İçişleri Bakanımız geçen hafta yine pasaportları eline alarak ekranlara çıktı ve yeni kararlardan, yeni değişikliklerden söz etti… Efendim, KKTC pasaportlarında "Türk" sözcüğü kaldırılarak yerine "KKTC'li" ibaresi konulacakmış!..
   Kayıtsızlıkla geçiştirilecek bir karar olamaz bu… Kıbrıs Türk halkının 1878’den bu yana uğruna büyük mücadele verdiği etnik kimliğiyle bir kez daha oynanıyor. Hem de hangi ekolün döneminde? Bu etnik kimlik mücadelesinin öncülerinden kabul edilen ve milli değerlere verdiği önemle tanınan UBP iktidarı döneminde.
   Bu konuda şaşırtıcı olan bir diğer olgu ise 16 Mayıs Perşembe günü ulusal değerler bağlamındaki duyarlılığıyla tanınan UBP Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre'nin bir televizyon programında bu uygulamayı savunması ve onay vermesi… Töre’yi o sabah Çiğdem Aydın'ın programında dinlerken, çok şaşırdım, şok oldum, yadırgadım. Bu konudaki şaşkınlığımı birkaç sözcükle sosyal medyada paylaşmamdan sonra beni arayan Zorlu Töre yanlış anlaşılmak istemediğini belirterek amacın KKTC’yi uluslararası alanda tanıtmak olduğunu, “Türk” sözcüğünün zaten Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tümcesinin içinde geçtiğini belirtti.
   Program yapımcısı Çiğdem Aydın da sosyal medyadaki paylaşımında “Töre’nin pasaporttaki kimlik değişimi ile ilgili soruma verdiği beklenmedik yanıtı dinlerken şok oldum, şaşırdım” mealinde yorum yaptı.

* * *

   AKP döneminin Türkiye’sinde "Türk" ve "Türkiye" sözcüklerini dışlama deviniminin var olduğu artık bir sır değildir. Bu devinimin Atatürk Cumhuriyetine ve Atatürk’ün ulusal devletine sahip çıkanlar tarafından büyük bir tepkiyle karşılanmakta olduğu da gözleniyor... Gelin görün ki, biz maşallah Kuzey Kıbrıs’ta kraldan fazla kralcı kesilerek AKP denemelerinin önüne de geçtik. Yoksa bir yerlere mesaj mı verilmek isteniyor? Türkiye'de son yıllarda belirli çevrelerin Osmanlıya dönme devinimleri ve hayranlığı gözler önündedir… Peki bizim derdimiz ne?!..
   İşe bakın Tanrı aşkına; pasaportlarımızda artık "KKTC’Lİ" ibaresi kullanılacakmış!.. Hatta ne büyük bir ihsan ki, bedel ödemeden pasaportlarımızı yenileyebilecekmişiz de!.. Halkımıza kimlik bunalımı mı yaşatılmak isteniyor? İngiliz sömürge döneminde ve hatta Türk - Rum ortaklık cumhuriyeti döneminde bile resmi evraklarda Türklüğümüz silinmemiş, hep "Turk - Moslem" yazılmıştı. KKTC kalıcı olmayabilir ama, Türkülüğümüz ve Müslümanlığımız değişmez alın yazımız olarak sonsuza kadar kalıcıdır.

* * *

   Başımızda zaten etnik bağlamda istismar edilmek istenen bir “Kıbrıslı” olayı var. Şimdi de “KKTC’Lİ” olayını mı yaşayacağız? Komşumuz Rumlar “Kıbrıslı” dediklerinde adadaki çoğunluğun milliyeti olduğu için, Yunanlılığı kastediyorlar. 1878’den sonra eğer hepimiz “Kıbrıslıyız” görüşü ile hareket etmiş olsaydık bu gün kökümüzden dilimizden, dinimizden ve Türklüğümüzden kopmuş olacaktık. Dolayısıyla şimdi “ulusalcı” geçinen UBP iktidarının yaptığı tarihi bir hatadır. Coğrafi anlamda Leymosunlu, Baflı, Kıbrıslı olabiliriz... Ancak dünya genelinde bir “Kıbrıs milleti” olmadığı biliniyor… “KKTC milleti” de yoktur… Ama “Kıbrıslı Türk” kavramı kesinlikle vardır. Amaç eğer Rumlara entegre olmak ve coğrafi kimlik altında eritilip ortadan kaldırılmak değilse, bu hata düzeltilmeli.
   Bizim Kıbrıslı Türkler olarak asla kimlik sorunumuz olamaz. 1878’den bu yana verilen toplumsal mücadele ve sonuçları bunun kanıtıdır. Mustafa Kemal Atatürk'ün ebedileşen vurgulamasıyla "Ne mutlu Türk’üm diyene" modundayız. Bu modda olamayanların bile kimlik betimlemesinde tek başına “KKTC’Lİ” yaftasını kabul etmeyeceği kesindir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31