banner40
22 Ekim 2018 Pazartesi 13:23
Cenevre’de yapılacak Parlamentolararası Birlik Toplantısı’na Meclis’ten heyet katılacak

Bu bölümde, Meclis Başkanlık Divanı’nın Cenevre’de yapılacak Parlamentolararası Birlik Toplantısı’na Meclis’ten bir heyetin katılması bilgiye sunuldu. Heyet CTP milletvekili Fikri Toros, UBP milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu ve HP milletvekili Erek Çağatay’dan oluşacak. Karar oybirliğiyle kabul edildi.
 

ANGOLEMLİ
Söz alan TDP milletvekili Hüseyin Angolemli, her partiden bir kişinin heyetlerde yer almasının önemli olduğunu söyleyerek, her siyasi partiden bir kişinin toplantıya katılması gerektiğini belirtti. Bu kez bu şekilde olmamasından üzüntü duyduğunu söyleyen Angolemli, nedenini sordu. 
 

ULUÇAY
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, heyetin iki toplantıya birden katılacağını, Avrupa Parlamentosu’na gidecek heyetin tasarruf tedbirleri gereği Parlamentolararası Birlik Toplantısı’na da gitmesi kararının alındığını ifade etti. Uluçay, önümüzdeki yıl her siyasi partiden bir kişinin toplantıya katılacağını dile getirdi. 
 

TÖRE
UBP milletvekili Zorlu Töre Avrupa’da yapılacak toplantıların önemli olduğunu ancak bu temsiliyetler yapılırken Meclis’in nisap sorununun da göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi. 
Töre, YDP’nin de Avrupa’daki toplantılara katılması gerektiğini belirtti. 
 

ARIKLI 
YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı geçen hafta yaşanan nisap problemine toplumdan tepki geldiğini, hükümetin muhalefeti nisap vermemekle suçladığını söyleyerek, geçmişten örnekler verdi.
Beş kez nisaba yardımcı olduklarını dile getiren Arıklı, bir milletvekilinin ise menfaat ve talepler karşılığında nisap verdiklerini iddia ettiğini söyledi. 
Nisap verdikleri bir toplantıda onay vermedikleri Tohumculuk Yasası’nın geçirildiğini de söyleyen Arıklı, “Bu hassasiyetimizi göz önünde bulundurmadınız. Israrla geçirdiniz bizi zor durumda bıraktınız” dedi. 
Arıklı, nisap konusunda artık destek vermeyeceklerini ifade etti. 
 

ŞAHALİ 
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali de, Tohumculuk Yasası’nın geçmemesi nezaket talebinin kaynak ve mesai kaybına yol açacağını söyledi. 
Şahali, yasanın tüm çevrelerin duyarlılığını dikkate alacak bir biçimde yeniden düzenlendiğini ifade etti. 

banner41
Yasanın AB Uyum Yasaları çerçevesinde ele alındığını dile getiren Şahali, sertifikalarla ilgili hükümleri düzenlediğini, sertifikalı demenin yapay veya GDO’lu demek olmadığını tohumları belgelendirme amacı taşıdığını belirtti. 
 

CANDAN
CTP milletvekili Armağan Candan, yasa tasarısının görüşülmesi sırasında Arıklı’nın görüşlerini aktardığını, yasanın tekrar görüşülerek dört ayrı maddenin üzerinde çalışıldığını söyledi. 
Yerel tohumların korunması, GDO’lu ürünlerin ülkeye girişine izin verilmemesi konusunda da çalışma yapıldığını dile getiren Candan, taslağın değiştirildiğini, bazı yorumların ilk hali dikkate alınarak yapıldığını belirtti. 
Candan, öneri yapılması halinde bunları ele almaya hazır olduklarını ifade etti. 
 

TOPAL
HP milletvekili Hasan Topal ise, nisap konusuna değinerek, Meclis’e çalışmak için girdiklerini, bazı siyasi partilerin bu olayı kan davası haline getirdiğini bunun hoş bir durum olmadığını söyledi. 
Topal, nisap sorununa halkın ciddi tepkide bulunduğunu belirtti. 
Topal nisap sorununa yönelik iç tüzükte değişiklik yapılabileceğini ifade etti. 
 

ERHÜRMAN
Başbakan Tufan Erhürman, “Unutmayın ki Meclis’te nisap sorunu ile ilgi Anayasa önerisi hazırlanmıştı. En önemli maddelerden biri de nisapla ilgiliydi” dedi. 
Meclis’in açılmasının hem iktidar hem de muhalefetin görevi oluğunu, üçte birin yeterli olmasının dünyada kabul gören bir uygulama olduğunu söyleyen Erhürman, önerinin geçmediğini belirtti. 
Erhürman, Anayasa değişikliğinin geçmemesinin önemli bir hata olduğunu söyledi. 

Arıklı’nın hatırlattığı 2016 yılına ait bir konuşmasının özetini yapan Erhürman, o gün KTHY personeline ilişkin bir yasa önerisinin tartışıldığını anımsattı. 
Erhürman, o dönemde yasa önerisi ile ilgili hükümetin küçük ortağı DP’nin salonu terk ettiğini, CTP’nin muhalefet olmasına rağmen yasa önerisinin geçmesi için Cumhuriyet Meclisi’nde kaldığını ve önerinin geçtiğini söyleyerek, o konuşmasının bu olay üzerine yapıldığını hatırlattı. 

Başbakan Erhürman, bugün yaşananla verilen örneğin farklı olduğunu söyledi. 
Kimin ne yaptığının açıkça ortada olduğunu dile getiren Erhürman, geçmişte ne olduğunu olaylar karıştırarak anlatılmasının bu tür yanlış anlaşmalara yol açtığını kaydetti. 
Meclis çalışmalarında muhalefetin nisaba destek vermemesi uygulamasının, Meclisin çalışmalarını tıkadığını, bu düzenlemenin değiştirilemediğini dile getiren Erhürman, muhalefetten nisaba yönelik özel bir talebi olmadığını, herkesin istediği şekilde davranabileceğini söyledi. 

banner22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31