17 Aralık 2017 Pazar 12:05
Yasalar değişmeli

Havadis'ten Duygu Alan'ın haberine göre, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa milletvekili adayı Saffet Nadiri, en acil olarak yapılması gerekenin yasaların bir an günün koşullarına uygun şekilde revize edilmesi olduğunu belirtti.

Demokrat Parti (DP) Lefkoşa milletvekili adayı Mehmet Burçaklı, “Öncelikli hedefim mevcut yasalarımızdaki eksikliklerin, yetersizliklerin ve çağdaş dünyaya ayak uydurmasında eksik kalan noktaların revize edilmesidir” dedi.

Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler – Değişim ve Kurtuluş İttifakı  Lefkoşa milletvekili adayı Seda Okgül, öncelikli hedeflerinin Faiz Yasası olduğunu kaydetti.

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Lefkoşa milletvekili adayı Enver Öztürk, kamu yönetiminde üçlü kararname sistemini bir disiplin altına almak gerektiğini kaydederek yeni müşavir yaratılmaması için düzenleme yapılması gerektiğini ve yine güncellenmesi gereken birçok yasa olduğunu söyledi.

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Lefkoşa milletvekili adayı Mine Atlı, öncelikli hedefinin toplumsal cinsiyet eşitsizliğini gideren politikalar üretmek olduğunu söyledi.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Girne milletvekili adayı Fazilet Özdenefe, geçtiğimiz dönemde birçok yasanın hayata geçirildiğini, 7 Ocak’ta yapılacak erken genel seçimde partisinin tek başına iktidara gelmesi halinde üzerinde çalıştığı ancak henüz tamamlayamadığı yasalarla ilgili çalışmalarını devam ettireceğini belirtti.

Halkın Partisi (HP) Mağusa milletvekili adayı Ayşegül Baybars, “Toplum olarak taleplerimizi karşılamak, çağdaş, insan yaşamının kalitesini yükseltecek yasaları yapmak amacıyla parlamentonun sağlıklı çalışmasını sağlayacak mekanizmaları harekete geçirmek gerekmektedir” dedi.

Nadiri: Yasalarımız çağdaş bir yapıya kavuşturulmalıdır

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa milletvekili adayı Saffet Nadiri, en acil olarak yapılması gerekenin yasaların bir an günün koşullarına uygun şekilde revize edilmesi olduğunu belirtti.

“Yasalarımız çağdaş bir yapıya kavuşturulmalıdır” diyen Nadiri, şunları söyledi: “Halen 1 TL, 10 TL, 50 TL ceza öngören çok ciddi suçlar var. Yasalar ya tamamen değiştirilmeli ya da günün koşullarına uygun olarak revize edilmelidir. Bugün yaşamın birçok alanında karşımıza çıkan sorunların birinci nedeni yasaların günün koşullarına uygun olmamasıdır. Bu noktada gereken tüm çabayı göstereceğim, gerekli çalışmaları yapacağım. Ayrıca özel sektörü güçlendirecek işveren ile işçi arasındaki hukuki ilişkiyi düzenleyen İş Yasası’nın bir an önce tadil edilmesi için çaba göstereceğim. Özel sektörü güçlendirmek önce yasal mevzuatın güçlendirilmesi ile başlar. Devlet kapısını tek iş kapısı olarak görülmekten çıkarmak da özel sektörü güçlendirmekle mümkündür.”

Burçaklı: Faiz Yasası şart

Demokrat Parti (DP) Lefkoşa milletvekili adayı Mehmet Burçaklı, öncelikle ülke ekonomi ve vatandaşların ekonomik durumu ile yakından ilişkili olan kalıcı bir Faiz Yasası faiz yasasına ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Burçaklı, toplumun kanayan yarası olan trafik ve madde bağımlılığı alanında da ciddi çalışmalara ihtiyaç olduğunu belirterek, “Dünyada belli başarılara ulaşmış ülkelerin olumlu icraatlarının örnek alarak kendi kültürümüze uygun bir şekilde yerleştirip kendi ülkemizin ihtiyaçları doğrultusunda yeni metotlar geliştirip bu alanlardaki sorunlarımızı da çözebiliriz” dedi.

Mehmet Burçaklı, ayrıca şunları söyledi: “Öncelikli hedefim mevcut yasalarımızdaki eksikliklerin, yetersizliklerin ve çağdaş dünyaya ayak uydurmasında eksik kalan noktaların revize edilmesidir. Birkaç yasanın düzenlemesi ile toplumdaki huzur, devlet yapısındaki düzen yeterli bir şekilde sağlanamaz. Yasaların tümü birbirlerine zincirleme bağlı olarak hareket eden dişliler gibidir. İçerisinden birinin eksikliği veya yetersizliği toplumun yapısından tutun da devletin işleyişine kadar her alanda olumsuz sonuçlara sebebiyet verir. Tüm yasalarımızın gözden geçirilerek çağın ihtiyaçlarına günün gerekçelerine göre revize edilmesi gerekmektedir.”

Okgül: Önceliğimiz Faiz Yasası

Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler – Değişim ve Kurtuluş İttifakı  Lefkoşa milletvekili adayı Seda Okgül, öncelikli hedeflerinin Faiz Yasası olduğunu kaydetti.

“Kesinlikle bir Faiz Yasası çıkarılmalıdır” diyen Okgül, “Merkez Bankası belirli bir oran belirtti ama bu sadece uygulamada kalıyor. Faiz Yasası olmadığı için bankalar serbest faiz miktarları ile kredi vermeye devam ediyorlar. Kısacası bankaların insafı ile yaşıyoruz. Bugün hepimizin borcu var ve ciddi anlamda faizlerin altında ezilen halk var. Döviz borcu olanların iki kat canı yanıyor. Ödedikleri miktar, faizi bile kapatamıyor. Faiz Yasası konusu manifestomuzda da özellikle yer almıştır. Faiz oranlarını tespit edip dövize de 2 katını aşmayacak şekilde bir yasa geçirilmesi gerektiği düşüncesindeyiz” diye konuştu.

Okgül, ayrıca sığınma evinin gerekliliğine işaret etti. Seda Okgül, şunları söyledi: “Bir kadın olduğum için kesinlikle kadınlar için sığınma evi olması gerektiğini düşünüyorum. Ekonomik durumun kötüleşmesi ile kadınların durumu daha vahim bir hal aldı. Ekonomik açıdan güçsüz olan kadın daha mağdur kalmaktadır. İşin içine aile içi şiddet de girdiği zaman kadının sığınacak kapısı kalmamaktadır. Ülkede bir sığınma evi olmayışı da aslında aile içi şiddete zemin hazırlamaktadır. Kadınların ekonomik olarak desteklenmesi şarttır. Her kadın girişimciye en azından 50 bin TL’lik bir katkı koyarak kadının güçlendirilmesini sağlayacak projelerimiz vardır.”

Okgül, her aile içerisine bir maaş girmesi gerektiğini de söyleyerek bununla ilgili de projelerinin hazır olduğunu ifade etti, bu projenin ülkedeki gelirin tavandan tabana yayılması için ciddi düşünülmüş projeler olduğunu söyledi.

Sağlık alanında da öncelikleri olduğunu belirten Okgül, “Genel sağlık sigortası mevcut değildir ve devlet hastanelerinin durumu ortadadır. Biz devlette ve özelde sağlık hizmetinin ücretsiz olarak verilmenin sözünü veriyoruz” dedi.

Öztürk: Birçok yasa yeniden düzenlenmelidir

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Lefkoşa milletvekili adayı Enver Öztürk, kamu yönetiminde üçlü kararname sistemini bir disiplin altına almak gerektiğini kaydederek yeni müşavir yaratılmaması için düzenleme yapılması gerektiğini ve yine güncellenmesi gereken birçok yasa olduğunu söyledi.

Öztürk, Ceza Yasası ve Ceza Usul Yasası’nın, Şahadet Yasası’nın, Avukatlar Yasası’nın, Hukuk Usulü Yasası ve Tüzüğü’nün güncellenmesi gerektiğini söyledi.

Tebliğ ve icraların hızlandırılması için gerekli düzenlemelerin yapılmasının da önemli olduğunun altını çizen Öztürk, “Davaların hızlı tebliğ edilip hızlı sonuçlanması, özellikle yerli turizm yatırımcılarını borç batağından kurtaracak ayakları üzerinde durabilecek, borçlarının makul bir sürede ödenebilir hale getirilmesi ile de yerli turizm yatırımlarının işletmeye açılması sağlanacak. Bu da hem yatırımcıyı kurtaracak hem de istihdam yaratacak” dedi.

Öztürk, ayrıca faiz birikiminin ana borcu geçmemesi için Faiz Yasası’nın geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Genel anlamda çevreye yönelik düzenlemeler de yapılması gerektiğini kaydeden Enver Öztürk, imar planlarının yeniden düzenlenmesi ve turizm planının mutlaka tüm paydaşları ile ele alınıp çıkarılması gerektiğini dile getirdi.

banner41
Öztürk, parlamentoya girmesi halinde öncelikli hedeflerinden bir diğerinin de ekonominin kendi ayakları üzerinde durabilmesi için gerekli tüm altyapıların hazırlanması olduğunu söyledi.

Atlı: Önceliğim Toplumsal cinsiyet eşitsizliğini gideren politikalar

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Lefkoşa milletvekili adayı Mine Atlı, öncelikli hedefinin toplumsal cinsiyet eşitsizliğini gideren politikalar üretmek olduğunu söyledi.

Atlı, “Bu ülkede bir adli yardım sisteminin oluşturulması gerekir.  İnsanların ceplerinde parasının olamayışı hak arayışlarını engellememelidir. Kadınlar, velayet, nafaka ve boşanma mücadelelerini verip koruma emri talep ederken para kaygısı taşımamalıdır” diye konuştu.

Mine Atlı, tebliğ ve icra sisteminde de ivedilikle, derhal yenilikler yapılması gerektiğini belirterek, “Mahkemeden emirleri alıyoruz ama duvar süsünden başka bir işe yaramıyorlar. Buna yönelik hukuki ve siyasi düzenlemelerin yerine getirilmesi için ve ülkenin insan haklarına saygı duyan bir yapıya kavuşması için var gücümle çalışmaya adayım” dedi.

Eğitim ve sağlık alanında da hedeflerinin olduğunu kaydeden Mine Atlı, önleyici tedbir hizmetleri olması gerektiğini, eğitimin ise tam gün, kreşlerin de ücretsiz olması gerektiğini kaydetti.

Atlı, ayrıca yerel yönetimlerle işbirliğinde kadının iş hayatına atılması için gereken tüm adımların atılması gerektiğini söyledi.

“Bankalara sorumluluk yüklenmeli”

Faiz Yasası’nın da geçirilmesi gerektiğine dikkat çeken Mine Atlı, şunları söyledi: “İnsanların ödeme yapamadıkları için hapis yatmaları asla söz konusu olmamalıdır. Borç verilirken bankalara sorumluluk yüklenmeli, kişiler ödeyebilecekleri oranda borçlandırılmalıdır. Faiz oranları, gerekse ödeme planlarını hiçbir esneklik tanımadan ibraz etmeleri ile vatandaş mağduriyet yaşıyor. Kadınlar eşlerine kefil oldukları için veya hiç haberleri olmadan borçlara boşanma esnasında sorumluluk almak zorunda kalıyorlar. Bankaların bu konuda bilgilendirme yapması gerekir. Faiz oranları ülkenin ekonomik koşulları doğrultusunda düzenlenmeli ve dövizin artış gösterdiği durumlarda faiz oranlarına müdahale yapılması gerektiğini düşünüyorum.”

Özdenefe: Yasalar konusunda çalışmalarım devam edecek

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Girne milletvekili adayı Fazilet Özdenefe, geçtiğimiz dönemde birçok yasanın hayata geçirildiğini, 7 Ocak’ta yapılacak erken genel seçimde partisinin tek başına iktidara gelmesi halinde üzerinde çalıştığı ancak henüz tamamlayamadığı yasalarla ilgili çalışmalarını devam ettireceğini belirtti.

Özdenefe, öncelikli hedeflerini şöyle anlattı: “Hedeflerim, hükümette olduğumuz dönemlerde komite aşamasında detaylı olarak çalışma fırsatı bulduğum ancak UBP-DP hükümeti kurulduktan sonra ihmal edilen Bilişim Alanındaki Kuralların Düzenlenmesi ve Bilişim Suçları Yasa’sının yasallaşması.

Yargının mevcut yükünün hafifletilmesine ve daha etkin bir biçimde çalışabilmesine katkı sağlayacağına inandığım; İcra sisteminin etkin ve hızlı bir biçimde çalışabilmesi için gerekli altyapının ve yasal değişikliklerin hayata geçirilmesine katkıda bulunmak.

Özellikle düşük meblağlı alacak-verecek davaların ucuz, pratik ve hızlı bir biçimde sonuçlandırılabilmesinin önünün açılabilmesi için yeni ve çağdaş bir Tahkim sistemi kurulması için yasal düzenleme yapılması.

Başkanlığını yapmış olduğum Dilekçe ve Ombudsman Komitesi’nde edindiğim deneyim ve mevzuatta gözlemlediğim eksikliklerden yola çıkarak Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman)’ın denetim alanının ve etkinliğinin arttırılması amacıyla Ombudsman Yasası’nın yeniden düzenlenmesine katkı sağlamak.

Ceza Hukuk ve Usul Yasaları’nı günün koşullarına göre değiştirmek.

Adli Tıp Kurumu’nun kurulması için gerekli mevzuattın hazırlanmasında rol oynamak.

Maalesef, mevzuatımızda insan kaçakçılığı, insan ticareti, seks köleliği ve kadın ticareti suçları halen düzenlenmiş değildir. Bu suçların önüne geçilmesi ve mağdurların korunarak suç işleyenlerin ağır şekilde cezalandırılabilmesi için gerekli olan düzenlemeleri içeren yasa önerisini aylar önce M-meclise sunmuş olmamıza rağmen yasa önerisi komite gündemine dahi alınmadığından seçimlerle birlikte kadük olacaktır. Seçimlerden sonra bu değişikliklerle birlikte mülteci hakları ile ilgili olarak mevzuatımızda eksik olan düzenlemelerin de ivedilikle yeniden gündeme gelmesi için çaba ortaya koyacağım.

Yalnızca ayrımcılığın önlenmesi ve eşitliğin sağlanmasına yönelik önlem ve düzenlemeler yeterli değildir. Azınlık konumunda bulunan kesimler bakımından gerçek eşitliğin sağlanabilmesi için ek önlem ve düzenlemelere, devletin bu yönde aktif davranmasına ihtiyaç vardır, Bunun için de Cumhuriyet Meclisinin 1996’da kabul ettiği Çocuk Hakları Sözleşmesi ile 2004’te de onayladığı Her Türlü Irk Ayrımcılığının Önlenmesi Uluslararası Sözleşmesini ve Kişisel ve Siyasal Haklar Uluslararası Sözleşmesini uygulamak bu konuda önemli bir adım atılmasını sağlayacaktır.

Zanlı ve sanık haklarının çağdaş hukuk normlarının öngördüğü seviyeye ulaştırılması parti olarak hedefimiz göreve gelir gelmez 2 yıl içerisinde tüm emirname bölgelerinde İmar Planlarının hazırlanarak yürürlüğe girmesini sağlamaktır.

Bu çerçevede mevcut İmar Yasamızın da günün koşullarına uygun bir şekilde revize edilmesi ve yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri ve bölgede yaşayan insanların da etkin katılımın sağlanacağı şekilde düzenlenmesine katkı sağlamak da öncelikli hedeflerim arasındadır.

Baybars: Hedefimiz çalışan bir parlamento

Halkın Partisi (HP) Mağusa milletvekili adayı Ayşegül Baybars, Halkın Partisi olarak, KKTC’de yaşayan tüm vatandaşları temsil edebilmek ve onların iradesinin yönetime yansıtabilmekte bir aracı olmak için göreve talip olduklarını kaydetti.

“Yıllardır, yasama ve yürütme erkini elinde bulunduran birçok kimsenin, temsil ettikleri toplumdan kopuk bir duruş ile hareket ettikleri ortadadır” diyen Baybars, Meclisin yasama faaliyetlerini gerçekleştirmede çok yavaş hareket ettiğini, toplumun yararına olan, “yıllardır raflarda tozlanmış” bulunan yasa tasarılarını hayata geçirmekte çok geri kaldığını savundu.

Baybars, “Oysa ki, meclisimiz ne kadar çok çalışır, ne kadar çok özgürce üretirse halkımız da yönetime o kadar çok katılmış olur. Halkımızın siyasete ve siyasetçiye olan güvenini kazanmak, vatandaşımızın devlet kurumlarına sahip çıkmasını sağlamak ancak hızlı, verimli ve kurallara uygun çalışan bir parlamento ile mümkündür. Bu nedenle toplum olarak taleplerimizi karşılamak, çağdaş, insan yaşamının kalitesini yükseltecek yasaları yapmak amacıyla parlamentonun sağlıklı çalışmasını sağlayacak mekanizmaları harekete geçirmek gerekmektedir. Toplumumuzun hizmete ihtiyacı olan bu dönemde öncelikle meclisin 3 aylık tatil süresinin kısaltılması gerekmektedir” diye konuştu.

Ayşegül Baybars, parlamentoya girmesi halinde en başta parlamentonun hem yasa yapma faaliyetini hızlandırmak hem de Bakanlar Kurulu ve Bakanları denetleme görevini yapmasını sağlamak için çaba göstereceğini dile getirdi.

“Güncelliğini yitirmiş birçok yasayla birlikte, gelişen ve değişen toplum ile birlikte toplumun ihtiyacı olan yeni yasaların da hayata geçirilmesi esastır” diyen Baybars, şunları kaydetti: “Hiçbiri bir diğerinden daha önemli olmamak ve saydıklarımla sınırlı olamamakla birlikte; Nerden Buldun Yasası’nın hayata geçirilmesi, finansal tüketiciler ve bankalar arasında dengeli ve adil bir ilişki kurmak için yıllardır geçirilmeyen Faiz Yasası’nın çıkarılması, müşavirliği kaldırmak ve liyakata dayalı bir modele geçmek için Üst Düzey Kamu Görevlileri Yasası’nın tadil edilmesi, Kamu Görevlileri Yasası ile birlikte Kamu Reformu Yasası’nın revize edilerek etkin ve adil kamu hizmetinin sağlanması, bürokratik engeller ve halka hizmet için gerekli olan e-devlet uygulamasını hayata geçirecek ve bilişim alanındaki boşluğu dolduracak yasaların yapılması, insan kaçakçılığı, insan ticareti, organize suçların tanımlanması ve toplumsal huzurun sağlanmasına yönelik yasa çalışmaları yapılması, mahkemelerin hızlı ve etkin çalışması ve merkezi mevzuat dairesinin yapısının güçlendirilmesine yönelik yasal boşlukların incelenerek yasaya dönüştürülmesi gibi insan hayatını kolaylaştırmaya yönelik her türlü yasama faaliyetinin yapılması önceliğim olacaktır.”

banner22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Irrua Specialist Hospital 2018-02-06 06:03:55

Benim adım Irrua Uzman Hastanesi Dr Wilson Jones, organ cerrahisi uzmanıyım ve satmak isteyen insandan organ alımı ile uğraşıyoruz, Böbrekinizi satmak ilginizi çekiyorsa, lütfen geri dönmekten çekinmeyin. Bizi daha ileriye taşıyabiliriz. Ve böbrekinizi satmaya hazırsanız, bu bizim E-postamız.

[email protected]

Avatar
Hatice Atagul 2018-02-19 14:26:52

Benim adım Bayan Hatice Atagül. Ankara'da yaşıyorum ve bugün çok mutlu bir kadınımdır? Hayatımı ve ailemi değiştirebilecek olan herhangi bir Kredi veren kuruluşun kredi talep eden herkese danışacağını söyledim. Bana ve aileme mutluluk verdiklerine göre, 250,000.00 TL'lik bir krediye ihtiyacım vardı 3 çocuğa sahip bir dul olarak hayatımı başlatmak için bu dürüst ve ALLAH'tan korkan kredi borç verme şirketinden çevrimiçi olarak 250.000 TL Türk Lirası borç ile yardım ettim, onlar gerçekten İnsanlardan korkan İnananlar, Saygın bir kredi şirketidir.

Geçen hafta onlardan borcumu ödediğim için çok mutluyum. Krediye ihtiyacınız varsa ve krediyi% 100 geri ödemekten mutlaka lütfen onlarla iletişime geçin ve lütfen Bayan Hatice Atagül'nun sizi onlara yönlendirdiğini söyleyin.

Whatsapp: +15184181390
E-posta yoluyla iletişim kurun: [email protected]

Avatar
Oakland Capitals 2018-09-10 04:30:46

Oakland Capitals'a Hoş Geldiniz, Çalışkan insanlara,% 3'lük bir faiz oranıyla bireysel kuruluşlar için ihtiyaç duydukları fonları hızlı bir şekilde almaları için finansal destek sunuyoruz. Esnek kredi limitimiz var, Milyonlarca kişi tarafından güvence altına alın, Dakikalar içinde uygulayın. Bizim Özelliklerimiz; Hızlı Uygulama, Anında Karar, Hızlı Fonlama, Özel Destek.

İletişim Ofisi: [email protected]

Avatar
Oakland Capitals 2018-09-10 04:33:33

Oakland Capitals'a Hoş Geldiniz, Çalışkan insanlara,% 3'lük bir faiz oranıyla bireysel kuruluşlar için ihtiyaç duydukları fonları hızlı bir şekilde almaları için finansal destek sunuyoruz. Esnek kredi limitimiz var, Milyonlarca kişi tarafından güvence altına alın, Dakikalar içinde uygulayın. Bizim Özelliklerimiz; Hızlı Uygulama, Anında Karar, Hızlı Fonlama, Özel Destek.

İletişim Ofisi: [email protected]

Avatar
Oakland Capitals 2018-10-16 10:56:49

Oakland Capitals'a Hoş Geldiniz, Çalışkan insanlara,% 3'lük bir faiz oranıyla bireysel kuruluşlar için ihtiyaç duydukları fonları hızlı bir şekilde almaları için finansal destek sunuyoruz. Esnek kredi limitimiz var, Milyonlarca kişi tarafından güvence altına alın, Dakikalar içinde uygulayın. Bizim Özelliklerimiz; Hızlı Uygulama, Anında Karar, Hızlı Fonlama, Özel Destek.

İletişim Ofisi: [email protected]

Avatar
Oakland Capitals 2018-10-16 11:00:16

Oakland Capitals'a Hoş Geldiniz, Çalışkan insanlara,% 3'lük bir faiz oranıyla bireysel kuruluşlar için ihtiyaç duydukları fonları hızlı bir şekilde almaları için finansal destek sunuyoruz. Esnek kredi limitimiz var, Milyonlarca kişi tarafından güvence altına alın, Dakikalar içinde uygulayın. Bizim Özelliklerimiz; Hızlı Uygulama, Anında Karar, Hızlı Fonlama, Özel Destek.

İletişim Ofisi: [email protected]

banner5

banner31