06 Temmuz 2020 Pazartesi 01:56
20789 Okunma
Sağlık Bakanlığı kararları

KKTC Bakanlar Kurulu’nun COVID-19 tedbirleri kapsamında ülkeye  giriş-çıkışlarla ilgili alanıcak tedbirlerin belirlenmesi konusunda üretmiş olduğu karar, ve Bulaşıcı Hastalıklar Yasası’nın KKTC Sağlık Bakanlığı’na vermiş olduğu yetki doğrultusunda  Bakanlığımız KKTC’ye Giriş- Çıkışlarla ilgili aşağıdaki kararları üretilmiştir ;

 1. 5 Temmuz 2020 tarihinden itibaren Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde çalışan, eğitim gören KKTC vatandaşları ile ülkemizde ikamet eden Maronitler ve  Karpaz bölgesinde ikamet eden Kıbrıslı Rumlar, sınır kapılarından ilk geçişlerinde son 72 saat içerisinde yapılmış PCR test sonuçlarının negatif olması ve bunu belgelemeleri halinde karantina zorunluluğu olmaksızın KKTC’ye kara kapılarından giriş yapma hakkına sahip olacaktır. Bu kural çeşitli nedenlerle Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde  kalan veya olağan olarak orada yaşayan KKTC vatandaşlarının KKTC’ye girişlerinde de  geçerli olacaktır. Yukarıda bahsi geçen koşullar çerçevesinde geçiş yapacak kişilerin her 15 günde bir Güney Kıbrıs Rum Yönetimi veya KKTC’de olmak üzere PCR testleri tekrarlanacaktır.

 2. KKTC vatandaşı olsun veya olmasın 5 Temmuz 2020 tarihinden itibaren Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden geçiş yapacak kişilerin son 14 gün içerisinde  Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde kaldıklarını belgelemeleri halinde son 72 saat içerisinde yapılmış PCR test sonuçlarının negatif olması ve bunu belgelemeleri durumunda karantina zorunluluğu olmaksızın ülkeye giriş yapabileceklerdir. Kişilerin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’den son 14 gün içesinde başka bir ülkeye seyehat etmeleri durumunda KKTC’ye girişlerinde hangi ülkeden geldiler ise o ülkelere uygulanan koşulları uygulanacaktır.

 3. 5 Temmuz 2020 tarihinden itibaren KKTC vatandaşı olsun veya olmasın ülkemize gelecek herkes, geldiği ülkenin risk grubuna göre aşağıda belirtilen 3 kategoride, her biriyle ilgili olarak yazılmış olan koşullar çerçevesinde, KKTC’ye deniz ve hava limanlarıyla, kara geçiş noktalarından gelmeleri değerlendirilecektir.

A KATEGORİSİ:

Koşul: Tüm yolcuların seyehat edecekleri vasıtaya biniş tarihinden son 72 saat içinde yapılan PCR test sonuçlarının negatif olması ve bunu belgelemeleri halinde karantina olmaksızın ülkeye giriş yapabileceklerdir. Ancak PCR sonucu ibraz edemeyen yolcuların PCR testlerinin Bakanlığımızca yapılacak ve sonuçları çıkıncaya kadar karantina altında tutulacak, yapılan test ve karantina ücretleri ilgili yolcu tarafından karşılanacaktır.

B KATEGORİSİ

Koşul: Bu ülkelerden gelecek olan yolcular kendi ülkelerinde KKTC’ye gelmeden seyehat edecekleri vasıtaya biniş tarihinden son 72 saat içinde yapılan PCR test sonuçlarının negatif olması ve bunu belgelemeleri  zorunludur. Bu ülkelerden gelecek yolcular  ayni zamanda KKTC’ye geldiklerinde Bakanlığımızca ikinci PCR test uygulanmasına da tabii olacaklardır.  Bu uygulama 8 Temmuz 2020 tarihinden itibaren 72-120 saat (3’üncü- 4’üncü ve 5’inci gün) öncesinden PCR testi  yapılması şeklinde uygulanacaktır.

Otelde konaklayacak turistlerin giriş kapılarından gidecekleri otellere nakillleri ilgili otel yetkilileri tarafından yapılacaktır. Turistlere kapılarda yapılan PCR testleri sonuçlanıncaya kadar otel odalarında karantina koşullarına uymaları zorunludur. Otel yetkilileri İlgili kişilerin karantina koşullarına uymasını denetleyecek ve bu konuda Bakanlığımıza taahhüt vereceklerdir. Aksinin tespit edilmesi halinde Ceza Yasası ve Bulaşıcı Hastalıklar Yasası’nın ilgili maddeleri kapsamında cezai işlem başlatılacaktır. Ayrıca bu koşullar Sağlık Bakanlığı ve Emniyet yetkilileri tarafından da denetlenecektir.

Evlerinde konaklayacak kişilerin PCR test sonuçları çıkıncaya ve kendilerine bildirilinceye kadar evlerinde izole olmaları zorunludur .Belirtilen koşullara uymayanlara Ceza Yasası ve Bulaşıcı Hastalıklar Yasası’nın ilgili maddeleri kapsamında cezai işlem başlatılacaktır.

C KATEGORİSİ:

Koşul: Bu ülkelerden gelecek olan yolcuların ülkemize gelmeden önce seyehat edecekleri vasıtaya biniş tarihinden 3 gün önceden PCR test sonuçlarının negatif olması ve bunu belgelemeleri  aynı zamanda, ücretlerinin kendileri tarafından karşılanması kaydıyla 14 günlük karantina koşullarına uyması zorunludur.

Risk Kategorilerine göre Ülkeler Listesi

05 TEMMUZ 2020 TARİHLİ REVİZE ÜLKELER

A GRUBU ÜLKELER

 1. Almanya

 2. Avusturalya

 3. Avusturya

 4. Danimarka

 5. Estonya

 6. Finlandiya

 7. Güney Kore

 8. İrlanda

 9. İsviçre

 10. İzlanda

 11. Japonya

 12. Letonya

 13. Lihtenşayn

 14. Litvanya

 15. Macaristan

 16. Maldivler

 17. Malta

 18. Norveç

 19. Polonya

 20. Slovakya

 21. Slovenya

 22. Yeni Zerlanda

 23. Yunanistan

B GRUBU ÜLKELER

 1. Andora

 2. Arjantin

 3. Belçika

 4. Birleşik Arap Emirlikleri

 5. Bosna Hersek

 6. Bulgaristan

 7. Çek Cumhuriyeti

 8. Fransa

 9. Gürcistan

 10. Hırvatistan

 11. Hollanda

 12. İspanya

 13. İtalya

 14. Kanada

 15. Karadağ

 16. Katar

 17. Kuveyt

 18. Lüksemburg

 19. Lübnan

 20. Monako

 21. Portekiz

 22. Romanya

 23. San Marino

 24. Sırbistan

 25. Singapur

 26. Türkiye

 27. Uruguay

 28. Ürdün

 29. Vatikan

C GRUBU ÜLKELERİ

 1. Amerika

 2. Brezilya

 3. Hindistan

 4. İngiltere

 5. İran

 6. İsrail

 7. İsveç

 8. Kazakistan

 9. Kosova

 10. Meksika

 11. Mısır

 12. Pakistan

 13. Rusya

 14. Türkmenistan

 15. Ve Diğer Ülkeler

Son Güncelleme: 06.07.2020 07:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kibris kibris 2020-07-06 02:46:06

Buraya gelecek ve test sonuclari cikana kadar evlerinde izole edilecekler...senda inandin..isiniz hikaye...niye tiplandiniz anlayamadim...siz isi garantiye almayin insanlarin kendilerine brakin...

Misafir Avatar
Önemi yok 2020-07-06 05:18:08 @Kibris kibris

Napsın ülke ekonomisi çöksün birlikte izleyelim mi ? Ne o memursun maaşın mı yatıyor bedavadan ?

Beğenmedim! (0)
Avatar
E.t 2020-07-06 02:47:35

Gene muz cumhuruyeti oldugumuzu kanitladiniz

Misafir Avatar
Önemi yok 2020-07-06 05:18:43 @E.t

Bol keseden konuşmayın gerçekten cehalet kokuyor yorumun.

Beğenmedim! (0)