05 Eylül 2020 Cumartesi 19:00
17964 Okunma
İşte kritik toplantıda alınan kararlarBugün Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi Başbakan Ersin Tatar başkanlığında toplandı.

İŞTE TOPLANTIDA ALINAN KARARLARDAN SATIR BAŞLARI ŞU ŞEKİLDE:

BAŞBAKAN ERSİN TATAR:

-7 Eylül'den itibaren adamıza gelen herkesin 7 gün süre ile karantinaya alınması uygun görülmüştür.

-Öğrenciler de bu sürece dahildir ve üniversitenin belirlediği yerlerde karantinaya gireceklerdir.

-Bu karar 7 Eylül'den 20 Eylül'e kadar yürürlükte olacaktır.20 Eylül'de tekrar değerlendirme yapılacaktır.

SAĞLIK BAKANI ALİ PİLLİ:

İç bulaş yerel vaka vardır ama bizim çalışmalarımız devam ediyor. Bazı sıkıntılar olduğu için üst komite bu kararı üretti. Bizim sağlık kapasitemizin daha iyi çalışması için 7 gün karantina kararı alındı. Geç kalınmış bir karar değildir. Bütün vakalar günlük olarak takip edilmektedir ve gerekli kararları da üreteceğiz. Bu savaş her zaman her yerde birlik beraberlik içerisinde kazanılır. Herkes kendine düşen görevi yaparsa biz unu yeneriz. Buna inancım tamdır.

SAĞLIK BAKANLIĞI MÜSTEŞARI ALİ CAYGÜR

1. A) Ülkemize B Grubu ülkelerden gelen kişiler (Türkiye ve İngiltere dahil) arasından vaka sayısının giderek artması ve yerel bulaşın da buna bağlı olarak artış göstermesi ve sağlık sistemimizin yükünü arttırmamak adına komitemiz  07 Eylül 2020 tarihinden itibaren başlamak kaydı ile adamıza gelecek herkesin 7 gün süre ile karantinada kalmasına karar verilmiştir.

(Maliye Bakanlığı tarafından sağlanacak Sağlık Bakanlığı ve güvenlik güçleri tarafından denetlenecek karantina merkezlerinde) Uygulama 06 Eylül 2020 saat 23:59 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek ve 20 Eylül 2020 saat:23:59 da sona erecektir. Bu uygulamanın bitiş tarihinde yeniden durum değerlendirilmesi yapılacaktır.

B) Bir kişinin 2 kez PCR testinin negatif olduğu durumlarda 3 günlük sürede testinin pozitifleşmesi ve hastalık bulaştırma ihtimali çok düşüktür. Bu nedenle B grubu ülkelerinden çift negatif PCR sonucu ile ülkemize giriş yapacak kişilerin, KKTC’de 3 günden kısa süre(3. gün dahil) kalmaları kaydı ile karantina uygulamalarından muaf tutulması uygun görülmüştür.

C)Yükseköğrenim nedeniyle KKTC’ye gelecek öğrenciler de bu süreçte 7 gün süre ile Üniversitenin belirlediği yurt veya otellerde izole olacaklardır.

D) Sağlık nedenleri ile yurt dışına gidenlerin karantina uygulamaları Sağlık Bakanlığı’na müracaat etmeleri halinde değerlendirilecektir.

E) C kategorisindeki ülkelerden gelecekler için uygulama: Ülkemize gelecek kişiler uçağa biniş tarihinden önceki  0-120 saat içerisinde yapılan ve sonucu negatif olan PCR test sonucunu KKTC’ye girişlerinde belgeleme zorunluluğu vardır. Ülkeye girişlerinde 14 gün süre ile belirlenen karantina merkezlerinde karantina uygulaması yapılacaktır. Gerektiğinde karantina merkezinde bulunan kişilere PCR testi yapılabilecektir.  

2. Son günlerde Vadili, İnönü ve Akdoğan bölgelerinde yoğun yerel bulaşın görülmesi nedeniyle 07 Eylül 2020 tarihinden itibaren (07 Eylül 2020 tarihi dahil) 20 Eylül 2020 tarihine kadar (20 Eylül 2020 tarihi dahil) 14 gün süre ile düğünler, toplantılar vb. toplu organizasyonlar yasaklanmıştır. Bu bölgedeki tüm okulların açılması da 14 gün süre ile ertelenmiştir.

3. A) Açık alanlarda düzenlenen eğlencelerde sosyal mesafe ile ilgili yapılan tüm uyarılara rağmen bu kurallara uyulmadığı görülmektedir. Bu nedenle beach club, doğum günü kutlaması, kına gecesi vb. benzeri eğlencelerin yapılacak denetimlerde kurallara uyulmaması halinde işletmelerin kapatılmasına karar verilmiştir. 

B)Ayrıca düğünler ve açık havada düzenlenen benzeri organizasyonlarda uyulması gereken kurallar kılavuzuna uyulmaması durumunda düğünlere de kısıtlama getirilecektir.

4. Restaurant, cafe ve yemek hizmeti veren yerler hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uymaları kaydı ile hizmet vermeye devam edeceklerdir. Bu hizmetlerin belirlenen kurallara uymamaları halinde kapatılmaları gündeme gelecektir.

5. Taşımacılık sektörü ile ilgili alınacak tedbirler; sürücü bölümü bir aparat ile yolculardan ayrılmalıdır. Bu arada camlar açık olmalı, klima kullanılmamalı ve araçtaki herkes maske takmalıdır. Yolcuların tarih bazında isim- soyisim ve adres kayıtları da tutulmalıdır.

NOT:

• Ülkemize girişlerde B Kategorisinden gelen kişilerden istenen PCR testleri ile ilgili uygulamalarda bir değişiklik yapılmamıştır.

• Söz konusu karantina ücretlerinden aşağıda belirtilen kişiler muaf tutulacaktır:

- Öğrenci olarak ülkemize giriş yapacak kişiler

- 6 Eylül 2020 tarihinden önce yurt dışına giden kişiler

- Sağlık amacıyla Türkiye’ye sevkli giden hastalar ve görevli olarak gönderilen personel.

Bu kararlar 20 Eylül'e kadar geçerli olacaktır. O güne kadar süre tekrardan gözden geçirilebilecektir.

AYRINTILAR GELİYOR....

Son Güncelleme: 05.09.2020 20:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.