Başbakanlık Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi (ABKM) Haziran 2003 tarihinde Kıbrıslı Türkleri Avrupa Birliği’ne (AB) daha da yakınlaştırmak amacı ile hizmete girdi. Temel görevi AB ile gerçekleştirilen her türlü temasın (gerek Avrupa Komisyonu’nun Genişleme Genel Direktörlüğüne bağlı Kurumsal Yapı Birimi bünyesindeki TAIEX (Teknik Yardım ve Bilgi Değişim) Ofisi gerekse AB Kurumları ve onların işbirliği içerisinde diğer kuruluşlar, (UNDP-PFF) BM Kalkınma Programı – Gelecek için Ortaklık koordinasyonunu, organizasyonunu ve izlenmesini sağlama görevini genç ve dinamik kadrosuyla üstleniyor. Merkezin Başkanı Erhan Erçin hem Merkezi hem de AB uyum çalışmalarını değerlendirdi. AB Koordinasyon Merkezi’nin temel görevini, AB mevzuatına göre yasaların uyumlaşması olarak açıklayan merkez başkanı Erhan Erçin, merkezin topluma AB referanslı politikalar sunmak bir başka deyişle hükümetin reform yapma çalışmalarına o çerçevede AB vizyonu katmak hedefiyle çalıştıklarını vurguladı.

SEÇİMLER VE SİYASİ İSTİKRARSIZLIKLARDAN ÇALIŞMALAR ETKİLENİYOR: Kıbrıs’ın kuzeyindeki AB uyum çalışmaları hakkında da bilgiler veren, AB Koordinasyon Merkezi başkanı Erhan Erçin, AB sürecinin dinamik bir süreç olduğunu, zaman zaman ülkedeki seçimlerden veya siyasi istikrarsızlıklardan çalışmaların etkilendiğini belirtti. Erçin bu doğrultuda en önemli konunun, devletin idari yapısını yeniden düzenlemek olduğunu söyledi.
Devletin çok eski zamanlarda organize olduğunu belirten Erhan Erçin, bunları yapmadan hiç kimsenin memnun edilmesinin söz konusu olmadığının da altını çizdi. Merkez Başkanı çalışmaların dinamik bir şekilde yürütülmesi gerektiğine de dikkat çekti.

CİDDİ BİR ORGANİZASYON YAPILMALI: Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının reform çalışmalarına odaklanmasının en doğru yaklaşım olduğuna işaret eden Erhan Erçin, ciddi bir organizasyon olmadan istenilen sonuçların alınmasının mümkün olmayacağına vurgu yaptı ve “biz hep buna inanıyoruz, ülkedeki değişik kesimleri memnun etmenin yolunun bundan geçiyor” dedi.

DEVLET İÇERİSİNDE BİR REVİZYON ŞART: AB uyum çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulunan Erçin, her şeyin ülkelerin yönetiminden başladığına işaret etti. Erçin, “diğer ülkelere bakıldığında, Türkiye’de ve AB’deki diğer başarılı ülkelerde de, ciddi anlamda devlet içerisinde bir revizyon, daha sonra sektörlere yönelik politikaların şekillendiğini görüyoruz. Sistematik böyle olması gerekiyor, bunun için de çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. Erhan Erçin, tüm bürokratların tüm çalışanların önceliğini bu tür reform çalışmalarına vermesini arzuladıklarını, çünkü bunlar olmadan hiçbir kesimi memnun etmenin mümkün olamayacağına da işaret etti.

KIBRISLI TÜRKLER AB’DEN UZAKLAŞTI: Kıbrıslı Türklerin, psikolojik olarak AB’ye ne kadar yakın olduğunu da değerlendiren Erçin 2004 yılında adanın iki tarafında da eş zamanlı yapılan referandumlara ve sonrasındaki sürece atıfta bulundu. Erhan Erçin bir ara Kıbrıslı Türklerin AB’ye çok yakın olduğunu söyledi. 2003-2004 yıllarında Kıbrıslı Türklerin AB’ye çok yakın olduğunu, Kıbrıslı Rumların tek taraflı olarak AB’ye girmesi nedeni ile Kıbrıslı Türklerin AB’ye tepki duymaya başladığını belirten AB Koordinasyon Merkezi Başkanı, bunun nedeninin ise çok net olduğunu belirtti.

AB DOĞRU YERE KOYULAMADI: Erçin, AB’ye giren ve Kıbrıslı Türklerin de ihtilaf içerisinde olduğu bir ülkenin, AB karar alma mekanizmalarını tıkaması nedeni ile AB’nin istediği veya ima ettiği açılımları bugüne kadar gerçekleştiremediğini belirtti. Erhan Erçin bu nedenle psikolojik olarak AB’nin tam olarak doğru yere koyulamadığını söyledi. AB’nin 2004 sonrasında Kıbrıs’a bakışının homojen olmadığını belirten AB Koordinasyon Merkezi Başkanı, AB’nin çeşitli kurumlarının çeşitli karar alma politikalarının bulunduğunu işaret etti. “AB’yi tek bir merci olarak kabul eder ve homojen yaklaştığını düşünürsek hata yapmış oluruz” diyen Erhan Erçin, bize çok yakın AB üyesi ülkeler olduğunu belirtti ve AB içinden bir milletvekilinin de çıkıp haklı veya haksız olarak eleştirel yaklaşabildiğine de işaret etti.

MÜZAKERELERİN SONUÇLANMASI GEREK: Erçin, AB için, Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıs’ın çok istisnai bir durumu olduğunu ve AB içerisinde normal olmayan bu durumun ortadan kalkmasının çok daha düzgün bir süreç yaratacağını belirten Erçin, bunun, BM gözetiminde devam eden müzakerelerin sonuçlanması ile ancak mümkün olabileceğine vurgu yaptı. AB Koordinasyon Merkezi Başkanı Erhan Erçin, AB’nin bu günlerde çözümü çok arzuladığını, ancak bunun ne kadar devam edeceği konusunda ciddi tereddütlerinin olduğunu söyledi. Erçin, Psikolojik olarak Kıbrıslı Türklerin AB’ye yönelik sıkıntısının şu anda AB’yi konumlandıramamış olmak olduğuna da dikkat çekti.

AB AÇILIM YAPAMIYOR: 1 Mayıs 2004’ten sonra Rumların temsil ettiği Kıbrıs Cumhuriyeti’nin AB’ye üye olmasıyla birlikte AB ve kurumlarının Kıbrıs’ın kuzeyinde yapabildiği kadar açılım yaptığını belirten Merkez Başkanı, AB’nin Kuzey Kıbrıs’ta ofis açtığını ve bazı AB projelerini uyguladığını belirtti.
Tüm bunların yapılsa sorunlar olduğunu söyleyen Erhan Erçin, o yapısal sorundan AB’nin çıktıkça Kıbrıs Türk Halkı’na bazı açılımlar yapmak istediğini ortaya koyduğunu belirtti ve bunun çok ta kolay olmadığına vurgu yaptı. Erçin, “Çünkü her aşamada Kıbrıslı Rum politikacıların veya oradaki bürokratların uyguladığı politikalar nedeni ile AB kurumlarının da bazı açılımlar içerisine girmekte sıkıntı içerisine giriyor” dedi. Kıbrıs’ın kuzeyinde uygulanan adımların halk adına da önemli olduğunu belirten Erçin, AB’nin hiçbir ülkede halkın tamamına yönelik, halkın tamamını tatmin edecek projeler yapmasının söz konusu olmadığına da dikkat çekti. AB’nin dünyanın dört bir yanında projeler yaptığına dikkat çeken Erçin, Türkiye’de de önemli projeler yapıldığını kaydetti ve bu tür projelerin genelde halka verimli ve etkili alanlarda faaliyet göstermeleri için yürütülmekte olan veya önerilmekte olan pilot projeler olduğunu vurguladı.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31