Kim inanır? Kadir İnanır, yok yok o da inanmaz. Geçtiğimiz pazar günü yapılan nüfus sayım sonuçları dün açıklandı. Meğersem 295 bin kişi bile değiliz.! Bu rakam açıklanır açıklanmaz vatandaş nüfus sayım sonucunu bir anda alay konusu yaptı. Sosyal paylaşım sitelerinde sayım sonucu ile ilgili yazılanları bir okusanız ortada bir güvensizlik olduğunu daha iyi anlarsınız.

Daha önce de yazdığımız gibi vatandaş nüfus sayımından dolayı tedirgindi. Gerçek anlamda bir önyargı hakimdi. Değil 295 bin, DPÖ nüfus sayım sonucunu 400 binin üzerinde de açıklamış olsaydı vatandaş yine tatmin olmayacaktı. Dedik ya ortada bir güvensizlik var. Çıkan bu sonuca neredeyse kimse inanmıyor. Zaten beş ilçede 40’ar bin diye hesaplansaydı, çıkacak olan sonuç 200 bin olurdu. Mağusa, Lefkoşa ve Girne’de nüfusun 40’ar bin olduğunu söylesek bize gülerler. Lefkoşa’nın 100 binin üzerinde, Girne’nin 75 binin üzerinde, Mağusa’nın da 90 binin üzerinde olduğunu tahmin edebiliriz. O halde defakto olan bu rakamın inandırıcı olmasına imkan var mı? DPÖ’nün açıklamış olduğu bu rakam, öyle anlaşılıyor ki günlerce konuşulacak. Ülkedeki seçmen sayısı, cep telefonu abone sayısı, araç sayısı ve hepsinden önemlisi hane sayısı ortada. Yapılan hane sayısı sayımında çıkan nüfus sayım rakamı öyle gösteriyor ki birçok hanenin boş olduğu ortaya çıkar.

Diyeceksiniz biz hane sayısını biliyor muyuz.? Hane sayısını bilmiyoruz ama kaymakamlıkların yapmış olduğu hane sayısına bakacak olursak; çıkması beklenen nüfus sayım sonucunun 400 binin üzerinde olması gerekiyordu. Söyleyin Allah aşkına bizde bol miktarda boş ev mi var? Şimdi çıkan bu rakama kim inanır?

 

GARGA’YA MEKTUP VAR

Sn. Harun Denizkan,

Son günlerde yeni oluşumu destekleyen yazılar yazıyorsunuz. Çok da destek alıyorsunuz. Bilmenizi isterim ki bu fikri destekleyenlerden biri de benim. Hani meşhur bir lafımız var ya ‘GINA GELDİ’; artık gerçekten gına geldi, midemiz bulandı ve bıktık. Patlayacak yer arıyoruz. Yapılan saçma sapan açıklamaları okudukça daha da ateşleniyor, daha da öfkeleniyoruz. 2. Cumhurbaşkanı geçenlerde eleştiri niteliğinde bir açıklama yapmış; çözüme adım adım yaklaştığımız bugünlerde kalkıp siyasi partileri eleştirmiş, onurumuz ve kimliğimiz hiçe sayılıyor, aşağılanıyor demiş. Sorarım sayın Talat’a; bu kızgınlığı elinde şans varken değerlendiremediği, görüşmeci kimliğinden öteye gidemediği için mi? Yoksa gerçekten K.K.T.C diye bir kimliğin, böyle bir devletin var olduğunu ve bunun yok olma tehlikesi taşıdığını mı sanıyor? Açık ve net konuşacağım; bu ülkede var olan veya var olmuş siyasiler bir diğerini eleştirme hakkına sahip değildir. Aynı sistemin savunucusu, aynı makamın elçisi oldukları sürece birbirlerini eleştirmelerine, bizleri de daha fazla yıpratmalarına izin vermeyeceğiz. Yakındır zaten; bahsi geçen yeni oluşumun rüzgarlarını hissediyoruz bugünlerde. İnancımız yüksek, hedefimiz belli; yapıcı ve kalıcı bir çözüm, sağlam bir sistem ve geniş bir vizyon! Bizim istediklerimiz bunlar! Biz ne zirve, ne görüşme, ne açıklama ne de yasa değişikliği gibi boş eylemler duymak istemiyoruz. Baştan sona değişmiş yeni bir zihniyet, iradeli siyasiler ve olgun bir anlayış istiyoruz. Pozitif düşünceler, yapıcı politikalar ve en önemlisi halkın huzurunu temel görevi haline getirecek kişilerin siyaset yapmasını istiyoruz.

Buradan fırsat bulmuşken halkımıza da seslenmek istiyorum. Lütfen ‘yeni oluşum’ fikrinden bahsettiğimiz bugünlerde daha fedakar davranalım. Yılanın bize dokunmasını beklemeyelim, susup kalmayalım. Bu ülke bizim; ama ırkçı söylemler altında değil, hümanist düşünce altında bizim. Demokratik bir yapı temelinde, özgürlüğü simgeleyen bir bayrak altında bizim. Eşitlik temeline dayalı ama bağımsız bir devlet altında bizim! Eğer düşüncelerimi destekleyenler varsa, ki var olduğundan eminim, lütfen bu oluşuma destek versinler. Sizler de bu konuyu televizyon ekranlarına taşıyabilirsiniz. Anketler düzenleyebilir, halkın nabzını daha yakından tutabilirsiniz. Böylece değişim rüzgarları daha da şiddetlenecek, tozu toprağı silip süpürecektir. Aydınlık bir gelecek siyasi partilerin değil, bizlerin elindedir. Bu fırsatı iyi değerlendirelim, değişimi en kısa zamanda hayata geçirelim.

 

Sn. Denizkan, sizlerden ricam daha önce de belirttiğim gibi bu konuyu televizyon ekranlarına taşımanız. Yeni oluşum fikrini sadece bir gazete sütunundan değil televizyondan da duyuralım. Emin olun ki bu fikri savunan herkes desteklerini sunacaktır. Yurtdışında yaşayan ve zihniyetin değişmesi için ülkelerine dönüp mücadele edecek olan yüzlerce Kıbrıslı Türk’ün varlığını hissedebiliyorum. Yazımı sayfanızda paylaşırsanız memnun olurum. Bu güzel düşünceyi savunduğunuz ve hayata geçmesi için çabaladığınızı görmek benim en büyük mutluluğum. Allah sizi sevdiklerinize bağışlasın. Başarılar!

Hüseyin Cansu

 

MESAJI OLAN ALSIN

Sn.Ahmet YÖNLÜER; Kulübün elektrik borcunun eskiden birikmiş borcundan dolayı kesilmesine yapacak birşey yok. Yeni yönetim bunu bir şekilde çözecek. Bizdeki kulüpcülük bu kadar işte gelen giden birşeyler geride bırakıyor. Mevcut yönetim de borç temizliyor. Kolay gelsin.

Sn.İrsen KÜÇÜK; Ankara ziyaretinden oldukça memnun kaldığınız söyleniyor da bu yılbaşına kadar geçmesi gereken yasaların biran önce geçmesi beklenir. 2012 yılının 2011’den daha iyi olacağı söyleniyor. Bizler de bekliyoruz.

Sn. Mehmet HULİSİOĞLU; Nüfus sayım sonuçları en çok sizi memnun etti. KKTC’de en çok nüfusu artan bölge Çatalköy. Acapulco, Cratos ve Malpas Otel’de çalışanların toplam sayısı bin’i aşıyor. Kısacası; devletten belediye olarak alacağın katkı artacak. Yeni nüfusun hayırlı uğurlu olsun...

Sn.Mehmet SAYDAM; Ekomoninin 2012’de toparlanmaya gireceğine sen de inanıyor musun. Sen de biliyorsun ki içimiz dışımız ekonomi. Biraz ses ver bakalım belki bağımsız ekonomist imajıyla halk objektif görüşlerini dinlesin.

Sn.Binal SANLIER; Yeni görevin hayırlı uğurlu olsun. Duyduğuma göre; İskele ilçesi DP Gençlik Kolları Koordinatörü olmuşsun. Artık İskele’deki gençlik senden sorulacak. Siyasi partilere güven kalmadığı bir dönemde bu görevi üstlenmek biraz da zor gibi. Hala daha siyasetle uğraşacak gençler var mı? Varsa da ne tuhaf değil mi?

Sn.Ruhsar VUDALI; Yeni yılı nerde geçirecem diye çok düşünmene gerek yok. Ya Colony’ye gidecen ya da Almahara’ya. Oralarda yılbaşında görüşürüz.

Sn.Şerife ÜNVERDİ; Gözünüz aydın. Müsteşarınız çok yakın bir gelecekte istifasını sunmaya hazırlanıyor. Artık onun da tek çaresi bu. Bu vaziyette bugüne kadar iyi bile dayandı. Demek ki; sabırlı birisi. Müsteşar istifa ettikten sonra göreceksiniz müdürler de istifa etmek zorunda kalacaklar. Takip edin göreceksiniz.

Sn.Ergün SERDAROĞLU; Şu birkaç yasa sizin muhalifliğiniz yüzünden geçmezse ne 13. maaş ne de diğer konularda iyileşme olmayacak bilmem farkında mısınız.? Bizim bildiğimiz kol kırılır yen içinde kalır. Bizden iletmesi.

Sn.Dr.Bülent DİZDARLI; Hasan Macila’yla çok uğraşma zaten üzüntüden bu aralar canı sıkkın. Takımına da çok güvenme daha lig çok uzun. Sen en iyisin Galatasaray’ı bırak Çetinkaya’ya bak.

Sn.Ali KORHAN; Nüfus sayım sonuçlarına pek inanan olmadı. Nüfus sayım sonucunu 400 bin civarında bir rakam olarak açıklasaydınız yine pek inanan olmazdı. O bakımdan vatandaş açıkladığınız rakama inanmıyor diye üzülmeye gerek yok. Gayri yasal bir ortamda ne yapsanız yasal olmaz. Günlerce artık bu tartışılacak. Bu saatten sonra ne yapsanız kimse inanmaz.

Sn.Fevzi TANPINAR; Dün öyle bir yıldırım düştü ki zannettik de başımıza düştü. Gelen bilgiler Vodafone anteninde paratoner olmasına rağmen yıldırımın üzerine düştüğü yönünde.

Sn.Sami OSMANLI; Bakıyorum Ankara ziyaretinde protokolda görev alman dikkatlerden kaçmadı. Ne kadar da ilk tecrüben olsa da gördüğün gibi hükümet işleri böyle yürüyor.

Sn.Ahmet CENNETOĞLU; Bugün Demokrat Parti ilçe kongresinde tek aday olarak yeniden ilçe başkanı olacaksınız. Size rakip çıkmadı diye sevinmeyin çünkü rakibin olan Hüseyin Avkıran Alanlı’ya daha önemli bir görev veriliyor. Neticede siz ilçe başkanı olsanız da parti içerisinde onun makamı sizden daha üstün bir makamda olacak.

Sn.Dr.Sibel SİBER; Bu aralar geceleri uykunuzu iyi alın. Bu bütçe maratonu sizi uykusuz bırakabilir. Bakarsınız Çakıcı bu defa 13 değil 23 saat konuşur. Bu işler belli olmaz.Kolay gelsin

Sn.Dr.Faiz SUCUOĞLU; Kim ne derse desin Lefkoşa’lı sizin performansınızdan memnun. Bundan fazlası zaten can sağlığı. Lefkoşa’da UBP’nin açık farkla 1. parti çıktığını bilmeyen yok. Bildiğin yolda devam et.

Sn.Kubilay ÖZKIRAÇ; Seni TV’de yeni imajınla görenler “Bugün Ne Giysem” programında mı yarışacan? diye sordular. Oldukça şık ve fiyakalı olduğunu söylüyorlar. Özellikle atkı sana yeni bir hava katmış...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31