27 Mayıs 2018 Pazar 13:15
İki kilisenin koruma çalışmaları tamamlandı

Gazimağusa’da St. Mary ile Karmelit Orta Çağ kiliselerindeki koruma çalışmaları tamamlandı.

Kültürel Miras Teknik Komitesi çalışmaları çerçevesinde Avrupa Birliği’nin (AB) mali ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) teknik katkılarıyla gerçekleşen çalışmaların sona ermesi nedeniyle dün gece halka açık bir etkinlik düzenlendi. 

Etkinlikte, Avrupa Komisyonu Yapısal Reform Destek Birimi Direktörü Mary McCarthy, Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin Kıbrıslı Türk Başkanı Ali Tuncay, Kıbrıslı Rum Başkanı Takis Hacidimitriu ve UNDP sorumlusu Tiziana Zennaro konuşma yaptı. Etkinliğe katılanlar arasında Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, Mağusa Milletvekili Asım Akansoy ve Kıbrıs Ermenilerinin Rum Meclisi’ndeki temsilcisi Vartkes Mahdessian da yer aldı.

McCARTHY

Kültürel Miras Teknik Komitesi’nden yapılan açıklamaya göre, etkinlikte ilk konuşmayı yapan Avrupa Komisyonu Yapısal Reform Destek Birimi Direktörü Mary McCarthy, AB’nin 2009’dan beri teknik komitenin önemli çalışmalarını desteklemesinden gurur duyduğunu belirtti.

Ada genelinde 60'tan fazla kültürel miras alanının korunmasının sağlandığını kaydeden McCarthy, 2012'den bu yana, AB’nin söz konusu kültürel mirasın korunması için 15 milyon Euro katkıda bulunduğunu söyledi.

McCarthy, Kıbrıs’ta güven yaratma ve ortak başarı elde edilmesi için böylesine çarpıcı bir örnek oluşturan iki toplumlu komitenin başarılı çalışmalarını finanse etmeye ve desteklemeye devam etmekte kararlı olduklarını vurguladı.

TUNCAY

Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin Türk Başkanı Ali Tuncay, kültürel miras ve farklı kültürlerin, çatışma yaratan değil Kıbrıslı Türkler, Kıbrıslı Rumlar, Ermeniler ve diğer toplulukların işbirliği, barış ve refah içerisinde yaşamasına katkı koyan faktörler olması gerektiğine vurgu yaptı.

Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin birlikte çalışabilmesi ve birlikte üretebilmesi durumunda ne kadar verimli olunabileceğini gösterdiğini söyleyen Tuncay, birbirine empoze etmeden, saygı, eşitlik ve karşılıklı güven temelinde çalışarak, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların yararına olacak çalışmalar yapabileceğini gösterdiklerini kaydetti. 

Tuncay, yaptıkları işlerle sadece eserleri restore etmediklerini, aynı zamanda Kıbrıslı Türk ve Rumlar arasında en fazla ihtiyaç duyulan güven ve barış kültürünü de oluşturacak ortamı da yaratıklarını belirtti.

Ali Tuncay, komitenin Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum üyelerinin adanın zengin kültürel mirasını gelecek nesiller için korumak adına çok şeyler yaptığını ifade ederek, güven inşa etmek ve daha da önemlisi, barış, uzlaşı ve ortak iyilik için birlikte çalışmanın mümkün olduğunu göstermek amacıyla çok fazla zaman ve emek harcadıklarını kaydetti.

ZENNARO

UNDP Sorumlusu Tiziana Zennaro, iki kilisenin konservasyon çalışmalarının tamamlanmasının bir araya gelinmesi için bir fırsat olduğunu ve hem Mağusa, hem ada genelindeki insanların ortak kültürel mirasları için toplanmaları adına verdikleri çabaların bir yansıması olduğunu belirtti. 

UNDP’nin AB finansmanıyla son birkac yılda toplam değeri 4 milyon Euro’dan fazla bir kaynağı Mağusa’daki projeler için ayırdığını ve bunun Mağusa için önem arz ettiğini ifade eden Zennaro, bu alanların korunmasıyla sadece onları tek tek gelecek nesiller için korumuş olmadıklarını ayrıca Mağusa’daki insanlarının canlı ve entegre çok kültürlü şehir vizyonuna şekil vermiş olduklarını kaydetti.

MAHDESSİAN

Ermeni Kilisesi temsilcisi Vartkes Mahdessian, Kültürel Miras Teknik Komitesi’ne yaptığı çalışma için teşekkür ettikten sonra, kültürel kimliğin yok olmamasında anıtların korunmasının büyük önem arz ettiğini ve farklı kültürlerin barış içerisinde yaşamasının dünyayı daha da güzel yapacağını belirtti.

Etkinlik sırasında Kıbrıslı Türk, Kıbrıslı Rum ve Ermenilerden oluşan sanatçılar, Türk, Yunan, Ermeni ve Kıbrıs şarkılarından oluşan parçalardan müzik dinletisi sundu.

Kültürel Teknik Miras Komitesi Kıbrıslı Rum Başkanı Takis Hacidimitriu, restorasyon çalışmalarının, geçmişe saygı ve geleceğe yatırım olduğunu belirterek, "Bizler, eserin zamandaki yolculuğunun tanıkları ve sözcüleriyiz ve eserin gelecekle arasındaki köprüyü oluşturuyoruz" dedi.

Hacidimitriu, Gazimağusa’da St. Mary ile Karmelit Orta Çağ kiliselerinde Avrupa Birliği’nin (AB) mali ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) teknik katkılarıyla gerçekleşen çalışmaların sona ermesi nedeniyle dün gece düzenlenen törende yaptığı konuşmada, tüm ustalar ve işin uzmanların, Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler, UNDP-Pff ve Avrupa Birliği’nden insanlarla birlikte yıllar boyu terk edilmişlikten ve tahribattan sonra, Kıbrıs’ın eserlerini kurtarmak için sistematik bir biçimde çalıştığını belirtti.

Hacidimitriu "Arada yaşananlara rağmen, hiçbir şeyin unutulmadığına, tarih ve kültür alanında hiçbir şeyin kaybolmadığına dair inancımız derin. Bu eserler, tarihteki ve dünyadaki yerimizi belirleyecek olan eserlerdir" dedi.

Restorasyon çalışmalarının, geçmişe saygı ve geleceğe yatırım olduğunu kaydeden Hacidimitriu, "Bizler, eserin zamandaki yolculuğunun tanıkları ve sözcüleriyiz ve eserin gelecekle arasındaki köprüyü oluşturuyoruz" ifadesini kullandı.

Hacidimitriu, şöyle devam etti:

"Bu kutsal anda düşüncemiz, 7 asır önce onları misafir eden topraklara sevgi sunmak ve kendi nezaket ve maneviyatlarını göstermek için kilisenin inşasını tasarlayan ve uygulayan kişilere gidiyor. Çalışmalarıyla, 8. yüzyıldan günümüze kadar Ermenileri Kıbrıs’la bağlayan ve asla yok olmayacak bir halka oluşturan bir eser daha eklediler"

Kıbrıs'taki Ermeni varlıklarına ve bıraktıkları eserlere de değinen Hacidimitriu, "Tüm bunlar, Kıbrıs’ın başka yerinde veya dünyanın başka yerlerinde olmadığı kadar bir arada Mağusa’da bulunuyor. Tüm bu eserler, geçmişin mirasını ve insanların barış ve mutluluk için büyük arayışında geleceğin rehberlerini oluşturuyor" dedi.

banner22
Son Güncelleme: 27.05.2018 18:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31