29 Haziran 2018 Cuma 09:12
Toros: “Bunun önüne hiçbir yasa geçemez”
banner48

Güney ile Kuzey arasındaki akaryakıt fiyat farkı KKTC’de satışları patlatırken Güney’de hükümet bundan duyduğu rahatsızlık nedeniyle korkutma ve sınır noktalarında akıl almaz tedbir alma yollarına başvuruyor. Sınırda benzin göstergelerinin didik didik incelendiği ifade ediliyor.

Rum basını Rum Gümrük Dairesi’nin bir genelge ile geçişlerde araçları kontrol edeceğini, KKTC’den alınmış akaryakıta ve araca el konacağını yazarken bir yandan da bunun ne surette yapılacağını öte yandan Kuzeyden geçen araçların durumunun ne olacağını ve genelgenin uygulanabilirliğini sorgularken Rum Sözcü de bir açıklama yaparak denetimin  sadece yasadışı ticareti önlemek için yapılacağını, Kuzey Kıbrıs’ta sıradan vatandaşların dolaşımını engellemek istemediklerini ve asla engellenmeyeceğini açıkladı.

Konuyla ilgili Kıbrıs Postası’ndan Vatan Mehmet'e değerlendirmelerde bulunan eski KTTO Başkanı ve eski Müzakere Heyeti Üyesi, CTP milletvekili Fikri Toros ise genelge içeriğinin basına yansıdığı kadarıyla saçma olduğunu, bunun tıpkı Güney’den alınan etlerde olduğu gibi bunun tüketici hakkı olduğunu ve hiçbir yasa ile bunun önüne geçmenin mümkün olmadığını kaydetti. 

Rum Sözcü’nün açıklamasını esas aldığını, yapılmaya çalışılanın gerçekten de ticari amaçlı “kaçak alımlara” yönelik olduğuna inandığını dile getiren Toros, “Adanın kuzeyinde de Güneyinde de ürün guruplarında rekabet avantajları vardır. Bunun önüne hiçbir yasa geçemez. Bu durumlar aslında olası federal Kıbrıs motivasyonu açısından da önemlidir” dedi. 

TOROS: “BUNUN ÖNÜNE HİÇBİR YASA GEÇEMEZ”

Konuyla ilgili Kıbrıs Postası’na değerlendiren eski KTTO Başkanı ve eski Müzakere Heyeti Üyesi, CTP milletvekili Fikri Toros ise genelge içeriğinin basına yansıdığı kadarıyla saçma olduğunu, bunun tıpkı Güney’den alınan etlerde olduğu gibi bunun tüketici hakkı olduğunu ve hiçbir yasa ile bunun önüne geçmenin mümkün olmadığını kaydetti. 

Rum Sözcü’nün açıklamasını esas aldığını, yapılmaya çalışılanın gerçekten de ticari amaçlı “kaçak alımlara” yönelik olduğuna inandığını dile getiren Toros, “Adanın kuzeyinde de Güneyinde de ürün guruplarında rekabet avantajları vardır. Bunun önüne hiçbir yasa geçemez. Bu durumlar aslında olası federal Kıbrıs motivasyonu açısından da önemlidir” dedi.

ARACA EL KOYACAK, SÜRÜCÜSÜNE PARA CEZASI KESECEK

Rum Gümrük Dairesi araç kontrollerini artıracak, KKTC’den alınmış akaryakıta ve araca el koyacak, sürücüsüne para cezası kesecek…

Rum Gümrük Dairesi, Güney Kıbrıs ile KKTC arasındaki akaryakıt fiyatları arasında önemli fark olması nedeniyle KKTC’den akaryakıt alımlarında son zamanlarda artış yaşanması üzerine, sınır kapılarında KKTC’den dönen araçlarda yapılan denetimlerin artırılacağını açıkladı. 

Rum gazeteleri, Daire tarafından yayımlanan genelge ve öngörülen cezalarla ilgili haberler aktarırken; Politis, Daire tarafından KKTC ile Güney Kıbrıs arasındaki geçiş noktalarının ilk açılmasıyla birlikte benzer bir genelge yayımlamasına karşın devamını getirmediğine dikkat çekerek, yeni genelgenin uygulanabilirliğini sorguladı.

Gazete “ ‘Sahte Akaryakıt’ Konusunda Umutsuz Hareket… İşgal Bölgelerinden Artan Petrol Tedariki Paniğe Neden Oluyor” başlığıyla manşete çektiği haberinde, KKTC’de satılan yakıtın Güney’de satılandan “daha yüksek oranda kükürt ihtiva ettiği” belirtilen Gümrük Dairesi genelgesinde, Güney’deki ile KKTC’deki arasında hiç bir fark bulunmayan kurşunsuz benzinden söz edilmediğini vurguladı.

Genelgede, tüketim vergisine atıf yapıldığını, ancak KKTC’den akaryakıt alımını yasaklamayan Yeşil Hat Tüzüğü’ne hiç atıf yapılmadığını da belirten gazete, Gümrük Dairesi’nin genelgede “benzinin menşeinin saptanamayacak olmasını yok saymayı tercih ettiğine” vurgu yaptı. 
Gazete, kısa süre önce bir taksi şirketinin araçlarına akaryakıtı KKTC’den aldığına dair “şikâyet” nitelikli bir haberin Rum basınına yansıdığını da hatırlattı.

Haberde, Daire’nin genelgede, ağırlıkla Tüketim Vergisi Yasasına ve Gümrük makamlarının, Tüketim Vergisi Yasasına uymayan ürünü alıkoymak veya el koymak maksadıyla laboratuar testi için araç durdurma yetkisine atıf yapıldığına, ürünle kısıtlı olan el koyma yetkisinin (taşıyan) aracı da kapsayacak şekilde genişletildiği uyarısında bulunulduğuna dikkat çekildi.

Yeni genelgede dizel yakıta özel atıf yapılarak KKTC’de satışa sunulan bu yakıtın sülfür içeriğinin Güneyde uygulanan standart sınırın üzerinde olduğunun ileri sürüldüğü, ancak son dönemde KKTC’de eurodizel olarak adlandırılan, sülfür oranı düşük dizel yakıt satıldığından söz edilmediği kaydedilen haberde, laboratuar testinde iki tarafta satılanlar arasında hiçbir fark olmayan 95 oktan kurşunsuz benzinden de hiç söz edilmediğine vurgu yapıldı.

UYGULAMANIN UYGULANABİLİRLİĞİNE DAİR SORU İŞARETLERİ 

Gazete Rum Gümrük Dairesi Müdürü Dimitrios Hacikostis’in, Başsavcılıktan, özel veya kurumsal maksatlarla KKTC’den akaryakıt tedariki durumlarına, Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında yapılacak doğru uygulamaları öğrenmek üzere görüş istediğini hatırlatarak, bir aracın KKTC’den akaryakıt aldığını denetleme ve ispatının çok zor, neredeyse imkânsız olduğuna vurgu yaparak, bu uygulamanın akla getirdiği bazı soru işaretlerini okurlarıyla şu şekilde paylaştı:

“-Yukarıda da yazdığımız gibi 95 oktan kurşunsuz benzin, laboratuvar testiyle nasıl ayırt edilecek? Çünkü dizeldeki sülfürün aksine 95 oktan kurşunsuz benzini ayırt edecek bir şey yok.

-Daha çok sülfür içerdiği için dizel yakıtın yanması ile çevre kirliliği oluşuyorsa, dizel yakıtla çalışan ve özgür bölgelerde seyreden Kıbrıs Türk araçları ne olacak?

-Sülfür içeriğinin saptanmasına dair laboratuvar analizleri ne kadar kesin? Bazı bilgilere göre bir örnek üzerinde yapılacak böyle bir analizin fiyatı 50 Euro’nun üzerindedir.

-Deposunun yarısı özgür bölgelerden, geriye kalan yarısı da işgal bölgelerinden alınmış dizel yakıtla doldurulan durumlarda ne olacak? Laboratuvar analizlerinden edindiğimiz verilere göre dizeldeki sülfür oranı özgür bölgelerdeki istasyondan istasyona değişiyor.

-Çoğu yeni depo, ağızdan tedarik (hortumla çekme) erişimine izin vermediğine göre Gümrük Dairesi, işgal bölgelerinden dönen araçların depolarından yakıt örneğini hangi yöntemle almayı planlıyor?

-Kıbrıslı Rum sürücüler, işgal bölgelerindeyken yakıtlarının tükendiğini ve oradaki istasyonlardan akaryakıt almaya mecbur kaldıklarını söylerlerse ne olacak?

-Yeşil Hat Tüzüğü işgal bölgelerinden akaryakıt tedarikinin yasak olduğunu açıkça belirtmiyor mu ki Gümrük Dairesi genelgesinde buna atıf yapmadı?”

Alithia haberi “Denetimler Yoğunlaştırılıyor… Gümrük Dairesi Laboratuvar Testi İçin Araçlardan Örnek Alacak” başlığıyla aktardı.

Gazeteye göre yayımlanan genelgede KKTC’den akaryakıt naklinin “yasak olduğu” öne sürülerek geçiş noktalarında yapılan denetimlerin yoğunlaştırılacağı uyarısında bulunuldu.

Tüketim Vergisi Yasası’nın (2004, 91 (1) Gümrük yetkililerine herhangi bir aracı, tüketim vergisine tabi olan ancak bu verginin ödenmediği ürünleri alıkoymak veya el koymak için durdurma, laboratuvar testi için örnek alma yetkisi verdiği belirtilen genelgede, “bu yetkinin, araca da el konulacak ve sürücüsünün suçlu addedileceği şekilde genişletildiği” uyarısında bulunuldu.

Kuralların ihlalinden bahsedilen genelgede şu uyarı da yapılıyor:

“Yasadışı petrol ürünü ve akaryakıt nakledildiğinin saptanması halinde, bu yakıtın ayrı depolarda (taşınan) veya aracın kendi yakıt deposunda olup olmadığına bakılmaksızın, el konulacak ve karışanlar (sürücüler) yasanın öngördüğü cezaya çarptırılacaktır.”

Fileleftheros “Akaryakıta El Koymalar… Gümrük Dairesi Araç Denetimlerini Artırıyor” başlıklı haberinde, uygulanacak para cezası ile ilgili “50 bin Euro’ya kadar idari ceza” ifadesine yer verdi. 

Konu hakkında gazetelerin web sayfalarında flaş olarak verilen haberlerde ifade edilen ceza miktarı “3 bin Euro” idi. 

Gazete Güney Kıbrıs’ın sınır kapılarında, KKTC’ye gelen ve daha ucuz olduğu için araçlarının deposunu KKTC’den dolduran Rumlara yönelik denetimlerini artırma kararının, önceki gün bütün yetkili (İçişleri Bakanlığı ve Enerji, Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanlığı) dairelerin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda alındığını da haberine ekledi. 

PRODROMOU: "YAKIT DENETİMİ SADECE YASADIŞI TİCARETİ ÖNLEMEK İÇİN YAPILIYOR"

Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, Rum  hükümetinin, ne olursa olsun, Kuzey Kıbrıs’ta sıradan vatandaşların dolaşımını engellemek istemediğini ve asla engellemeyeceğini açıkladı.

Prodromou, yaptığı yazılı açıklamada, devletin “yeşil hat kanunu” uygulaması çerçevesinde vatandaşların Kıbrıs’ta dolaşmalarını arzu ettiğini söyledi.

Rum Sözcü, yakıt dâhil ürünlere çeşitli devlet daireleri tarafından yapılan denetimler/kontroller “yasadışı ticaretin önlemesini hedefliyor” dedi.

Sözcü, “ hükümetin hiçbir şekilde, vatandaşların dolaşımını engellemeye niyeti yok ve engellemeyecektir” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Magusalı 2018-06-29 11:13:32

Denetimli tüm malları devlet Güneyden düşük tutmalı ki çıldırsınlar.