22 Nisan 2019 Pazartesi 16:51
1618 Okunma
Peyzaj Mimarları Odasından 'Kent Park' eleştirisi

Kıbrıs Türk Peyzaj Mimarları Odası, Lefkoşa’da yapılması planlanan kent parkla ilgili oda üyesi peyzaj mimarlarına danışılıp, fikir alınmadığını ileri sürerek, “Böylesi ithal bir projenin Kıbrıs Türk halkının açık kamusal alan kullanım hakkını gasp edebilecek nitelikte olabilme özelliği taşıdığını” savundu.

Projenin mimarı ve müellifi olan kişinin mimar olmayıp, Türkiye Şehir Plancıları Odası’na kayıtlı şehir plancı olduğuna işaret edilen açıklamada, “KTMMOB’ne üye olmayan hatta KKTC vatandaşı dahi olmayan birisinin yasal olarak devlete proje yapma yetkisi var mıdır? Başka bir ülkeden gelen birisi KKTC’de elini kolunu sallayarak iş yeri açabiliyor mu? Devlet memuru olabiliyor mu?” sorularını sordu.

Cumhurbaşkanlığı’nın konuyla ilgili açıklamasında, proje için kaynak olduğu ancak uygulama ve idame için kaynak olmadığından bahsedildiğine işaret edilen açıklamada, “Eğer kaynak yoksa neden tamamlanması belli olmayan bir projeye yüzbinlerce TL’lik para veriliyor, bu kapsamda ülke olarak boşa para harcayacak lüksümüzün olmadığı düşüncesindeyiz” denildi.

Kıbrıs Türk Peyzaj Mimarları Odası, Lefkoşa Dereboyu kent parkla ilgili yazılı açıklamasında, kent parklarının, kamu yararı gözetiminde bünyesinde fiziksel, kültürel ve sosyal aktiviteleri birarada barındıran sistemler olduğunu kaydetti. Kent parkları, sosyal, sağlık, eğitici, çevresel ve ekonomik faydaları bir arada tutan açık kamusal alanlar olarak tanımlandığına işaret edilerek, büyük ölçekli veya küçük ölçekli olsun parklar tasarlanırken birçok yerel ve global etkiler değerlendirilerek, çevresel ve fiziksel faktörlerle birlikte yerel kimlik, yerel kültür, yaşayanların yaşam tarzları ve biçimleri tamamlanması gerektiği belirtildi.

“AVRUPA’NIN KUZEYİNDE BİLE OLMAYAN CİDDİ ÇİM ALANLARI VE SU YÜZEYLERİ ÖNGÖRÜLÜYOR”

Açıklamada, “Bir kent parkı tasarlanması, bugün Cumhurbaşkanlığı tarafından paylaşılan görsellerde göründüğü kadar kolay değildir. Kent ile ilgili ciddi bir bilgi birikimi, deneyim ve tasarım kuramı gerektirir” denildi.

Cumhurbaşkanlığı’nın Facebook sayfasında paylaşılan ve Lefkoşa Dereboyu kent park olduğu iddia edilen görselde, suyu verimli kullanmak ve sürdürülebilir devlet politikalarından söz edildiği bir dönemde Avrupa’nın kuzeyinde bile olmayan ciddi çim alanları ve su yüzeyleri oluşturulmasının öngörülmesinin endişe verici olduğu vurgulandı.

BİZE ÜYE HERHANGİ BİR PEYZAJ MİMARARINA DANIŞILMADI, FİKİR ALINMADI”

Lefkoşa için son zamanlarda gündeme getirilen kent parklarıyla ilgili Kıbrıs Peyzaj Mimarları Odası üyesi herhangi bir peyzaj mimarına danışılmadığı, fikir bile alınmadığı kaydedilerek, “Böylesi ithal bir projenin Kıbrıs Türk halkının açık kamusal alan kullanım hakkını gasp edebilecek nitelikte olabilme özelliği taşıdığının düşünmekteyiz” denildi.

ÜLKEMİZİN ÇIKARLARININ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMADIĞI SİYASİ ÇEKİŞMELER”

Açıklama, şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, projenin mimarının ve müellifinin EBİ adına Can Kubin olduğunu yazdı. Sn. Cumhurbaşkanı, Başbakanlık tarafından yürütülen Kızılbaş’taki Genç Tepe Park Projesi’nin ihale aşamasında olduğu ve Dereboyu’nda yapılacak projede de aynı Türkiye firması ile çalışılacağı bilgisi verildi. Sn. Muratoğlu’nun ve Sn.Sibel Siber’in de yine aynı firmaya, gündemde olan söz konusu alanla ilgili birçok mühendis ve mimar ile çalışarak başka bir proje yaptırıldığından bahsettiği yazısını da bizler çok talihsiz ve ülkemizin çıkarları göz önünde bulundurulmadan siyasi çekişmeler olarak nitelendiriyoruz. Kaldı ki Genç Tepe Park’ındaki problemler KTMMOB’ne geldiğinde, biz Peyzaj Mimarları Odası olarak da projenin neden o haliyle Kıbrıs’ta uygulanamayacağını Başbakanlığa bildirmiştik. O dönemde bir önceki hükümetin projeye parayı ödediğinden ve maddi israf olacağından odamız üyeleri bir araya gelerek teknik rapor hazırlamıştı ancak odamızın artık böyle bir sorumluluğu da almayacağını belirtiriz”

ODADAN SORULAR

Kıbrıs Türk Peyzaj Mimarları Odası, açıklamansın sonunda şu soruları sordu:

“Acaba Sn. Cumhurbaşkanımız Can Kubin’in Mimar olmadığını, Türkiye Şehir Plancıları Odası’na kayıtlı Şehir Plancısı olduğunu farkında mı? KTMMOB’ne üye olmayan hatta KKTC vatandaşı dahi olmayan birisinin yasal olarak devlete proje yapma yetkisi var mıdır? Başka bir ülkeden gelen birisi KKTC’de elini kolunu sallayarak, iş yeri açabiliyor mu? Veya devlet memuru olabiliyor mu? Veya, Cumhurbaşkanlığı binası tasarlayıp, müellif olabiliyor mu?.. Bu bir suç değil midir? Bu konuda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın nasıl bir yöntem belirleyecek?”

“BOŞA PARA HARCAYACAK LÜKSÜMÜZ YOK”

Kıbrıs Türk Peyzaj Mimarları Odası, Cumhurbaşkanı açıklamasında proje için kaynak olduğunu ancak uygulama ve idame için kaynak olmadığı yönünde ifadeler yer aldığına işaret edilerek, “Eğer kaynak yoksa neden tamamlanması belli olmayan bir projeye yüz binlerce TL’lik para veriliyor, bu kapsamda ülke olarak boşa para harcayacak lüksümüzün olmadığı düşüncesindeyiz” denildi.

Oda olarak, bu işin takipçisi olacaklarını ve proje süreçlerinin kimin tarafından ve ne şekilde yapılacağının, sonrasında proje yönetiminin nasıl yapılacağının takipçisi olacaklarını; gerekmesi halinde hukuki yollara başvuracakları vurgulandı.

Anahtar Kelimeler:
Peyzaj Mimarları Odası
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kktc 2019-04-22 18:07:31

Anladığım kadarıyla Sizin tek şikayetiniz bu işten para yiyemiyor olmanız. Siz nemalansaydınız bu saçma soruları sorarmıydınız acaba?

Misafir Avatar
nnn 2019-04-23 08:34:26 @kktc

içme ve sulama suyu projeleri de burda yapılmadı ama sesiniz çıkmadı... siz yapmadınız diye projeye karşı çıkmak nedir? halka diil kendinize faydası olsun diye mi karşı çıktınız... tamam söz, bir büfe size ihalesiz verilecek orda, oturur çay demler satarsınız

Beğenmedim! (0)
Avatar
Vatndaş20 2019-04-22 19:54:52

KKTC'nin bu gibi modern parklara şiddetle ihtiyacı vardır.

Avatar
dervis 2019-04-23 09:42:21

hangi proje bizden cikti ki bu da ciksin..guneye arabayla gecerken cogu yerde kontrol kulubeleri yolun solunda..inip kimligi elden vermek lazim..niye sagda degil..cunku proje biryerden ithal.

Avatar
vatandaş 2019-04-22 23:52:29

yapın be da KORMAYINNNN para çok egitim saglık her alanda dünyada en iyilerindenik bir park yapamadınız gezecegimiz yer yok her yer kerhane casino dolu kktc lilerida almazlar zaten GİDECEK GEZECEK YERİMİZ YOK !!!!!!!!!!!!!!!

Avatar
ben 2019-04-23 07:14:37

Olan sanki da dünyayı kurtarıyorlar. Yarın da bahçıvanlar ayaklanacak biz otları kesmeyik bize danışmadınız diye. Açın olan orayı düzenleme falan istemez millet iki ağaç görsün. Sosyal kültürel alan istemeyik. Ağaç yeter bize.

Avatar
Magusalı 2019-04-23 14:46:27

Yazda ortalık susuzluktan kavruluyor. Siz de yapma göl ile park yapıyorsunuz. Biraz acayip değil mi?