantı yolu, Kalkanlı-Gaziveren sahil yolu, Kuzey Lefkoşa Çevre Yolunun Hamitköy bölümündeki ara emri sorununun ortadan kaldırılması yolunda önemli bir adım atılmıştı. Önümüzdeki hafta başı itibariyle bu ara emrinin kaldırılması mümkün olacak. Sonrasında Girne Lefkoşa yolu – Taşkent arası bölümün yapımına geçilecek.

Girne Batı çevre yolu (Alsancak-Lapta) projesi için bölge belediyeleri ile işbirliği içinde başlatılan kamulaştırma koridoru çalışmasına müteakip öteleme ve yapım işlerine geçiş. Girne-Değirmenlik yolu (dağ yolu) projesinin devam eden bölümleri, İskele-Çayırova yolu kalan bölümleri, Lefkoşa-Mağusa yol bakım/tamiri yeni proje, Girne-Lefkoşa yolu bakım/tamir kalan etaplarının hayata geçirilmesi, Dairenin özellikle teknik anlamda imkan ve kabiliyetlerinin arttırılabilmesi için gerekli olan “mühendis”, “mimar”, “kadastro uzmanı”, “teknisyen” gibi eksikliklerin tamamlanabilmesi için tamamlanan münhal çalışmaları hayata geçirilecektir.

Dairenin işletmesinde bir asfalt plantı (üretim tesisi) olmamasının olumsuz etkilerinin lokal uygulamalar, küçük projelerde temin sıkıntısı olarak karşımıza çıkması sorununu ortadan kaldırmak adına Belediyeler Birliği ile iş birliği altında ve gerekli bölgelere kurulum kolaylığı yaratması açısından bir mobil asfalt plantı edinmesi çalışması yapılacaktır.

TC Karayolları Genel Müdürlüğü ile dairemiz arasında yapılan işbirliği protokolü çerçevesinde dairemiz teknik personeline saha ve labaratuvar eğitimi verilmesi çalışmaları başlatılacaktır.Yine bu protokol çerçevesinde dairemizin ihtiyacı olan araçların temini konusundaki çalışma çerçevesinde yollanacak ilk parti araçların teslimatı başlayacaktır. Dairemiz trafik işaret ve yön tabelası üretim atölyesinin imkan ve kabiliyetlerini arttırabilmek adına gerekli makine alımı projesinin ihalesi yapılacaktır.

TC Karayolları Genel Müdürlüğü ile dairemiz arasında imzalanan 2012-2020 KKTC Karayolu Master Planı’nın 2025 yılı kapsayacak şekilde revizesi çerçevesinde başlatılan çalışmaların tamamlanması planlanmaktadır.”

LİMANLAR

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Atakan, Limanlar Dairesinde 2018 yılı Ocak-Kasım ayları içerisinde limanların toplam 4 bin 102 su üstü taşıtlık bir trafiğe hizmet verdiğini, bu süreç içerisinde dairenin 13,538,703.36 TL tutarında gelir elde ettiğini kaydetti.

Gazimağusa Limanı, Serbest Limanı, Girne Turizm Limanında yapılan çalışmaları anlatan Atakan, Liman Otomasyon Sistemi (LİOS) çalışmalarının yoğun olarak devam ettiğini, Gemi Trafik Yönetim Sistemi (VTS) projesi çerçevesinde ana yönetim merkezinin oluşturulması ve VTS kulelerinin kurulumu çalışmalarının devam ettiğini, K.T. Kıyı Emniyeti Şti. koordinasyonu altında yürütülen çalışmalarda önemli mesafe kat edildiğini ve sistemin 2019 yılı ilk çeyreği içinde hayata geçirilmesinin öngörüldüğünü kaydetti.

Atakan, 2019 yılı projelerini de şöyle sıraladı:

“Bir ‘Denizclik Otoritesi’ oluşturulması düşüncesi çerçevesinde tamamlanan çalışmalar sonrası tasarı meclise sevk edilecektir.Gazi Mağusa Limanı ve Girne Limanlarının Kamu-Özel ortaklığı modeli ile yenilenmesi, çağdaş ve modern bir hale getirilmesi düşüncesi çerçevesinde tamamlanan şartnamelerin hukuki görüş sürecinin bitmesi ile birlikte ihale aşamasına getirilip gerekli ihalelerin 2019 yılı içinde yapılması planlanmaktadır.

Girne ilçe sınırları içerisinde 2, Güzelyurt ilçe sınırlarında ise 1 marina yapımı için başlatılan çalışmalar çerçevesinde gelen başvuruların değerlendirilmesine müteakip anılan yerlerin inşa sürecine geçilecektir.

Gazi Mağusa Limanı ihalesine paralel olarak yük elleçleme kabiliyetlerinin ve rıhtım kapasitelerinin arttırılması ile birlikte Girne Limanı’nın yük taşımacılığından arındırılarak sadece yolcu taşımacılığının yapılacağı bir limana döndürülmesi çalışması başlatılacaktır.

Oluşturulacak Denizcilik Otoritesi altında hizmet verecek liman başkanları, kılavuz kaptanlar, gemi sicil sörvey amiri ve benzeri eksik kadroların tamamlanması için başlatılan münhal çalışmaları tamamlanacaktır.”

UÇUŞLAR

Sivil Havacılık Dairesi çalışmalarını da anlatan Atakan, 2018 yılı Ocak – Kasım ayları arasında;22 bin 334 Tarifeli uçuş, bin 715 Charter uçuş, 695 Özel uçuş olmak üzere toplam 24 bin 744 uçuş gerçekleştirildiğini kaydetti. Atakan, yine bu süre zarfında; tarifeli uçuşlar ile gelen 3 milyon519 bin 450 yolcu, Charter uçuşlar ile gelen 218 bin 972 yolcu, özel uçaklar ile gelen bin 645 yolcu olmak üzere toplamda 3 milyon 740 bin 67 yolcuya hizmet verildiğini ifade etti.

2018 yılı Ocak – Kasım ayları içerisinde Ercan Kule ve Sivil Havacılık Dairesi’ne bağlı Hava Trafik Kontrolörlerinin 202 bin 72 transit trafiğe de yönlendirme hizmeti verdiğini ifade eden Atakan, şöyle devam etti:

“Sivil Havacılık Dairesi’nin genel anlamda yeniden yapılandırılması, günün gerekliliklerine uygun yasa ve donanımlara haiz bir yapıya kavuşturulması amacı ile başlatılan çalışmalar tamamlanmıştır.

Ülkemizde sivil havacılığın geliştirilmesi amacı ile ülkemiz vatandaşlarının sahip oldukları ve/veya kiraladıkları uçaklarla Ercan-Ercan olarak adlandırdığımız iç uçuşların daha kolay, havacılık anlamında daha az formalite olması için gerekli düzenlemeler tamamlanmıştır.KKTC hava sahası içinde gerektiğinde eğitim, gerektiğinde serbest uçuş yapılabilmesi için bir hava sahası dedikte etme yönünde ilk defa bir çalışma yapılmış ve gerekli onayların alınabilmesi için ilgili muhataplar ile paylaşılmıştır.

Sivil Havacılık Dairesi altında yer alan Ercan İtfaiye birimi için uzun süredir ötelenen, yapılmayan münhal çalışması yapılmış ve itfaiyemize alınan yeni 28 personel ile hem itfaiye birimimiz daha sağlıklı hizmet verebilecek bir seviyeye taşınmış hem de yeni Ercan Havalimanı açılışı ile geçeceğimiz kategori 9 seviyesine hazır hale gelme çalışmaları tamamlanmıştır.

Uzun bir süredir üstüne düşülmeyen “dış ilişkiler” bu dönemde yeniden gündeme alınmış ve dairemiz ile TC Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve TC Devlet Hava Meydanları İşletmeleri arasında işbirliği süreci başlatılmıştır.

Yine uzun bir süredir ötelenen eğitim programları, konferanslara katılım ve benzeri bilgilendirici organizasyonlarda temsiliyet bu dönemde kurulan ilişkiler ile yeniden başlatılmış ve dairemiz altında yer alan teknik personellerimiz, itfayecilerimiz, hava trafik kontrolörlerimiz birçok eğitim çalışmasına, hizmet içi eğitim konferanslarına ve benzeri faaliyetlere katılım sağlanmıştır.

Nisan ve Mayıs aylarında Türkiye Cumhuriyeti DHMİ işbirliği ile SMART sistem tazeleme eğitimi verilmiştir.

Ülkemiz üniversiteleri ile yapılan işbirliği çerçevesinde Girne Amerikan Üniversitesi, Akdeniz Karpaz Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Lefke Avrupa Üniversitesi ve Doğu Akdeniz Üniversitesi öğrencilerinin Sivil Havacılık Dairesi bünyesinde yaz dönemi stajlarının yapılması sağlandı.

Ekim ayı içerisinde Adana İncirlik Üs bölgesinde gerçekleştirilen bölge havacılık sorunları eğitim konferansına katılım sağlanmıştır.

Kasım ayı içerisinde Ankara Esenboğa Havalimanı ATC binasında gerçekleşen SMART eğitim konferansına katılım sağlanmıştır.

Kasım ayı içerisinde TC Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü işbirliği ile Nexsis Geomatics firması tarafından ülkemiz hava trafik kontrolörlerine Drone eğitimi verilmiştir.

Kasım ayı içerisinde yine ülkemiz hava trafik kontrolörlerine Antalya Havalimanı yerleşkesi içinde RNAV Area Navigation yaklaşma ve hassas yaklaşma eğitimi verilmiştir.

Ercan Havalimanı terminal binası ve mevcut Ercan yerleşkesi içinde genel havacılık güvenlik kuralları çerçevesinde yapılan iç denetimler sonucu gerekli düzenlemeler yapılmış, uzun bir süredir üzerine düşülmeyen aksaklıklar giderilmiştir.”

HAVA TRAFİK KONTROLÖRLERİ

Atakan, 2019 yılı içinde Sivil Havacılık Dairesi’ni çağın gerekliliklerine uygun, gerek yasası gerek teşkilat yapısı ile gelişen havacılık sektörüne hizmet verebilecek bir yapıya kavuşturacak yasal düzenleme çalışmasının tamamlanması hedeflendiğini ifade ederek, “Dairemize bağlı Hava Trafik Kontrolörlerinin karşı karşıya olduğu sorunların giderilmesi amacı ile başlatılan çalışmaların tamamlanması planlanmaktadır” dedi.

Hava Trafik Kontrolörlerinin özellikle sınav ve sonrasında eğitim süreçlerinde karşılaştıkları sıkıntıları aşmak adına TC Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile başlatılan çalışmalar çerçevesinde KKTC vatandaşlarına özel uygulanması planlanan sınav yapısının hayata geçirileceğini ifade eden Atakan, ülkede de gelişen “Genel Havacılık” konusunda gerek özel uçuşların gerekse özel uçak sahiplerinin ayrı bir yapı tarafından regüle edilmesi prensibi çerçevesinde yaratılması planlanan “Genel Havacılık Terminali”ninhayata geçirileceğini kaydetti.

POSTA  VE 2019 PROJELERİ

Atakan, Posta Dairesinin 2018 yılı Ocak-Kasım ayları arasında;1,895,390 adet posta alımı, 621,217 adet posta gönderisi, 32,551 adet koli/ufak kargo alımı, 8,919 adet koli/ufak kargo gönderisi yaptığını kaydetti.

Yine 2018 yılı Ocak-Kasım ayları arasında; 38,019,693.60 TL Damga Pulu, 819,699.48 TL Posta Pulu satışı gerçekleştirildiğini belirten Atakan, 2018 yılı Ocak-Ekim ayları arasında 4 anma pul serisi yayımlandığını, bu serilere ait ilk gün zarfları ve ilk gün damgalarının tedavül edildiğini belirtti.

Yıllık uygulanan pul emisyon programı çerçevesinde 2018 yılı içinde toplam 6 pul serisi basılıp tedavül edildiğini ifade eden Atakan, bu dönem içerisinde yenilenen ve otomasyona bağlanan şubelerle birlikte ada genelinde hizmet veren toplam 37 posta şubemizden 19 tanesi otomasyon sistemine dahil edildiğini kaydetti.

Atakan, 2019 projelerini de şöyle sıraladı:

“TC PTT A.Ş. ile imzalanan protokol çerçevesinde KKTC Posta Dairesi ekipman iyileştirme çalışmaları çerçevesinde muhtelif dağıtım aracı ve motorsiklet teslimatları yapılacaktır.Halen ADSL sistemi ile birbirine bağlı olan şubeleri fiber optik hatlar ile bağlama yönünde yapılan proje hayata geçirilerek hem otomasyon yapısı daha da güçlendirilecek ve hızlanacak hem de otomasyona bağlı şube sayısı arttırılacak.Şubelerimizde yer alan jeneratör eksikliklerinin giderilmesi için hazırlanan proje çerçevesinde ihale süreci hayata geçirilecek.TC PTT A.Ş. ile imzalanan protokol çerçevesinde e-ticaret alanında oldukça yaygın bir kullanıcı kitlesine sahip olan PTT-AVM sitesi üzerinde ülkemizde üretilen ürünlere ait bir bölüm yer alacak. Bu alanda KKTC’de üretilen birçok ürün sergilenebilecek ve 14 farklı ülkedeki kullanıcılar tarafından satın alınabilecek. Dünya genelinde artan bir ilgi gören e-ticaret uygulamaları sonucu artan paket/koli/kargo gönderi trafiğinin daha sağlıklı, hızlı ve güvenli yapılmasına olanak sağlayacak bir Posta İşleme Merkezi kurulması yönünde yapılan projenin hayata geçirilmesi için gerekli ihale süreci hayata geçirilecek.Uzun süredir dairenin ihtiyaç duyduğu posta memurları konusunda tamamlanan çalışmalar çerçevesinde münhaller açılacak.Posta Dairesi personellerinin dünyanın diğer ülkelerindeki posta idareleri çalışanları gibi tek tip üniforma sahibi yapılması konusunda TC PTT A.Ş. ile yapılan çalışmaların tamamlanıp bu uygulamanın hayata geçirilmesi planlanmaktadır.”

TELEKOMÜNİKASYON

Telekomünikasyon Dairesi icraatlarını da anlatan Atakan, 2018 yılı Ekim ayı itibariyle Telefon Dairesi’nin toplam 85,350 (PSTN) ve 19,577 (PRI) olmak üzere 104,927 ses abonesine sahip olduğunu, bunlara ek olarak 18,678 xDSL abonesinin mevcut olduğunu kaydetti.

Yine 2018 yılı Ekim ayı sonu itibariyle Telefon Dairesinin toplamda 90,407,406 dakikalık giden trafiğe ev sahipliği yaptığını, bu toplamın 51,081,525 dakikasının şebeke içi trafik olarak kaydedildiğini ifade eden Atakan, daireye yapılan yatırımların bilgisini verdi.

Dairede çalışmaların sürdüğünü, dairenin mevcut 632 km’lik fiber optik altyapısına 29,7 km’lik yeni bir hat eklendiğini, ek olarak Kıb-Tek’e ait ve yine daire tarafından kullanılan 250 km’lik hattı mevcut olduğunu ifade eden Atakan, buna DSİ’nin döşediği 700 km’lik hattın devralınması ile ada genelinde efektif bir ring kurulması yönünde ciddi adımlar atıldığını ve devir sözleşmesinin imza aşamasına getirildiğini kaydetti.

Atakan, 2019 yılı içerisinde dairenin enerji sistemleri bakım ve onarım işlerini içeren ve tamamlanan projenin ihalesi,Santral binaları bakım ve onarım işleri ile ilgili tamamlanan projenin ihalesi, Santral cihazları alımı ile ilgili tamamlanan projenin ihalesi,Transmisyon cihazları alımı ile ilgili tamamlanan projenin ihalesi, Telefon otomasyon yeniden yapılandırma projesinin ihalelerinin hayata geçirileceğini kaydetti.

Dairenin uzun süredir ötelenen teknik personel eksikliğini giderebilmek adına hazırlanan “Teknisyen” ve “Mühendis” münhallerinin ilan edileceğini ifade eden Atakan, şöyle devam etti:

“Özellikle yüksek hızlı internet servis yapısının oluşması ve kalite seviyesinin sağlanması için ülke fiber optik altyapısına daha fazla yatırım yapılması kararlılığı 2019 yılında da devam edecektir. Buna paralel olarak daire tarafından bu alanda daha efektif hizmet verilmesi için gerekli olan SLA seviyelerine uygun bir yapılanma da hedeflenmektedir.

Dairenin mevcut bakır tel altyapısının fiber optik altyapıya çevirilmesi noktasında hazırlanan proje hayata geçirilecektir.

Dairenin daha sağlıklı bir yapı içerisinde hizmet verebilmesi adına altyapı ve üstyapı faaliyetlerinin ayrıştırılması ve kamu-özel ortaklığı içeren bir yapılanma oluşturulması doğrultusunda başlatılan çalışmaların 2019 yılı içerisinde tamamlanması planlanmaktadır.”

PLANLAMA VE İNŞAAT

Tolga Atakan, 2018 yılı Ocak-Kasım ayları arasında Planlama ve İnşaat Dairesinin 47 tanesi tamamlanmış 11 tanesi devam etmekte olan 38,606,397.59 TL tutarında toplam 58 proje yürüttüğünü ve kontrolörlük görevlerini ifa ettiğini kaydetti.

Atakan, 2019 yılı içerisinde başlıca hedeflerinin bu yıl içerisinde çalışmalarını tamamladıkları yeni münhaller ile dairenin teknik kapasitesini, denetim imkan ve kabiliyetlerini arttırmak olacağını ifade etti.

T İZİNLERİ

Atakan, Trafik Dairesinin altında yer alan İzin Kurulu Sekreterliği bünyesinde verilen taksi, turistik araç, minibüs, otobüs ve benzeri araçları kapsayan ve kamuoyunda “T izni” olarak bilinen izinlerin belli bir kriter çerçevesine oturtularak alınabilmesi hususunda başlatılan çalışmaların tamamlandığını ifade etti.

Buna paralel olarak geçmiş yıllarda kuralsız, gelişigüzel ve partizanca dağıtıldığını savunduğu izinlerin mercek altına alınarak usulsüzlük tespit edilenlerin iptal edildiğini ifade eden Atakan, yine geçmiş dönemlerde verilen ve usulsüzlük tespit edilen kiralık araç işletme izinlerinin de iptal edildiğini kaydetti.

2018 yılı Ocak-Kasım dönemi içerisinde toplam 964 turistik otobüs/minibüs izni, kiralık Z izni, okul otobüsü, personel otobüsü içeren iznin iptal edildiğini ifade eden Atakan, şöyle devam etti:

“Yine aynı dönemde 2,297 mesleki sürüş ehliyeti isdar edilmiştir.Sürüş ehliyetleri biriminde 2018 yılı Ocak-Kasım ayları arasında 59,838 ehliyetlik işlem yapılmıştır.Seyrüsefer ve Ruhsatlandırma biriminde Ocak-Kasım ayları toplamda 10,583 yeni kayıt, 144,980 seyrüsefer çıkarma ve 35,199 devir işlemi gerçekleşmiştir.K.T. Kiralık Araç İşletmeciler Birliği ile işbirliği içinde ülkemizde faaliyet gösteren kiralık araç sektörünün belli bir düzene kavuşması, standart belirlenmesi ve sektöre bir düzen getirilmesi için yapılan çalışmalar tamamlandı.Ülkemizde toplu taşıma alanında faaliyet gösteren otobüs, minibüs ve benzeri araçların tabi oldukları güzergah izinlerinde oluşan belirsizlikler ortan kaldırıldı, gerekli düzenlemeler yapıldı ve tespit edilen usulsüzlükler sonrası bazı güzergah ve işletme izinleri iptal edildi.Bugün bile kimin ne amaçla yaptığı belli olmayan ve yasa ile çelişen kiralık araç plaklarının Z harfinin sonda olduğu beyaz zeminli plaka uygulaması kaldırılarak yeniden Z harfinin başta olduğu kırmızı zeminli plaka uygulamasına geçildi.Ülke genelinde 2017 yılında geçilen beyaz zeminli, AB uyumlu plaka sistemi son uygulama tarihi öne çekilerek 31 Ocak 2019 tarihine alınmıştır.

Yürürlükte olan ve günümüz gerekliliklerinden çok uzakta olan 50/2000 Trafik Yasası baştan aşağı güncellendi. Yasa içinde tanımı hiç olmayan veya tanımı muğlak olan ağır vasıtalar dünyanın kullanmakta olduğu standartlar çerçevesinde sınıflandırıldı. Yine tanımı eksik olan otobüs, körüklü otobüs, minibüs gibi araçların sınıflandırıldığı. Gün geçtikçe kullanımı artan elektrikli araçların unutulmadığı kısacası günün tüm gerekliliklerini içeren kapsamlı bir çalışma hayata geçirildi ve yasal değişiklikler tamamlandı.

Dairemiz altında yer alan Araç Kayıt ve Ruhsatlandırma birimi ve Sürüş Ehliyetleri birimi eski KTHY binası olarak bilinen binalara taşınarak daha modern ve daha çağdaş bir yapıda hizmet vermeye başladı.

Sabit hız radar cezalarının dağıtımı konusunda yaşanan sorunları aşmak adına yenilenen dağıtım ihalesi sonuçlanmış ve radar cezalarının daha hızlı bir şekilde cezaya maruz kalan vatandaşlara dağıtımı sağlanmıştır.

Mevcut trafik cezalarının güncelleme çalışması tamamlanmıştır. Bu çalışma çerçevesinde günümüz şartlarında geçerliliği kalmayan bazı cezalar yürürlükten kaldırılmış, bazı cezalar günümüze uygun hale getirilmiş, bazı cezaların ise daha caydırıcı hale getirilme çalışması tamamlanmıştır.

İlk etapta deneme amaçlı olarak getirtilen ve belirlenecek 6 noktaya monte edilecek ‘kırmızı ışık’ ihlal tespit kamerası bu yıl bitmeden devreye alınacak. Aynı zamanda şerit ihlali ve benzeri suçları da tespit edebilecek bu sistemlerin olumlu sonuçlar vermesi halinde ilerleyen dönemde bütün kavşaklara koyulması çalışması yapılacak.

Ülke genelinde bölgeden bölgeye farklılıklar gösteren hız kasisleri konusunda AB standartları çerçevesinde bir çalışma yapıldı. Oluşturulan hız önleyici kasis standartları 28 belediyemize bildirildi.

TC ve KKTC sürüş ehliyetlerinin karşılıklı olarak tanınması ve çevrilmesi konusunda başlatılan çalışma sonuçlanmış ve geçtiğimiz hafta itibariyle tamamlanan mutabakat paraf aşamasına gelmiştir.

Bakanlığımız ile TC Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ortak Kara Ulaştırması Karma Komisyonu ortak toplantısı gerçekleştirildi. Komisyon toplantısında en son 2010 yılında yapılan toplantıdan bugüne yapılanlar ve çözüm bekleyen sorunlar irdelendi. Türkiye limanlarına gelen ve varış noktası KKTC olan millileşmiş yüklerin KKTC plakalı araçlar tarafından taşınabilmesine izin verilmesi, Türkiye’nin çeşitli noktalarından alınarak KKTC’ne taşınacak olan parsiyel yüklerin gümrükleme işlemlerinin Mersin ilinde yapılması nedeniyle güzergah üzerindeki karayolu denetimlerinde cezalara maruz kalınması, Türkiye’ye girişte KKTC plakalı araçlarda kaçak eşya yakalanması gibi durumlarda şöförün cezalandırılmasının yanı sıra aracın da bağlanması, tamir veya bakım amacıyla Türkiye’ye giden KKTC plakalı otobüslere uygulanabilecek özel izin prosedürleri ve ülkemiz taşımacılarının yaşamakta olduğu diğer sorunlar masaya yatırıldı. Komisyon 2019 yılı Şubat ayında yapacağı bir sonraki toplantıya kadar bu konularda çözüm çalışması yapacak.

Ülkemize okuma ve/veya çalışma amacı ile gelen yabancıların ikamet süreleri boyunca araç kullanma amacı ile mensubu oldukları ülkenin sürüş ehliyetini direkt ülkemiz ehliyetine çevirme uygulaması değiştirildi. Bu çerçevede ehliyet çevrimi yapmayı talep eden herkesin soldan akan trafik gerekliliklerini içeren bir intibak eğitimi alması çalışması yapıldı.

Ülkemizde faaliyet gösteren şoför okullarının etkin bir şekilde denetlenmesi için oluşturulan denetleme heyeti çalışmaya başladı.

Ülkemizde uygulanan sürüş ehliyeti sınav müfredatının güncelleştirilmesi çalışması tamamlandı.

Yıl içerisinde kaçak taşımacılık başta olmak üzere işletme izinleri, mesleki sürüş ehliyetleri ve benzeri eksikliklerle mücadele kapsamında sık sık denetimler yapılmıştır. Sektör temsilcilerinin de katılımı ile Polis Genel Müdürlüğü işbirliği içerisinde gerçekleştirilen bu denetimlerde Ocak-Ekim arası toplamda 265 araç cezai yaptırıma tabi tutulmuştur.

Ülke genelindeki trafik sinyalizasyon sisteminin tek elden yönetimi konusunda yapılan çalışmalar tamamlandı.

İzinlendirme ve Denetleme şubesi altında geçilen otomasyon sistemi daha da geliştirilerek işletme izinleri artık direkt sistem üzerinden üretilmeye ve bu alandaki bekleme süreleri ortadan kaldırılmaya başlanmıştır.

Ada genelinde ciddi bir kaosa neden olan geçmişin hatalı uygulamalarından biri olan ve halk arasında ‘turistik’ olarak bilinen işletme izninin özellikle taksici esnaf üzerinde yaratmış olduğu olumsuz etkiyi minimize etmek adına ilk defa ilçe bazında bölgesel izin envanter çalışması yapılmıştır.

Yine bu dönemde ‘durak aktarma’ işlemi olarak bilinen bir taksinin bağlı bulunduğu köy veya duraktan bir başka durağa bakanlığın insiyatifi ile sorgusuzca yapılması işlemi durdurulmuş, bu ve benzeri uygulamada duraktaki taksicilerin görüşleri belirleyici olmuştur.

Eğitim Bakanlığı ile ortak oluşturulan bilgi havuzu uygulaması ile işletme izni veya güzergah izni olmayan toplu taşımacıların öğrenci taşıma sözleşmesi yapamamaları sağlanmış böylelikle geçmiş yıllara kadar kamu maliyesinden çıkan mükerrer ödemeler, uygun olmayan ödemelerin önü alınmıştır.

Araç plaka imalatçılarının denetlenmesi ve standardizasyon çalışması yapılması için bir denetim birimi oluşturuldu. Bu çerçevede belirtilen standartlar dışında imalat yapan noktalara yaptırım getirilmesi, mükerrer plaka çıkarılması ve benzeri suistimaller için kayıt zorunluluğu getirilmiştir. Sonraki adımda ortak portal üzerinden erişim aşamasına geçilecektir.

Gelişen teknoloji ve bu teknolojik gelişimin denetleme ve trafik güvenliğinin arttırılmasına yansımalarını takip ve uygulama anlamında çağı yakalama düşüncesi ile Trafik Dairesi teknik personellerinin bu alanlardaki eğitim çalışmalarına katılımı sağlanmıştır.”

2019 PLANLAMALARI

Atakan, 2019 yılına yönelik planlamaları ise şöyle sıraladı:

“Trafik Dairesi bünyesinde bulunan Araç Kayıt ve Ruhsatlandırma birimi, Sürüş Ehliyetleri birimi, İzinlendirme ve Denetlendirme şubesi, Trafik Hizmetleri şubesi ve İzin Kurulu sekreterliği birimlerini tek çatı altında toplayacak, bunun yanı sıra şöför okullarının gündüz ve gece eğitimlerini verebilecekleri ve ayrıca sürüş sınavlarının yapılabileceği geniş bir parkurun yer alacağı bir Trafik Yerleşkesi’nin tamamlanan projesinin ihalesi yapılacak.

Mevcut sabit hız radarlarının, Polis araçlarında yer alan mobil hız radarlarının entegrasyonunu sağlayacak ve daha önceden kaynağı hazırlanan yazılımın sipariş işleminin tamamlanması ile ada genelindeki hız tespit radarlarının entegrasyonu sağlanmış olacak.

2019 yılı içerisinde yürürlüğe girecek 4 yeni tüzük ile birlikte artık dünyanın kullandığı sınıflamalar üzerinden verilecek yeni sürüş ehliyetlerimizin standart çalışmasını tamamladık. Bir çok kişisel veriyi barındırma kapasitesine haiz olacak bu çipli ehliyetlerin özellikle denetim aşamasındaki bir çok eksikliği gidereceğini öngörüyoruz.

2018 yılı içerisinde teknik ve hukuki altyapısını tamamladığımız otobüs ve ağır vasıtalar için zorunlu hale getirilecek olan ‘takograf’ uygulamasının ihalesini 2019 yılı ilk çeyreği içinde gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Tamamlanan çalışmaların TC Maliye Bakanlığı ile karşılıklı olarak paraflanması sonrası hayata geçecek olan on-line seyrüsefer portalına dahil edilecek uygulamalar ile vatandaşlarımızın 7/24 hem seyrüsefer yenileme, hem sigorta işlemlerini hem de araç muayene randevularını takip edip işlem yapabilecekleri ortak bir aplikasyon çalışması hayata geçirilecek. Bu çerçevede hem zaman hem de evrak tasarrufu hedefleniyor. Ayrıca oluşturulacak ortak portalın devletin diğer birimleri ile de paylaşılmasıyla birimler arası etkin bir ağ kurulması hedeflenmektedir.

Seyrüsefer işlemini yaptıran araçların takibini kolaylaştırmak adına araç plakalarına uygulanacak indikatörlerin başlayan teknik ve hukuki çalışması devam edecek.

Elde yazılan ve zaman zaman sorunların yaşanmasına neden olan araç ruhsatlarının boyutunun küçültülmesi, basılı ve dayanıklı malzemeden imal edilmesine yönelik tamamlanan çalışmalar sonrası ilgili ihale süreci başlatılacak.

Engelli vatandaşlarımızın araçlarına uygulanacak ve bakanlık tarafından yaptırılıp dağıtılacak tek tip indikatörlerin basım işlemlerine geçilecek.

Devlet bünyesinde yer alan tüm resmi hizmet araçlarının (RHA) denetlenebileceği gerek görev dışı kullanımları engelleyecek gerekse daha verimli ve tasarruflu kullanımı sağlayacak ‘RHA Takip Sistemi’nin teknik ve hukuki altyapısı tamamlanmasına müteakip kurulum faaliyetlerine geçilecektir.

Taksi ve benzeri kamu taşıma araçlarında taksimetre uygulaması ile entegre çalışacak ‘Smart Taksi’ uygulamasının ülkemize kazandırılması ile şöför veya tanımlı şöförlerin dışında biri tarafından kullanılması mümkün olmayan işletim sistemi zorunlu hale getirilecektir. Bu sayede sektörün kangreni olan ‘kaçak taşımacılık’ ve gerçek anlamda ‘ehil’ olmayan şöförlerin bu hizmeti vermesi engellenecektir. Ayrıca bu sistem online aplikasyonlarla destekleneceğinden herhangi bir lokasyonda taksi hizmetine ulaşım kolaylaşmış olacaktır.

Ülke çapındaki ağır vasıtaların, kamu araçlarının ve devlet araçlarının koordinasyonunu sağlayacak ‘Ulaşım Koordinasyon Merkezi’ kurulumu çalışmaları hızlandırılacaktır.

Ülke genelinde hayata geçirilecek Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) bünyesinde yer alacak olan plaka takip sistemlerine ek olarak ilki geçen yıl kurulan ve 2019 yılı içerisinde de hayat geçirilecek 9 adet T serisi sabit radar ile 7/24 plaka üzerinden araç takibi yapılabilecek.”

Anahtar Kelimeler:
Tolga Atakan
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yurttaş 2018-12-14 13:24:21

dilin kemiği yok ...

Misafir Avatar
nnn 2018-12-14 16:25:40 @yurttaş

aynen öyle... sn.bakan ciglos mu talihsizlik dediniz... her ölüm talihsizlik ama...talihsizlik... 400lük koruge boru ile arkları menfezleri körlemek mi talihsizlik... arklara döşenen borular beton gömlekleme değil de kemirilen asfaltla gömleklenmiş... yarın başka bi yağmurda o borular kalkıp/havalanıp bi arabaya çarpıp can alınca yine mi talihsizlik olacak

Beğenmedim! (2)
Avatar
CEVAP 2018-12-14 14:14:39

YAPMA SEN DOĞRU DZGÜN YAPAMIYON MADEM HİÇBİŞEY YAPMA

Avatar
nnn 2018-12-14 16:02:21

kolay gelsin.. aman ha drenaj işine önem verin, bilen adamlarla çalışın bir daha ülkeyi yasa boğmayın.. bi de ricam kendi hatanızı özele atıp ta başkasını katil yerine koydurtmayın...

Avatar
vatandaş 2018-12-14 14:39:44

Bence neyi tutsanız elinizde kaldı ubpden sonra. Birçok da talihsizlik yaşadınız. Devam edin. Biz çok çalıştığınızı biliyoruz.

Avatar
dervis 2018-12-14 17:36:35

bugune kadar gelmis gecmis diger hukumetlerin ulastirma bakanlari..umarim okuyunca biz bunlari neden yapmadik diye utanmissinizdir..
burda da bu icraatlari begenmeyip atip tutan, partleri hukumette olamadigi icin kuyruk acilari bir turlu gecmek bilmeyen, vatanseverlikten birhaber partizanlar..size de akil ve izan..

Avatar
Yalancı çoban 2018-12-15 09:11:53

hheeeeee. konuyu saptırt. Ölenlerin alileleri kan ağlıyorr kkaaannnn