10 Mayıs 2018 Perşembe 17:04
1850 Okunma
Özersay: "İncelenen 1200 vatandaşlığın 175'i yasa dışı"

Yılmaz Yakar

Bakanlar Kurulu, istisnai vatandaşlık konusu çerçevesinde incelenen bin 200 vatandaşlıktan 175’inin hukuka aykırı olduğunu tespit ederek, geri alınmasına karar verdi.

Bakanlar Kurulu, vatandaşlıkları geri alınanların mağduriyet yaşamamaları için söz konusu 175 kişiyi 90 gün süreyle muhaceret izinli sayarak, bu sürede KKTC’de çalışma veya iş kurma başvurusu yapmalarına olanak sağladı.
 
Bakanlar kuurlu vicdani ret konsunda da adım atarak tasarı hazırladı. Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı (GKK) ve Başsavcılık’tan da görüş alınarak Askerlik Yasası’nda değişiklik yapmak üzere tasarı Meclis’e gelecek.

Başabakan Tufan Erhürman başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu tamamlandı.

Yaklaşık 7 saat süren Bakanlar Kurulu’nun ardıudan alınan kararları Bakanlar Kurulu Sözcüsü, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay açıkladı.

TÜRKİYE İLE İTHALAT-İHRACAT

Uzün süren Bakanlar Kurulu toplantısında bir çok konunun ele alındığını belirten Özersay,  bunların bazılarını ana hatlarıyla açıkladı.

Bakanlar Kurulu Sözcüsü Kudret Özersay, Türkiye ile KKTC arasındaki ithalat ve ihracatın TL üzerinden yapılması yönünde bir süredir Türkiye yetkilileriyle devam eden temasların somutlaşmaya başladığını, sürecin ilerlediğini kaydetti.
 
Özersay  piyasada döviz dalgalanmaları nedeniyle sürekli zam ve gelir kaybına neden olan gelişmelerle karşı karşıya kalındığını, bunun bir miktar önüne geçebilmek ve döviz dalgalanmalarından oluşan olumsuz etkileri azaltmak maksadıyla başlatılan sürecin belirli noktaya doğru ilerlediğini belirtti.

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİNE TEŞVİK

Özersay, piyasada dövizle veya başka sebeplerle bağlantılı olarak çeşitli gıda ürünlerine yapılan zamlara değinerek, bundan sonra benzer nitelikte zamlar, iç piyasada süt ve süt ürünlerinde zam yaşanmaması için bazı teşvik adımları atılması yönünde Maliye Bakanlığı ile Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın birlikte çalışma yapacağını, süt ve süt ürünlerine yakın zamanda zam yapılmaması için tedbirler alınacağını açıkladı.
  
VİCDANİ RET

Koalisyonu oluşturan partilerin hem koalisyon protokolü hem de hükümet programında vicdani reddin hak olduğu vurgusunu yaptıklarını hatırlatan Özersay, vicdani reddin bir hak olarak düzenlenmesi konusunun Bakanlar Kuurlu’nda ele alındığını kaydetti.

Özersay, bu çerçevede Askerlik Yasası’nda bir değişiklik yapılması konusunda yasa tasarısı hazırlığı yapıldığını, Askerlik Yasası’nda yapılacak değişiklikle birlikte; vicdani reddin ne şekilde düzenleneceği, kim tarafından  nasıl karar verileceği  kapsamının ve sınırlarının ne olacağı ve nasıl uygulanacağı, istismara neden olmaksızın  gerçek anlamda vicdani redci olan kişilerin  askerlik yükümlülüğünden muaf tutulmasıyla ilgili yasa değişiklik tasarısının ele alındığını, bu tasarının hem GKK hem de Başsavcılık yetkilileriyle paylaşılarak görüşlerinin alınacağını, bir sonraki aşamada konunun Meclis’e gideceğini söyledi.

175 VATANDAŞLIK GERİ ALINDI

Bakanlar Kurulu Sözcüsü, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, önceki dönemde istisnai vatandaşlık şeklinde keyfi biçimde, yasaya uygun olmadan verilen vatandaşlıklar konusunda başlatılan inceleme çerçevesinde, yaklaşık bin 200 istisnai vatandaşlığın incelenmesi çerçevesinde 175 istisnai vatandaşlığın geri alınması yönünde Bakanlar Kurulu’nun karar ürettiğini vurugladı.
  
Özersay,  verilen bu vatandaşlıkların bir kısmında belgelerin olmadığını, bazı önergelerin dahi ortada olmadığını, açıkça hukuka aykırı  vatandaşlık verilmesi örnekleri bulunduğunun tespit edildiğini ifade etti.

Özersay, uzun yıllar bu ülkede yaşayanlar, hayatlarını bu ülkede kurup çalışanlar vatandaşlık alamazken, bu tür hukuka aykırı istisnai vatandaşlıkların adalet duygusunu zedelediğini kaydetti.

Özersay,  incelemeler sırasında başka hukuka aykırılıklar tespit edildiği takdirede bu vatandaşlıkların da geri alınacağını kaydetti.

Özersay, vatandaşlığı geri alınan isimlerin mağduriyet yaşamamaları için, 90 gün muhaceret  izinli sayılacaklarını ve bu süre içerisinde gerekli başvuruları yaparlarsa ülkede çalışma ve iş kurma izni alabileceklerini belirtti.

PLAJLARA ÜCRETSİZ GİRİŞ BİR HAK

Bakanlar Kuurlu Sözcüsü Kudret Özersay, plajlara ücretsiz girşin bir hak olduğunun mahkeme kararlarıyla da somutlaştığını hatırlatarak, bu hakkın hayata geçirilmesi ve uygulanmasıyla ilgili olarak değerlendirme yapıldığını, Turizm Bakanlığı’nın turistik tesislerle istişare ederek bu hakkın uygulanması yönünde bazı adımlar atacağını kaydetti.

Özersay, Bakanlar Kurulu’nun yabancıların taşınmaz mal alımı başvurularının bir bölümünü  de değerlendirerek onayladığını sözlerine ekledi

Son Güncelleme: 10.05.2018 21:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İlker 2018-05-10 20:36:06

Eeee haksız vatandaş olanları iptal ettiniz tebrikler...o zaman hakkı olanlarada vatandaşlık verirsiniz artık

Avatar
Vatandaş 2018-05-10 17:45:17

175 kişi zararı neydi masraflarınıdı vern ozmn ayıp noldu nufs patlamasımı dustu bu ıptallerle

Misafir Avatar
Vatandaş 2018-05-10 17:55:43 @Vatandaş

Haketmemiş olmak yetmiyor mu?

Beğenmedim! (1)
Avatar
Doğru Söz 2018-05-10 18:03:13

Allah Allah. Nihayet güzel şeyler de duyduk. Allah'ım rüya mı yoksa! Biz da adam olabilir miyiz yoksa!

Avatar
Doğru Söz 2018-05-10 18:19:06

Usulsüz vatandaşlık yapanlar cezasız kalırsa, yani yine yapanın yanına kalırsa, artık kendime da lanet edeceğim bugüne kadar usulsüzlük yapmadığına. Denenmişlerin hiçbirine de oy vermeyeceğine ....

Avatar
cevdet 2018-05-10 20:50:01

Daha da arkası gelecek meraklanmayın...

Avatar
tayfun 2018-05-10 20:57:57

Rum tarafi afrikalilari.ruslari.vietnamlilari bile vatandas yapiyor sirf nufuslari artsin diye siz acep hangi akla hizmet ediyorsunuz. Bir avuc nufusunuzla ruma karsi nasil esit sartlarda masaya oturacaksiniz.cunku rumlar her firsatta nufuslarini one surup cogunlugun dedigi olur diyorlar.

Avatar
yahya 2018-05-10 19:01:35

verilen vatandaşlık geriye alınmaz
sadeçe sadeçe yüzkısartıçı suç işledigse alınır onun dışın da hiç bir sekilde geriye alınmaz....
peki biliyorsun yasa dışı verildi o zaman neden müdale edmiyorsun?
yani kimin imzası var o vatandaşıkda onu direk ceza evine
ammmaaaa nerdeee ançak vatdandası ezin
ayıpdır
dünya da böyle uygulama yokdur bunu da bilin

Avatar
Vatandaş 2018-05-11 00:55:35

Sırf nüfusumuz Rum ile eşit olsun diye gayri yasal vatandaşlık mı dağıtalım. Bizim çocuklarımızın rızkını da mı paylaşalım yani. Bir de Vicdani retçi meselesi, dikkate ettiyseniz kişi kendisi karar vermeyecek, yasanın belirteceği birileri vicdani retçi Hakkı'nızın olup olmayacağına karar verecek