09 Nisan 2018 Pazartesi 13:57
Meclis müşavirliği tartıştı, iki tasarıya ivedilik alındı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda müşavirlikle ilgili yeni düzenlemeler içeren “Üst Kademe Yöneticiliği Yapan Kamu Görevlilerinin Atanması Hakkında (Değişiklik) Yasa Tasarısı”nın ve Kamu Görevlileri (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkereler oy çokluğuyla kabul edildi.

Başbakan Tufan Erhürman, müşavirlikle ilgili düzenlemeleri “Müşavirliği külliyen kaldırmamız mümkün değil. Bu çalışma 120’nin üzerine eklememe kararlılığıdır” diye özetledi.

Meclis Genel Kurulu’nda bugün ilk önce okutulup onaya sunulacaklara yer verildi.

Buna göre, Cumhuriyet Meclisi Danışma Kurulu’nun, bazı yasa tasarılarının halkın bilgisine sunulmamasına ilişkin kararı oybirliğiyle kabul edildi.

Meclis Başkanı Uluçay söz konusu yasa tasarılarının bir önceki hükümet döneminde Meclis’e geldiğini, halkın bilgisine de getirildiğini, içerikleri değişmeyen tasarılar konusunda zaman kaybı olmaması için bu kararın alındığını söyledi. 

Uluçay’ın bu açıklamasının ardından Başbakanlık’ın, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi gündeminde bulunan Üst Kademe Yöneticiliği Yapan Kamu Görevlilerinin Atanması Hakkında (Değişiklik) Yasa Tasarı’nın komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresi okutuldu.

GÜNDÜZ: “OYUMUZ RET, KOMİTEDE DÜZELME OLURSA OY BİRLİĞİ OLUR”

Tezkere üzerine UBP milletvekili Menteş Gündüz söz aldı. 

Gündüz, söz konusu düzenlemeyle kamuda ciddi anlamada kaos yaşanabileceğini, bunu defalarca söylediklerini belirterek, “Bizim, parti olarak bu ivediliğe oyumuz rettir. Komitede düzenleme olursa ve Genel Kurul’a öyle gelirse oy birliği olur” dedi.

ÖZERSAY: “’BUNU YAPTIK VE OLDU’ GİBİ BİR TAVIRDA DEĞİLİZ”

Gündüz’den sonra söz alan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, müşavirliğin yıllardır konuşulduğunu ve artık adım atılması gerektiğini ifade ederek, “Biz iyi niyetle adım atıyoruz” dedi.

banner41
Gündeme getirdikleri değişiklik ve düzenleme konusunda “bunu yaptık ve oldu” gibi bir tavır içinde olmadıklarını, bu süreçte diyaloğa açık olduklarını, görüşleri dinlediklerini aktaran Özersay, bu sıkıntının aşılması için en başından beri somut önerilere açık olduklarını söylediklerini ifade etti.

Özersay, komitede makul temelde somut önerilerin dikkate alınacağını yineledi.

Kudret Özersay, konuşmalarda “Şu an görev yapmakta olan müşavirler” diye bir kavram kullanıldığını belirterek, müşavir ve üst düzey yönetici kavramlarının tanımına değindi.

Söz konusu yasa tasarısıyla ilgili sürecin bir an önce tamamlanmasının önemli olduğunu da kaydeden Kudret Özersay, “Muhalefetin de bu ivediliğe olumlu oy kullanmasını beklerdim” dedi. 

Özersay, kamu reformunun en önemli parçalarından birinin müsteşar ve özel kalem müdürü dışındaki üst düzey kamu görevlilerinin üçlü kararnameyle değil, Kamu Hizmeti Komisyonu’nun kriterlerine göre atanması olduğunu belirtti.

Kamuda bu alanda israf olduğunu kaydeden Özersay, “Bu konuda atılan adımı popülizm diye tanımlamak popülizmdir” dedi. 

“TAM BİR KEŞMEKEŞ VAR... KRİTERE DAYALI BİR YAPIYA GEÇMELİYİZ”

Sadece bu düzenlemenin yeterli olmadığını, Kamu Reformu’nun da sonuçlandırılması gerektiğini belirten Özersay, “Tam bir keşmekeş var. Her şey birbirinin içine girdi. Kritere dayalı bir yapıya geçmeliyiz” şeklinde konuştu.

Özersay, UBP milletvekillerinin yerinden sorduğu soruları da Meclis kürsüsünden yanıtladı.

Bu arada, yerinden söz alan Maliye Bakanı Serdar Denktaş, konunun komitede zaten görüşüleceğini belirterek, muhalefet milletvekillerinin kürsüdeki Özersay’ı sorgular gibi art arda soru sormasını eleştirdi. 

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay, “’Kimsenin mağdur olmasını istemiyoruz. Komitede değişikliğe açığız. Bu konuda ortak akla ihtiyaç var’. Bunları söyledim. Konuyu başka tarafa çekmedim. Bu memleketin geleceği için bunu hep birlikte yapacağız. Söylediğimiz bu” şeklinde konuştu.

Kudret Özersay, “Eleştiriler somut öneriye dönüştürüldüğü takdirde komite iyi niyetle dikkate alınacak” dedi

banner22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31