1.ARUA

Kıbrıslı Türk’ün, Kıbrıs adasındaki Türklerin varlığını, Türkçe konuşan insanların adada farklı bir kültür varlığı ile yaşamlarını sürdürdüklerini görmezden gelmeye çalışanlar için çalışmalar sürdüren insanlar halen pes etmedi.

Hala daha varlığımızı korumak ve varoluşumuzun dayanaklarını kökten değişiklikler ile etkisizleştirmeye çalışanlara inat devam eden kültürel ve edebi yapılanmalar arasına bir medya organı daha katıldı geçtiğimiz Cuma günü.

O Cuma günü ki Kıbrıslı Türklerin dini inanç ve geleneklerine inadına katılan yeni birim, bina, inşaat ve fikirler yanında, Kıbrıslıların neyin mücadelesini veriyor olduklarının, nasıl ve kim olduklarının yüksek sesle haykırılışına yeni bir alan yaratıldı.

ARUA…

Bu bir dergi adı değil sadece. Aynı zamanda bir atölye:  Ada Ruhu Atölyesi; ARUA yani.

Ses getirecek. Okurla buluştuğunda, bizlerin aslında kim olduğumuzu iyice anlatacak. Sanatı, kültürü, gelenek görenekleri siyaseti ve doğası ile bir yaşam biçimine dönüşen bir dergi.

Bir göz atmakta, attırmakta fayda var. Bizi bilenlere bilmeyenlere okutmak, okumayanlara anlatmak, bizim yeni bir mücadele bicimizi olabilir.

***

1        .KARDEŞİM, BARIŞI NE ZAMAN YAPACAĞIZ?

Bizi acıyla sözlediler, ama 
Ey barış, biz senin nikahlınız; 
Seninle gireceğiz eninde sonunda 
Şarkıların altından geçip 
Ve silahlarımızı dışarda bırakıp 
Güzel günlerin dünya evine (Fikret Demirağ)

 

 

Geçtiğimiz Cumartesi günü gençlerin iki toplumlu bir etkinlikleri vardı. Duymuşsunuzdur: 70 Kıbrıslı genç Lefkoşa’nın iki yanında bisiklet sürdüler. Polis gölgesinde yapılsa da bu etkinlik, gerçekleşmiş olması çok önemli bir şeydi.

Gençler Kıbrıs’ta barışın tesisi için çalışmaya devam ediyorlar. Özellikle genç neslin sınır tanımadığı ve sınırların dostlukların kurulmasına engel olamayacağının altı çizildi Cumartesi gün. Bölünmüş bir kentin ayrılmış gençlerinin şehrin iki yanında gerçekleştirdikleri bisiklet etkinliğindeki mesaj çok netti. Toprak parçalarını bölerek, insanların ruhlarını, arzularını, hayallerini bölmeniz mümkün değil.

Kıbrıslılar er ya da geç yaşamlarını, kültürlerini, hayallerini gerçekleştirecek gücü buldukları, BM ve AB’den destek aldıkları takdirde yeniden bir araya gelecekler.

Bunu New York’taki Cumhurbaşkanımız Eroğlu, Anastasiadis, TC ve Yunanistan iyice duysunlar.

BM kulaklarını açsın, AB kılını kıpırdatsın.

Kıbrıslılar bölünmüşlükten sıkılmış, nesiller boyu yurtlarında bir misafir gibi kalmaktan usanmış durumda olduklarını haykırmak için başka ne yapsınlar.

Bu adada askere ihtiyaç yok. Kıbrıs toplumları arasında herhangi bir kavga yok.

Kavga adadaki çıkar ve menfaatlerinden azami düzeyde faydalanmanın çeşitli planları içerisinde olanların kavgası. Onların da kulakları açılsın. İçinde bulundukları, çıkar ve sömürü hayallerinden çıksınlar.

Kıbrıslı halklar ya da kimilerine göre Kıbrıs halkının arasına sokulmuş nifak tohumlarının ne dilden ne dinden kaynaklanmadığını, başkalarının çıkarlarına hizmet edenlerin adadaki bölünmüşlükten çıkar sağladıklarını onlara hatırlatmak bizlerin elinde.

Barışı ne asker, ne siyasetçiler inşa edemeyecek.

Barış kadınların, çocukların, gençlerin ve insanca düzende yurdunda huzurla yaşamak isteyenlerin avuçlarının içindedir.

Barış isteyenlere de bir öğüt: Bölük pörçük duruşla barış inşa edilemez. Barış için artık gerçek mücadele bizim ellerimizde. Barış için hain ilan edilme korkumuz ise hiç yok, çünkü çoktan ilan edilmişiz zaten.

***

Bir hafta sonu ve öne çıkan 2 Kıbrıs Kültürü’nü yaşatma, barışı inşa etme, sesini duyurma çabası!

Rastlantı mıydı bilinmez? Cami ve külliye açılışları ile aynı tarihlere denk gelmiş Kıbrıslı etkinlikler.

Mesajı alan aldı!

NOT: Cuma gün yaşananları, cami ve külliye açılışlarından izlenimleri, yarınki köşemizde bulabilirsiniz. Bu konuda söz söylememek olmaz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5