09 Şubat 2019 Cumartesi 12:20
Sosyal güvenlik teşvik yasasında ne var?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yerel iş gücünü desteklenmesi kapsamında 4 Bin civarında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı çalışanın gelecek güvencesi altına alınması adına Yerel iş gücünü destekleme programı hazırlandı.

Programda ne var?

Özellikle emek yoğunluklu sektörlerin 24 ay boyunca desteklenmesi ve yerel iş gücünün artırılması hedefleniyor.

Detay Gazetesi'nde yer alan habere göre hazırlanan programın detayları şöyle:

1) Amaç Ne? 

Hazırlanan program özellikle emek yoğunluklu sektörlerdeki çalışanları kapsıyor ve yerel iş gücünü destekleyip istihdamı artırmayı hedefliyor.

2) Kaç kişi yararlanacak? 

Programdan 2 ile 4 bin civarında KKTC vatandaşı çalışanın yararlanması hedefleniyor

3) Ne vaat ediyor?

Toplu İş Sözleşmesi imzalayan iş yerlerine devlet 24 ay boyunca tüm sigorta ve ihtiyat sandığı primlerini ödeyecek. (Bu rakam aylık olarak ortalama en az her işçi başına 1100 TL'ye tekabül ediyor)

4) Şartlar ne?

İşverenler çalışanların maaşlarını bankaya yatıracak. 

5) Maaş ne kadar olacak?  

Teşvikten yararlanmak isteyen iş yerleri çalışanlarına maaşları net asgari ücretin en az %15'î kadar fazla vermek durumunda. teşvikle birlikte toplam maaş en az 3900 TL'ye çıkacak.

6) Destek ne kadar sürecek? 

Devlet, şartları tamamlayan her iş yerinde çalışan emekçiler için 750 TL her ay işçinin hesabına destek yatıracak. Bu 24 ay boyunca devam edecek.

7) Kimler yararlanacak?

TİS (Toplu İş Sözleşmesi)  imzalayan ve belli sektörlerdeki çalışanlar yararlanacak.

8) Kaynak var mı?

Programın yürütülmesi için şimdiye kadar İhtiyat Sandığı Dairesi tarafından fonda biriktirilen 200 Milyon TL'nin sadece faizi kullanılacak, ana para kullanılmayacak.

9) Kim karşı çıkıyor?

KTTO ile KTSO  destek programının özellikle sendikalı olma kısmına karşı çıkıyor. Hükümet ortakları HP ile DP ise tasarıya sıcak bakmıyor. Ana muhalefet UBP'de tasarıya karşı.

10) Kim destekliyor?

Hükümetin CTP ve TDP kanadı ile Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu TÜRK-SEN ve bir çok sendika süreci destekliyor.

banner22
Anahtar Kelimeler:
Sosyal Güvenlik
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Levent Sucu 2019-02-09 13:11:01

Bu yasada çok mantık hatası var. İşveren tarafından baksanız bugün asgari ücret bile yatırımları ile 4bine yaklaştı %15 nasıl daha fazla versin. Teşvik bittiğinde artan personel giderlerini bahane edip işten durdurup yerine asgari ücretli alacaklar. İşçi tarafından baksanız teşvikten sonra hem maaşından kesilecek yatırımları artacak hem de maaşı asgari ücretten yüksek olunca daha önce vermediği gelir vergisini verecek, eline geçen değişmeyecek.

Toplu iş sözleşmesi ve sendika diyorsunuz, KKTC'deki işletmelerin kaçı toplu iş sözleşmesi yapacak kadar işçi çalıştırıyor ki? Kaç işletmenin 10'dan fazla çalışanı var da bakan 150 çalışanlı şirket örneği veriyor? İnşaat sektörü ve mütahitler deseniz hepsi taşeron ustabaşı ve işçi çalıştır. En önemlisi de sendika ve sendikacıların kamudaki hantallığını gören hangi deli bu boyuttaki işletmesine sendika sokar ki? Sonuç olarak bırakın 2bini bakın 200 kişiye bile yaramayacak bu yasa. Kira düzenlemesindeki gibi piyasanın dengesini bozacaklar ancak

Avatar
Vatandaş 2019-02-09 16:02:26

Doğrudur çünkü bu deli dediklerin alışmışlar dünyadan ve çalışma yasalarından uzak insanları sömürmeye.Sabah şiroda, öğlen araçla dağıtım,öğleden sonra bahçe temizliği,gece ev temizliği,sabah 07.30 gece 19.30 a kadar işle sosyal hak yok,fazla işlerse mesai yok asgari ücreti de isterse verir, Bankaya para yatırmak istemez çünkü cebine elden.Belli olmasın asgari ücreti bile vermediği.itirazin mı var?hade mahalleye başka sokakta çok. Modern köleliği dahi reddetme ,çünkü yıllardır sermayeye sermaye katan bu düzeni sürdürmek gerek öyle değilmi?.Ha kamu çalışanları üzerinden bütün işlemleri yapıp sermayeye sermaye katmak da güzel.Ama sikıstınmi kamu çalışanı beleş para alıyor demek ne kadar doğru.Yasaya uymayan calışan varsa onu cezalandırmak kamu yasasını doğru uygulamadan geçer dostum.sen de çalışma saatlerinden tut da sosyal hak ve çalışma şartlarını o eline göre bulduklarına karşı çalışma yasalarını doğru uygula da goerelim bakalım kıç...zı.

Avatar
Magusalı 2019-02-09 22:22:26

Bu ülkede iş barışının olması için sendikalaşma şarttır. İşcinin hakkını koruyan sendikadır.

Avatar
Magusalı 2019-02-09 22:29:52

Özellikle bir gazete yaygarayı basıyor. Televizyonu da var, sendikadan ödleri korkuyor. Bu yasanın geçmemesi için elinden geleni yapıyor.

Avatar
Magusalı 2019-02-09 22:32:04

Çünkü gazetenin de televizyonun da görünmeyen asıl sahibi oteller zincirinin sahibi.

banner5

banner31