14 Kasım 2018 Çarşamba 13:27
Denktaş:KKTC bugün sadece bizlerin değil gelecek nesillerimizin de en güçlü teminatıdır

Maliye Bakanı ve Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı nedeniyle mesaj yayımladı.

Denktaş mesajında:

“17 Haziran 1983 tarihinde Kıbrıs Türk Federe Devleti Meclisinin, Kıbrıs Türklerinin Self Determinasyon Hakkını ilan etmesinin ardından 15 Kasım 1983’de kuruluşu Mecliste oy birliğiyle ilan edilen Cumhuriyetimizin bugün 35.yılını kutlamaktayız.

Bağımsızlık bildirgesinin önsözü bölümünde, Kıbrıs Türk halkının “Aynı adada yanyana yaşamaya mecbur bulunan bu iki halkın aralarındaki bütün sorunları, eşit düzeyde müzakerelerle, barışçı adil ve kalıcı bir çözüme ulaşmalarının mümkün ve zorunlu olduğu görüşüne sımsıkı bağlı” olduğunun altı çizilerek, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilanının iki eşit halk arasında ortaklığın bir federasyon çatısı altında yeniden kurulmasını ve sorunların çözülmesini engellemeyip, kolaylaştırabileceğine” olan inanç samimi bir şekilde ifade edilmişti.1983 yılında Cumhuriyetimizin kuruluş bildirgesinde yer alan “Kıbrıs Türk Halkı, yıllardan beri, içtenlikle iki kesimli federal bir çözüm çerçevesinde iki halkın eşit ortaklığına dayanacak bir düzenin yeniden kurulmasına çalışmıştır” ifadesinin üzerinden bir 35 yıl daha geçmiş ancak Kıbrıs Rum tarafı hala ayni tutumunu sürdürmeye devam ederek, Kıbrıs Türklerine masa başında “federal çözüm” hedefiyle zaman kaybettirmiş, kaybettirmeye devam etmektedir.
Kıbrıs Rum liderliğinin son yaptığı açıklamalardan da görülebileceği gibi, Kıbrıslı Rumlar bizimle siyasi eşitliği paylaşmayı, devlet yönetimine etkin bir şekilde katılımımızı hala daha kabullenmemişlerdir.

banner41
Kıbrıs Rum tarafının yıllardır değişmeyen amacı, helenleştirdikleri “Kıbrıs Cumhuriyeti” çatısı altında Kıbrıslı Türk kolektif kimliğini eritmek, adanın tümünü Helen egemenliği altına almaktır.
Onların bu değişmeyen hedeflerinin önündeki en büyük engel, en güçlü dayanağımız, kendi kaderimizi tayin hakkını kullanarak ilan ettiğimiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetidir.Biz Demokrat Parti olarak Bağımsızlık Bildirgemize kayıtsız şartsız bağlıyız, bağlı olmaya devam edeceğiz.

Kıbrıslı Türklerle Kıbrıslı Rumların ne tarihsel ne de sosyolojik nedenlerle ortak bir devlet kurmaları gerekmemektedir.

Kıbrıslı Türklerle Kıbrıs Rumların ortak federal bir devlet kurmaları ne bilimsel bir şart ne kaçınılmaz tarihsel bir son ne de sosyolojik bir gerekliliktir.
Farklı kültür, dil, din ve milletlere ait iki halk, coğrafi ve konjektürel siyasi nedenlerle ortak bir devlet arayışına sürüklenmişlerdir.Biz eşit şartlarda oluşacak bir devlete kapımızı kapatmadan, yıllardır boşa harcanan zemin ve metotların dışında, özgün önerilerimizi geliştirerek, Anavatan Türkiye ile de görüş birliği içerisinde yeni parametrelerle yeni bir masa oluşturulması için azimle çalışmalıyız.

Kurucularımızın Bağımsızlık Bildirgesinde “Irk, milli menşe, dil ve din gibi farklara dayalı olarak insanlar arasında ayırım gözetilmesini, her türlü sömürgeciliği, ırkçılığı, baskı ve tahakkümü” reddederek ilan ettiği Evrensel Hakları, günün koşulları altında daha geliştirerek, demokrasimizi daha da demokratikleştirerek, daha fazla insan hakları, daha fazla özgürlük, daha fazla adalet ve daha fazla eşitlik için çalışmalıyız.Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bugün sadece bizlerin değil gelecek nesillerimizin de en güçlü teminatıdır.

Bizlere bugün 35. Yılını kutlama şerefini verdiren Kurucu büyüklerimizi; 1963-74 arası varoluş mücadelesinde yer alan insanlarımızı, bu uğurda canlarını feda ederek bugünlerin öncüsü olan şehitlerimizi; Barış Harekâtına katılan Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu tüm gazi, malul gazi ve şehitlerimizi minnet ve şükranla anarken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin varlığının güvencesi olan Anavatan Türkiye’mizi, devletimizin gelişimine katkı koyan her bir birey ve kuruluşu saygı ile selamlarım.”dedi.

banner22
Anahtar Kelimeler:
KKTCSerdar Denktaş
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31