28 Mayıs 2018 Pazartesi 08:28
"Kıbrıs sorunu toplumun varlığını sürdürmesi için mutlaka çözülmeli"

Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğünün toplum adına sosyal ve ekonomik bir takım olumsuzluklar yarattığını dile getiren bir yığın uzman var... İlk kez bir uzman doktor, Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğü ve yoksullaşma nedeniyle oluşan stresin, erkeklerde cinsel sorun yarattığını ve örneğin sertleşme sorunu ortaya çıkardığını da iddia etti. 

Ürolog Operatör Doktor Alper Sözüöz, son 40 yılda ülkemizde cinsel ilişki yoluyla bulaşan hastalıklarda hem sayısal anlamda hem de çeşit açısından ciddi artış gözlemlediklerini söyledi.

Devlet Hastanesi eski üroloji klinik şeflerinden olan ve 40 yıldır Lefkoşa’da kendi kliniğinde hastalarına hizmeti sürdüren Dr. Sözüöz, Kıbrıs Postası'ndan Serhat İncirli'nin sorularını yanıtladı. Sözüöz, kendisinin uzman hekimliğe başladığı 1979 yılında ülkemizde cinsel yolla bulaşan hastalıklara rastlama rakamı 10’saydı şimdi yüz olduğunu öne sürdü ancak bir başka sıkıntıya da şu sözlerle dikkat çekti: “Sağlıklı istatistik yok!”...

Dr. Sözüöz, içinde bulunduğumuz ekonomik kriz ve Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğünün yarattığı stresin, özellikle erkeklerin cinsel performansını olumsuz yönde etkilediğini de vurguladı.

HEM SAYISAL HEM DE ÇEŞİT OLARAK CİNSEL HASTALIKLAR ÇOK ARTTI

Serhat İncirli: Bu ülkenin en eski ürologlarındansınız... Gazetelerde okuyoruz, merdiven altı fuhuşta artış olduğu belirtiliyor... Kısacası seks endüstrisinin kontrolsüz bir şekilde geliştiğini söyleyebiliriz... Gözleminiz nedir? Cinsel ilişki yoluyla bulaşan hastalıklarda artış oldu mu?

Alper Sözüöz: Benim mesleğe başladığım yılları (1979) yılları bugünle kıyaslayacak olursak, hem sayısal olarak hem de çeşit olarak bu hastalıklar çok arttı. O zaman bir tek bel soğukluğu diye herkesin bilebileceği bir hastalık vardı...  Bir de frengiden bahsedilirdi ama öyle sık gördüğümüz bir hadise değildi. Şimdi cinsel yolla ulaşan hastalıklar çeşit olarak çok arttı. Bugün bel soğukluğu kadar genital uçuk dediğimiz hastalık çok arttı. Ayrıca siğilleri görüyoruz... Oldukça sık görüyoruz... Bu genital siğilleri yapan HPV virüsüdür... Bazen elde de masum olanları görülür, benzerdir. Skattaro dediğimiz... İnsanda 40 çeşit HPV virüsü bunları yapabiliyor. Bir kısmı genital bölgede çıkıyor ve genital bölgedekilerin sebebi, sağlıksız cinsel ilişkilerdir... Genital bölgede olanlar çoklu ilişkilerden kaynaklanır. Çok sık görüyoruz...

Bazı viritük eyler de var mesela Mulluscum dediğimiz... Tedavisi kolaydır. Basit bir rahatsızlıktır... Genital bölgede sivilceler şeklinde ortaya çıkar. Bunu da görüyoruz... Benim branşım dışındadır ama hepatit vakaları daha sık görülmeye başlandı. Dış ülkelerden gelenlerde daha sık oluyor hepatit... Orta Asya’dan ve Türkiye’den gelen bazı kişilerde rastlanma oranı daha yüksek ve çok ciddi rahatsızlıktır hepatit. Kan yoluyla bulaşır. Bir kısmı cinsel ilişki ile bulaşır... Hepatitlerin belirtisini alt tarafta yapmaz. Virüs vücuda girer, karaciğer bölgesinde etkisini gösterir... Ve cinsel ilişki ile bulaşma riski çok yüksektir... 

1979’DA RASTLADIĞIMIZ CİNSEL HASTALIK SAYISI 10'SAYDI, ŞİMDİ 100'DÜR

Rakam veremeyiz, istatistik yok ama mesela siz mesleğe başladığınızda cinsel yolla bulaşan hastalıklara rastlama rakamı 10 iseydi şimdi kaçtır?

Şimdi herhalde 100’dür... Öyle tahmin ederim. Sağlıklı istatistik yok. Bu da bizim çok büyük bir ayıbımızdır. Devlet olarak sağlıkla ilgili istatistiğinizin olmaması çok ayıptır... Bir dönem, denendi, başlatılacaktı, merhum Dr. Mustafa Erbilen’in sağlık bakanlığı dönemiydi... İçinde acıdır... Dönem arkadaşım Dr. Ahmet Cavit An’ın bu göreve getirilmesi konuşulmuştu... Ama konuşulduğu yerde kaldı. Şimdi istatistik konusu tekrar deneniyor. Hiç yapılamadı. Önce devlet olmak üzere, hepimiz suçluyuz. Eskiden yapmak daha kolaydı. Şimdi özel hastaneler, klinikler arttı... Hatta bir sürü eczaneyi bile saymak lazım çünkü hasta gidip eczaneden dilediği ilacı alabiliyor. Geçen defa bana filan ilaç yaradıydı, yine alayım deyip, alıyor. Eczacı bile ona ilaç verebiliyor. Doktor, benzer bir hastaya şu ilacı verdiydi diyerek, o ilacı sunabiliyor.

Doğru değildir bunlar... Olmaması lazım... 

CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLARIN ASIL RİSKLİ OLDUĞU YER SOKAKTIR

Gece kulüplerindeki kadınlar sağlık kontrolünden geçiriliyor... Cinsel yolla bulaşan hastalıkların asıl riskli olduğu yer dışarısı mıdır? Sokak mıdır?

Bence öyledir. Asıl tehlike sokaktadır. Çünkü kontrolsüz kesim, asıl tehlikeli kesimdir. Para karşılığı cinsel ilişki yapılıyor... Para karşılığı olmasa bile, ülkede genç nüfus çok arttı. Özellikle üniversite öğrencilerimiz çoğaldı. Çalışmak için gelenler de var... Çoğaldı. Ama yoksulluk da etkendir... Kişi, hiç endişe etmeden çoklu cinsel ilişkiye girebiliyor. Değişik partnerlerle ilişkiye girmeler çoğaldı. Bilinçsizlik de diyebiliriz... Tam doğru olmasa da bilinçsizlik diyebiliriz ama korkusuzca dersek daha doğru olur. Oysa korkmak lazım. Çünkü bazı cinsel hastalıklar ömür boyu kalıcıdır ve çok ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Mesela genital siğiller kesin biliniyor ki rahim ağzı kanserinin en önemli sebeplerinden biridir... Sünnetsiz erkeklerde benzer hastalık, yani genital siğiller penis kanserine yol açabilir. Anal ilişkilerde, anal kanserlere yol açabilir. Uçuklarda tedavi üç dört hafta alabiliyor. Mutlaka doktora gitmek şart... Uçuklar ilk anda sivilce gibi çıkıyor, bir kaç hafta öyle kalıyor. Yara oluşuyor. İyileştikten sonra dahi 10 – 15 gün ilişki olmaması lazım... Bu uçuklar ömür boyu kalıcıdır.

Belirtileri tedavi edebiliriz... Ama örneğin sivilce çıktı, uçuğa dönüştü, yara oldu ama korkusuzca cinsel ilişkiye devam ediliyorsa, son derece bulaşıcıdır... Yine uzmanlık alanım dışındadır ama hamileler için tehlikelidir... Ölü doğumlara bile sebebiyet verebilir... Ölümcül olmayabilir ama bir düşünün, genç bir adam 25 yaşında... Bir ay hiç ilişki yapmayacaksın dersiniz... Mesela yeni evlidir, ancak kaçamak yapmıştır... Virüsü aldı geldi eve... Bir yıl içinde dört beş kez uçuk tekrarlayabilir. Bu defa, evinde de cinsel ilişkiye girmemesi lazım.

Giremez. Bu defa sorunlar şekil değiştirir... Yatarsa eşine bulaştıracak. Yatmazsa, bu defa sorun çıkacak... 

FUKARALIK VE STRES SERTLEŞME SORUNU YARATIR

Son günlerde en önemli stres sebebimiz ekonomik nedenler... Ama genelde stresin, cinsel performansı olumsuz etkilediği söylenir. Siz ne dersiniz?

Yoksulluğun, fukaralığın artması çok ciddi bir stres sebebidir... Bir yandan hormonları etkiler, öte yandan kişinin yaşam şevki bozulur. Bir genç düşünün. İyi bir iş bulamazsa, iyi bir kazancı yoksa, bunalıma girer... Alkole vurur, başka şeylere vurur. Sigarayı fazla içer. Bütün bunlar, cinsel performansı olumsuz etkiler. Sertleşme sorunu yaratabilir. Sertleşme sorunu olunca kimisi daha da kabuğuna çekilir. Doktora gitmek lazım. Gelmek istemez, çekinir veya belki doktora gidecek parası da yoktur. Fukaralığın artması her şekilde insanın ruh durumunu bozar, cinsel performans düşer... Bu sorunla daha sık karşılaşıyoruz... Ancak şunu da eklemek lazım... Fakirliğin fukaralığın arttığı çok sıkıntılı ya da olağanüstü dönemlerde, buna paralel fuhuş da artar... Burada fuhuş derken, kadının etini satması değildir kastettiğim... Erkeklerde de korkusuzca, hesapsızca daha fazla batağa gömülmeye başlamayı kastediyorum...

YOKSUL ÜLKELERDE FUHUŞ DA ARTIYOR

Demek ki ekonomik sıkıntının iki ayrı şekilde zararı var... Bir yandan cinsel performansı olumsuz etkiliyor, isteksizliğe yol açıyor... Ama öte yandan da şuursuz bir cinsel karmaşa ortamı oluşuyor... Fuhuş artıyor...

Dikkat edin bütün fakir ülkelerde durum budur... Sağlık tedbirleri, hijyen de yetersiz olduğu için, hastalıklar artabiliyor... Tayland’a gitmiştik tatile... 15 – 20 yaşlarında kızlar, kadınlar, 70’lik, 80’lik Avrupalı erkeklerle el ele dolaşıyor... yoksulluk... Satın alır gibi... Çok önemlidir yoksulluk... Burada dikkat çekmek istediğim bir şey var... Kıbrıslı Türkler orta halli insanlardı. Orta sınıftı... Giderek fakirleşme başladı. Bir yanda çok zengin olanlar var. Ama öte yanda orta kesim fakirleşiyor... Eskiden ben hekim olarak Lefkoşa’ya geldim, çalıştım, arsa alıp içine ev yapabiliyordum. Yapabildim. Ama bugünkü konumda çok iyi kazanan bir hekim bile, Lefkoşa’da arsa alıp ev yapamaz. Fakir bir insan köyünde de tarlasına artık ev yapamaz... Fakirlik, fuhşu artırır... bu açıdan da dikkatli olmak şart...

SPERM SAYISI 60 MİLYONDAN 40 MİLYONUN ALTINA DÜŞTÜ

Stresler arttı... Bir yığın stresimiz var ama en önemlisi tabii ki sizin dediğiniz gibi fukaralık... Yani ekonomik stres... Veya stresler... Sperm kalitesini de etkiler mi?

Çok ilginçtir... Bu konuda kanıtlanmış, kanıta dayalı gözlemler var. Benim gençlik yıllarımda yani 70’lerde, 80’lerde sperm sayısı 60 milyon ve yukarısıydı... Şimdi bu rakam 40 milyonun altına düştü... Niçin? Stresin çok etkisi vardır. Ama yalınız stres değil. Evet, stres çok önemlidir. Çünkü sperm tahlillerinde sperm pattern denen, spermin etkisi belirtilir. Ama tek başına stres değildir sayıdaki düşüşe etki eden. Son yıllarda seviye çok düştü... 40 milyonun altına inmenin bir sebebi de beslenme tarzlarıdır. Fast food beslenme çok tehlikeli. Küçük yaşta yağlı, şekerli beslenmeler sperm sayısını da etkiliyor. Fast food beslenme, erkeklerde hem sperm kalitesi açısından hem de sertleşme açısından çok olumsuz bir etki yapar. 

KIBRIS SORUNU AYRI BİR STRESTİR VE TOPLUMUMUZUN VARLIĞINI SÜRDÜRMESİ İÇİN MUTLAKA ÇÖZÜLMELİDİR  

Ülke iyiye gitmiyor sanırım... Kıbrıs sorunu da çözülmüyor bir türlü, o da ayrı bir stres... Belirsizlik her halde stres sebebidir diye düşünüyorum...

Evet bu ülke iyiye gitmiyor... Birincisi, fukaralaşıyoruz... Oysa biz orta sınıf olarak kalmak istiyoruz. Orta sınıf olarak kalmanın yolu Kıbrıs’ta siyasi çözümdür. Daha aşağıya çekilmek istemiyoruz artık. Kıbrıs sorunu çözülmeli. Siyasi çözüm olmalı. İnsanımızın var olması ve mutlu yaşaması için siyasi çözüm kaçınılmazdır... Elbette en önemli stres sebeplerimizden biri de Kıbrıs sorunudur... Ve kesinlikle stresin cinsel performansı olumsuz etkilediğini söyleyebiliriz... Çözümsüzlük ve belirsizlik stres sebebidir. Ciddi stres sebebidir hem de... Düşünün, bir toplum, geleceğinin ne olacağını bilemiyor...


 

banner22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kaymaklı 2018-05-28 13:14:06

Siz sertleşmeden stresden ve yoksulluktan bahsediyorsunuz insanlar kuluçka makinası gibi veya saman patosu gibi gece gündüz o biçim çalışıyor merak etmeyin

banner5

banner31