23 Ağustos 2017 Çarşamba 08:56
Doktorların tercihi özel hastaneler

Bertuğ Topal

İkinci iş yasağının geçerli olmasının ardından, Döner Sermaye Yasası’nın hayata geçirilmesi süresini kapsayan tüzük çerçevesinde kamuda görev yapan hekimler bugünden itibaren özel hastanelerde veya devlet hastanelerinde hasta bakmaya başlıyor.

Doktorların hasta bakabilmelerini sağlamak amacıyla özel hastane temsilcileri ile protokol imzalandı. Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu da protokolün imzalanmasıyla yasal anlamda herhangi bir engel kalmayacağını ifade etti.

Sağlık Bakanlığı denetiminde bakanlıktan izinli özel hastanelerde ve devlet hastanelerinde bugün itibarı ile hekimler hasta bakabilecek.

B Planı devrede

Mahkeme kararının geçerli olmasının ardından kaos yaşanmaması adına Sağlık Bakanlığı yoğun çalışmalar yaparak Döner Sermaye Yasası’nı hazırlamıştı. Bu tasarının Cumhurbaşkanı tarafından anayasaya uygunluğunun sorgulanması amacıyla Anayasa Mahkemesi’ne gönderilmesi ile sekteye uğramasının ardından ise gözler B planına çevrilmişti.

Anayasa Mahkemesi’ne gönderilen yasa hakkında çıkacak olan karar süresinde yaşanacak olan aksaklıkların önüne geçilmesi için B planı olarak sağlık alanında geçerli olacak tüzük hazırlanmış ve bu tüzüğün Döner Sermaye’nin hayata geçirilmesine kadar uygulanması kararlaştırılmıştı. Anayasa Mahkemesi Döner Sermaye Yasası ile ilgili görüşmeyi ise 8-9  Eylül tarihinde yapacak.

Nasıl olacak?

Bugünden itibaren doktorların öğleden sonra hastanede özel hasta bakacağı sistemin nasıl işleyeceği ile ilgili tartışmalar da son buldu.

Geçici tüzüğün geçmesinin ardından hastanelerde sıkıntı yaşanırsa bakanlıktan izinli olarak nöbetçi olmadıkları günlerde verilecek tarihler içerisinde doktorlar hasta bakabilecek. İkinci iş yasağı yürürlükte ve izinsiz olarak hasta bakmak mümkün değil.

Hasta, saat 14:00’dan sonra hastanede özel olarak bakınmak istediği doktordan randevusunu alacak. Vezneye gelecek, parasını yatıracak ve aldığı makbuzu ilgili doktora verdikten sonra bakınabilecek. Tüm para Maliye’nin kasasına girecek ardından ise yüzde 32-37 arasında vergilendirme yapıldıktan sonra doktor parasını alabilecek. Ödenecek vizite ücretinin yüzde 50’sini doktor alacak yüzde 50’si ise hastaneye kalacak.

Lefkoşa’da 70 doktor müracaat etti

Edinilen bilgiye göre Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yapılan başvurular neticesinde 18 tane doktor mesaiden sonra hastanede hasta bakmak için başvuruda bulundu.

Buna ek olarak ise 52 doktor da özelde hasta bakmak için müracaatta bulundu.

Sucuoğlu: Sistem işlemeye başlıyor

Sucuoğlu dün bir televizyon programında yaptığı açıklamalarda şunları ifade etti: “Bugün (Dün) özel hastane temsilcileri ile protokolü imzalıyoruz. Yarın (Bugün) itibari ile basın toplantısı ile hastanelerde bu işin öğleden sonraları başlayacağını açıklayacağız. Tüzüksel anlamda yasal prosedür hazır, faturalar da hazırlandıktan sonra Çarşamba gününde itibaren başlanacak. Şuanda doktorların başvuruları devam ediyor.

Şu anda 380 aktif hekim var. 150 tanesi sadece hastanede çalıştıkları için saat 2’den sonra iş yapamazlar, evlerine gidecekler. Bu ülkenin, bu halkın, bu sağlık sisteminin böyle bir olayda hiç alternatifsiz kalabilme durumu var mıydı?  Nalbantoğlu’nda 91doktor kadroludur. Kardiyolog, anestezi uzmanları, nefrologlar… Bunlar hep devlette çalışıyor, özelde çalışanlar çok az. 2’den sonra iş yapamayacaklar. Acil olarak bir hastanın doktor tarafından bakılması gerekirse müdahale edilemezdi.

Döner Sermaye’yi A planı olarak koyduk. Meclis tatile girmeden önce çok yoğun bir çalışmayla bir çözüm ürettik. Bu ülke bu yasayı geçirecek diye 2016’dan beri imza attı. Bu ülke yasayı mükellefiyeti altında tutarak sağlık bölümünde Döner Sermeye Yasası çıkarma taahhüdü verdi. Eşitliğe aykırı mı değil mi tartışmaları başladı. Bizim açımızdan kırmızı alarm çalmaya başladı. Gece-gündüz, hafta sonu da dahil yoğun çalışmalar sonucunda geçici tüzüğü hazırladık. Döner Sermaye geçene kadar hastanede özel hasta bakabilme hakkı tanıdık. Sağlık Bakanlığı’ndan izinli olan yerlerde başhekimin altyapı olarak verecekleri raporlar doğrultusunda hasta bakabilecek.”

İşte hastanede hasta bakmak isteyen doktorlar

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde söz konusu tüzük gereği özel hasta bakma hakkı için müracaat eden hekimler ve uzmanlık alanları şöyle:

1-            Adil Özyılkan                                                           Göz Hastalıkları uzmanı

2-            Hasan Gümüşdağ                                                   Ortopedi ve travmatoloji uzmanı

3-            Nadire Taşcıoğlu                                                     iç hastalıkları uzmanı

4-            Begüm Sadıkoğlu                                                    iç hastalıkları uzmanı

5-            Selin Haver                                                              Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı

6-            Bayram Taşseven                                                   Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

7-            Mahmut Cankaya                                                   Kulak burun boğaz hastalıkları uzmanı

8-            Mustafa Taşçıoğlu                                                  Çocuk hastalıkları ve gelişimi uzmanı

9-            Cansel Öztekiner                                                    İç Hastalıkları Uzmanı

10-         Ahmet.S.Tosun                                                       Göz hastalıkları uzmanı

11-         Özge Vural Aşıkoğlu                                               İç Hastalıkları uzmanı

12-         Burak Kavuklu                                                         Genel cerrahi uzmanı

13-         Adem Ademoğulları                                               Plastik ve Konstrüktif Cerrahi Uzmanı

14-         Cemaliye Lordoğlu                                                  Nöroloji Uzmanı

15-         Gülsün Akansoy Üstüner                                       Nöroloji Uzmanı

16-         Eylem Sayılgen Barbin                                            Nöroloji Uzmanı

17-         Duygu Aksoy                                                            Nöroloji Uzmanı

18-         Sıla Usar İncirli                                                         Nöroloji Uzmanı

Havadis Gazetesi

banner22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31