banner40
25 Nisan 2018 Çarşamba 16:39
Elcil: "Gericilik ve Arap kültürünün yaşam biçimi enjekte edilmeye çalışıyor"

Atatürkçü Yaşam Derneği’nden (AYD) bir heyet, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’nı (KTÖS) ziyaret etti. Ziyarette Atatürkçü düşünce anlayışı ve laikliğin önemi vurgulandı ve gerici anlayış ile tarikatların KKTC’de yer edinmemesi için neler yapılabileceği görüşüldü.

İŞCAN

Atatürkçü Yaşam Derneği Başkanı Ahmet İşcan, saat 14.00’te gerçekleştirilen ziyarette yaptığı konuşmada öğretmenlerin geleceğe hazırlarken çocukları çağdaş, Atatürkçü düşünce sistemi doğrultusunda ilerici ve dünyada barışı savunan insanlar olarak yetiştirmelerinin önemli olduğunu kaydetti.

Atatürkçü yaşam biçiminin sürmesi yönündeki çalışmalarını azim ve kararlılıkla devam ettirdiklerini kaydeden İşcan, Türkiye’de örgütlenen gerici çevrelerin orda örgütlenmelerini tamamladıkları anlayışıyla KKTC’ye de sirayet etme cesareti gösterdiklerini söyledi.

“ÜZERİMİZE DÜŞEN GÖREVİN AĞIRLIĞININ FARKINDAYIZ”

Gerici anlayışın ve tarikatların KKTC’de yer edinmemesi için üzerlerine düşen görevin ağırlığının farkında olduklarını kaydeden İşcan, KTÖS’le birlikte bu çevrelere “dur” demek için neler yapabileceklerini ele almak için bu ziyareti gerçekleştirdiklerini belirtti.

KKTC Anayasası’nda yer alan “vican ve din özgürlüğünün” zaman zaman istismar edildiğini gözlemlediklerini kaydeden İşcan, bunun önlenmesi için hem yöneticilere hem de sivil toplum örgütlerine daha fazla görev düştüğünü vurguladı.

Kıbrıs Türk halkının kimyasının bozulmasına asla izin vermeyeceklerini de ifade eden İşcan, tüm tarikatlara karşı bilimsel, laik eğitimden ödün vermeden gerekeni yapma azim ve kararlılığında olduklarını kaydetti.

banner41
ELCİL

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil de Atatürkçü Yaşam Derneği’yle Atatürkçü düşünce anlayışı ve laiklik konusunda ortak düşünceye sahip olduklarını kaydetti ve Kıbrıs Türk toplumunun Atatürk İlke ve İnkılaplarını benimseyip yaşam biçimine dönüştürmesinin örnek olması gerektiğini vurguladı.

Bu yapıyı korumak ve sürdürmenin görevleri olduğunu ifade eden Elcil, din unsurunun Kıbrıs’ta hiçbir zaman bir çatışma noktası olmadığını belirtti.

“YENİ NESİLLERİN ÖZGÜR DÜŞÜNEN, LAİK, BAŞKASINA KARŞI HOŞGÖRÜLÜ OLMASI…”

Yeni nesillerin özgür düşünen, laik, başkasına karşı hoşgörülü, başka düşünce ve fikirlere saygılı olmasının çok önemli olduğunu dile getiren Elcil, Türkiye’de son dönemde “gericiliğin ve Arap kültürünün bir yaşam biçimi olarak topluma enjekte edilmeye çalışıldığını” söyledi ve buna karşı olduklarını vurguladı.

Bu çerçevede AYD ile çocuklara yönelik ortak etkinlikler planlamayı düşündüklerini kaydeden Elçil, çocukların okul dışında katılabilecekleri demokratik, laik, kendilerini geliştirebilecekleri, vizyonlarını daha geniş tutabilecekleri birtakım etkinlikler düşündüklerini söyledi.

Elcil, bunları yerel yönetimlerle paylaşarak ileriye götürmek ve geliştirmek istediklerini de kaydetti.

TÜRKMEN

Atatürkçü Yaşam Derneği Genel Başkan Yardımcısı Abdurrahim Türkmen de, yasama, yürütme ve yargının bağımsızlığından yana olduklarını, laikliğin KKTC’de devam ettiğini görmekten mutlu olduklarını, ancak yurtlar vasıtasıyla çeşitli dernek ve tarikatların türediğini görmekten üzüntü duyduklarını ifade etti.

KTÖS’le birlikte bu konularda çalışmalar yaptıklarını dile getiren Türkmen, inanç özgürlüğünün anayasal bir hak olduğunu ve insanların yaşam biçimine müdahale edilmesine karşı olduklarını da kaydetti.

banner22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31