16 Kasım 2019 Cumartesi 15:13
591 Okunma
Tatar, KKTC’yi marka yapma yönündeki çalışmaların kararlılıkla sürdüğünü belirtti

Genel Kurul’da yapılan konuşmalarda sektörün bir devlet politikası olması haline gelmesi adına atılan adımlara vurgu yapıldı.

Genel Kurul’a katılan Başbakan Ersin Tatar, KKTC’yi bir marka yapma yönündeki çalışmaların kararlılıkla sürdüğünü belirtti.

Konferansa Başbakan Ersin Tatar, Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, sektör temsilcileri ve davetliler katıldı.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Konferans Salonu’nda düzenlenen Genel Kurul’un açılış konuşmasını KITSAB Başkanı Erkan Kilim yap.

Kilim , konuşmasında, turizmin seyahat ile karıştırılmaması gerektiğini söyledi.

Kilim, “Her gelen turist ülkeye katma değer olarak geri döner. İnsanlık dışı izolasyonlarla mücadelemize rağmen acenteler bu ülkeye 1 milyonun üzerinde turist getirebilmektedir” dedi.

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner de, sektördeki örgütlerin koordineli çalışmamasını eleştirerek, böyle olunca hükümet üzerinde istenilen etkinin yapılamadığını söyledi.

“Birlikte çalışmadığımız sürece başarı şansımız yok” diyen Çağıner, değişim zamanının geldiğini kaydetti.
Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan da, Dimağ Çağıner’in söylediklerine katıldığını, ancak kendinin bu alanda daha farklı bir mesajı olduğunu belirtti.

Savaşan, yıllardır bekledikleri, ‘turizmin bir devlet politikası olması’ talepleri için ilk kez mevcut Bakanlar Kurulu’nun bir adım attığını vurguladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu da, turizmin ada ülkeleri için önemini vurguladı.

Sucuoğlu, turizmle ülkeye bir milyar üzerinde katkı sağlandığını söyleyerek, bunun halka hissettirilemediğini belirtti.

Sucuoğlu, turistin ülkeye gelirken getirdiği parayı geri götürmemesi gerektiğini de kaydederek, “Köy ve kasabalarda paranın harcanabileceği ortamlar hazırlamalıyız. En büyük eksiklik de halkın farkındalığının olmasıdır” dedi.
Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel de ülkede 135 civarında acente olduğunu, ancak bunlardan sadece 20’sinin aktif olduğunu belirtti.

Ülkeye gelen 1 milyon 200 bin turist rakamında sektörün payının büyük olduğunu kaydeden Üstel, “Ülkenin geleceği ve önümüzü açacak olan turizmdir. Sektör içinde birlik beraberlik korunmalı. Sıkıntılarımız var ama aşmak için önce kendimizi düzelteceğiz” dedi.

Genel Kurul’da son konuşmayı Başbakan Ersin Tatar yaptı.

Tatar turizme büyük önem verdiklerini vurguladı.

Başbakan Tatar, turizmin bir hükümet ve devlet politikası olması için kararlılıklarının devam ettiğini de dile getirerek, yeni yönetimin önemli işlere imza atmasını diledi.

Tatar, Milliyet gazetesinde manşet olan açıklamasına atıfta bulunarak şöye konuştu:

“TC kamuoyuna her fırsatta söylüyoruz. KKTC’ye sık sık geliniz. Yunan adaları yerine Kuzey Kıbrıs’a sık sık geliniz. KKTC hepimizin bir vatanıdır. Burada her türlü tarih, kültür, turizm imkanı vardır. Çeşitli yabancı ülkelerde fuarlara katılıyoruz. Turizm kapasitesini artırmak başarılarımızı artırma çalışmalarımız sürüyor” dedi.
Konuşmaların ardından genel kurulda raporların okunmasına geçildi.

BRT/..

Anahtar Kelimeler:
TatarHaber
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Turizmci 2019-11-16 21:38:56

Hep laf kalabalığı,hep şablon konuşmalar..Yirmi sene evvel,otuz sene evvel ve devamında ne konuşulduysa,ne problemler varsaydı hala daha ayni konuşmalar ayni sorunlar ve değişen hiçbişey yok..Ayni hamam ayni tas! Çünkü niyet yok..KKTC'yi marka yapmak bazılarının da diline doladığı gibi öyle kolay olacak bişey değildir,Birilerinden de alınmaz,bakkalda da satılmaz,..

Avatar
Ubp'li 2019-11-16 22:43:29

Neden hala istifa etmiyorsunuz Sn.Tatar? Size olan güvenimiz kalmadı ve artık bizi temsil etmiyorsunuz..Kıbrıs türkü olarak yeterince dünyaya rezil olduk zaten..Lütfen bir an evvel istifa ediniz..

Avatar
Vatandaş 2019-11-16 22:23:39

Yeniçağ gazetesi yazarlarından Yavuz Selim Demirağ'ın 21 Ekim 2019 tarihli yazısında gerçekleri yansıtmayan haberi için hakkında dava açılması gerekmiyormu Sn.Tatar? Bir ülkenin başbakanı için yazılan yalan yanlış haberler için toplum temsiliyetini gözardı mı ettiniz? Yoksa boşmu verdiniz?

Avatar
Partili 2019-11-17 10:49:34

Pılını pırtını toplasan,bir kenara çekilsen de bu partiden çekip gitsen olmazmı? Usandık bıktık senden de,senin yalanından dolanından da,lafazanlıklarından da..Gezip tozuyorsun,bişey yaptığın yok zaten..Kaldı ki şaibelerin gazetelerde haber oldu..Çek git artık da bu partiyi daha da yıpratma..

Avatar
Acente 2019-11-17 11:22:26

Genel kurullarda hep böyledir,herkes atar tutar,hayal ve rüyalarından bahseder ama hayata geçirilen bişey yok..Kıtsab'ın adı var kendi yok..Seçilmiş yönetiminlerine baktığınızda bilgi beceri ve tecrübeden çok uzakta olan kişilerden oluşan yönetimler..Yakın bir geçmişte bu hep böyle olmuştur..Sektörde başı çekmesi gerekirken boy bile gösteremiyor..Yasasında emredilenleri bile yapmaktan aciz..Piyasa kaçak acentelerle doldu,kaçak rehberlerle doldu,kaçak taşımacılarla doldu,oteller yasa kanun tanımıyor direkt rezervasyon alıyor,bakanlık ilişkileri sıfır vs vs..Böyle bir perspektif içinde üyesinden yalnızca aidat toplayan bu birlikten kim ne bekleyebilir ki..Belki hoşlarına gitmeyebilir ama bu böyle..Yazık çok yazık!

Avatar
Caner / Woodford 2019-11-17 12:15:44

Kanımca ve bildiğim kadarıyle Sn.Orhan Tolun dönemlerinde Kıtsab her zaman sahadaydı ve canlıydı ve faaldi..Bakanlıkla ilişkiler gayet iyiydi ve bilirkişi olarak çoğu hallerde müracaat edilen bir birlikti..Ama daha sonraları oluşan yönetimlerden dolayı Kıtsab bu özelliğini yitirdi,adı bile duyulmuyor..Yalnızca üyesinden aidat toplayan bir birlik haline geldi..Sorry be gardaş

Avatar
Hadjji yanni 2019-11-17 12:55:42

KAKATC nin başın gelen en kötü olay ERSİN TATAR dır

Avatar
Reyhan 2019-11-17 14:10:29

Her fırsatta bahsettiğiniz KKTCyi marka yapma idealinizi Şu andaki Turizm Bakanı'nızla yapamazsınız mümkün değil..Bizden söylemesi!